Рак в Україні вбиває швидше, ніж розвивається наша медицина. Що робити?

12 березня 2021, 11:56
Власник сторінки
Політичний діяч
0
29
Рак в Україні вбиває швидше, ніж розвивається наша медицина. Що робити?

Щороку близько 65 тисяч українців помирають від раку і приблизно 140 тисяч дізнаються про страшний діагноз. Наразі в країні зареєстровано понад 1 млн онкохворих

15 лютого був Міжнародний день дитини, хворої на рак. У нас статистика з цієї проблеми, певно - одна з найстрашніших у світі. Одужуваність від раку серед дітей в Україні вкрай мала - лише 55% діток. У той час, як в інших європейських країнах цей показник сягає 85%, а в США – усі 95%.


Протягом 2019 року в Україні діагностували рак у 825 дітей, а загалом під наглядом лікарів знаходилося 6,4 тис. онкохворих дітей. 204 дитини в 2019 році рак забрав.


Головна причина високої смертності від раку серед дітей в Україні полягає у невмінні медиків розпізнавати хворобу на ранніх стадіях. Тому вкрай важливо, щоб майбутні педіатри й сімейні лікарі під час інтернатури проходили курси з дитячої онкології. Уже така проста річ здатна врятувати десятки життів. Адже відсутність апетиту, незначна слабкість, підвищена температура чи біль у кістках – усе це може бути першою тривожною ознакою!


Другий крок – збільшення медзакладів, що спеціалізуються на лікуванні онкології у дітей. Наразі в Україні таких усього 30. При цьому в невеликих містах умов для боротьби з хворобою просто не існує. А оскільки лікування онко – історія тривала, то важливо, щоб у кожній області діти з раком могли отримувати фахову допомогу на постійній основі.

Що стосується фінансування державних програм, які пов’язані з діагностикою і лікуванням раку, то ситуація в Україні також спірна. Як у випадку з дітьми, так і з дорослими.


Для прикладу, у 2020 році до Програми медичних гарантій було включено пакети з хімієтерапевтичного та радіологічного лікування. Упродовж року за надання цих послуг з державного бюджету медзакладам було перераховано 3,193 млрд грн. Однак, у цьому році вартість тих самих послуг буде вже більшою, адже з квітня 2021 року тарифи зростуть. А отже потенційно менша кількість людей зможе отримати допомогу!


Наприклад, вартість діагностики та хімієтерапевтичного лікування онкологічних захворювань становитиме уже 25 тис. грн за дорослого пацієнта та 91 тис. грн за пацієнта-дитину. Лікування онкогематологічних захворювань — 45 та 164 тис. грн відповідно. Вартість променевої терапії – 43–52 тис. грн. І це на тлі того, що цьогоріч окремі видатки на боротьбу з раком в Україні зменшено. Так фінансування державної програми на лікування українських громадян за кордоном цьогоріч урізали на 36%. До цієї категорії належить процедура з трансплантації кісткового мозку при окремих різновидах онкології, здійснювати яку в Україні – можливості обмежені.


Крім того, не можна забути скандал, що стався в 2020 році, коли 104 млн грн з державного бюджету, які були призначені для потреб онкохворих (зокрема, на реконструкцію лабораторії в Національному інституті раку) перенаправили на ремонт доріг та інші заходи. Через пандемію державні закупівлі ліків для онкохворих в Україні часто проводяться з запізненням. Це лише деякі з небагатьох прикладів того, з якими проблемами щоденно зіштовхуються люди з діагнозом рак в Україні.


Щоб впоратися з наростаючими викликами у боротьбі з раком Україні потрібно змінювати підхід на рівні законодавства і на практичному рівні. Для початку хоча б ухвалити Національну стратегію контролю онкологічних захворювань до 2030 року, напрацьовану ще за колишнього міністра охорони здоров’я.

Вона включає: 

  • діагностику і системне лікування злоякісних новоутворень у дітей у національних чи міжрегіональних дитячих онкологічних центрах;

  • лікування на основі міжнародних клінічних протоколів;

  • запровадження навчання із дитячої онкології та онкогематології педіатрів і сімейних лікарів;

  • створення єдиної спеціальності «лікар-гематолог-онколог дитячий»;

  • навчальна програма на основі міжнародних стандартів;

  • запуск неродинних трансплантацій гемопоетичних стовбурових клітин дітям на базі НДСЛ «Охматдит»; 

  • початок проведення аутологічних трансплантацій ГСК дітям в регіонах України і не тільки.


Тривалий час ця стратегія чекає на ухвалення, однак з невідомих причин у влади до неї не доходять руки. Ми просто втрачаємо час, а комусь він коштує життя...


Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости политики
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.