Поки президент намагається втриматися при владі, у мера Кличко є свій план дій

22 березня 2019, 13:11
Власник сторінки
Політичний експерт
0
69
Поки президент намагається втриматися при владі, у мера Кличко є свій план дій
Київрада

Поки вся країна занурена у президентські вибори, у Києві є свої проблеми, які через дії влади можуть призвести до кризи на всьому ринку нерухомості.

Увага всієї країни зараз прикута до теми президентських виборів. І так як влада на чолі з Порошенко має всі шанси програти ці вибори, то ми живемо на порозі великих політичних змін, та в постійному відчутті запеклої боротьби. Така увага пояснюється тим, що зворотній відлік до дня «Х» добігає кінця, і в нас залишився останній тиждень політичних баталій!

А ось місцева київська влада поки абсолютно спокійна, адже до планових виборів мера і Київради ще є багато часу – понад 1,5 року! Це саме той період каденції коли йдуть «політичні жнива». Серед політтехнологів вже давно є усталена точка зору про те, що перший-другий рік каденції загальною тривалістю в п’ять років представники сформованого органу влади вивчають всі можливості, які дає перебування у владі, роблять «добрі справи», та намагаються відповідати тим запитам, що сформувалися напередодні виборів. Останній рік перебування у владі – це початок підготовки вже до наступних виборів, нова розкрутка політиків, проектів, програм, та накопичення «добрих справ» з обов’язковою демонстрацією цього процесу.  А ось третій-четвертий роки є самими «врожайними», бо дозволяють отримати найбільшу користь від попередніх напрацювань, і ще немає потреби все інвестувати в наступну виборчу кампанію. В принципі, як показує практика – десь так воно і є… 

Теперішня Київська міська влада переважно складається та очолюється представниками партії БПП, але при цьому в самий гарячий період вони лише мінімально долучені до партійно-політичних проектів. Річ у тім, що у них своя мета і завдання.

Варто сказати, що найбільш важливим, значимим  та прибутковим для Київської влади є напрямок містобудування, та все що з цим пов’язане. При оцінці мотивації перебування та доступу до влади більшість людей вважає, що всі хочуть добратися до бюджетних коштів та їх вкрасти. Я з цим не згодний! Як мінімум - це велике спрощення, та узагальнення, і варто збагнути, що робити такі очевидні речі вже давно не планує більшість політиків. Навіщо так робити, коли виконання своїх функцій, серед яких дозвільна та контролююча функція, відкриває чудові можливості у вирішенні приватних інтересів з усіма, хто залежний від рішень влади?

Вже багато років підряд в Києві існує величезний попит на житлову нерухомість і багато інвесторів ця ситуація спонукає до розвитку цього напрямку. Це те, що називається: «Київський будівельний бум». Очевидно, що як забудовники мають свої інтереси у співпраці з владою, так і влада бачить у цьому можливість отримання неабиякої «подяки» за надання можливості будувати та запускати свої об’єкти в експлуатацію. Але рік від року забудовники все більше і більше хочуть робити все по закону і  по правилах. Це означитиме, що зникає необхідність за щось «дякувати» владі. Особливо це стосується великих забудовників з довгою історією будівництва, та позитивною репутацією перед колишніми та потенційними покупцями нерухомості. Але за таких умов влада вже героїчно не буде вирішувати проблеми забудовників. Значить їх треба створити! 

На практиці це проявляться так: одні забудовники будують без половини дозвільної документації, що викликає незадоволення жителів та мітинги під вікнами КМДА на які ніхто не реагує, а інші забудовники мають відмінну репутацію, всю дозвільну документацію, багаторічні договори на землю, своє місце в генплані міста, але влада все одно знаходить як завадити або обмежити будівництво…

Подібних історій безліч! Наприклад, зовсім нещодавно з’явилась можливість ознайомитись із новою подібною історією. Але черговою її назвати важко, бо мова йде про «важковаговика» в будівельному секторі, забудовника – Банк «Аркада»!

Рівень і масштаб забудовника робить цю історію не рядовою, а показовою, та небезпечною, бо в разі зупинки масштабнішого їхнього проекту «Патріотика на озерах» виникає ризик суттєвого погіршення інвестиційного клімату в сфері будівництва. Зупинка такого проекту може спричинити падіння банку «Аркада», а це в свою чергу зупинить все їхнє будівництво. В разі такої ситуації виникає просто шалена відповідальність перед вкладниками, інвесторами, кредиторами, після чого інші подібні історії будуть здаватися просто «дитячими». Це безумовно дуже підвищить ризики інвестування у галузь, і як наслідок недоотримання коштів для завершення будівництва іншими забудовниками, не виконані зобов’язання перед людьми, що вкладають кошти на етапі будівництва, та подорожчання ціни на нерухомість.

Треба для себе прояснити інформацію про забудовника. Банк «Аркада» працює в Україні з 1993 року. Банк «Аркада» виконує функції девелопера і кредитора одночасно. Саме він почав наймасштабніший проект в сфері житлової нерухомості — житловий масив «Патріотика на озерах». Проект передбачає будівництво цілого мікрорайону на столичних Осокорках, що складається з 43 будинків економ-класу висотою від 20 до 26 поверхів.

Ще на користь забудовника грають декілька важливих факторів: договір оренди землі під будівництво був укладений ще при мері Олександрі Омельченку, житловий масив зводять згідно з генпланом розвитку міста, в рамках “Муніципальної стратегії Києва” проект «Патріотика на озерах» визначили, як один із кращих прогресивних, екологічних та комплексних індустріальний проект в категорії «Урбаністика».

Так в чому ж проблема? А в тому, що київська влада та Віталій Кличко наполіг на тому, щоб розірвати договір оренди земельної ділянки на якій має будуватися «Патріотика на озерах». Причина розривання договорів оренди формальна: він зажадав від забудовника побудувати школи та дитячі садки. І це при тому, що в плані «Патріотика на озерах» передбачено будівництво за власний рахунок шкіл, дитячих садків, лікарень та інших необхідних об’єктів.

Також, в проекті передбачено будівництво соціально-культурних об’єктів, транспортних та енергетичних магістралей, зелених зон для відпочинку за власний рахунок, хоча кошти на це має виділяти КМДА. 

Роблячи висновки із ситуації варто зробити акцент на гостроті питання залучення інвестицій в українську економіку та важливості додаткових надходжень у розвиток місцевого самоврядування, про що неодноразово говорили і Кличко і Гройсман і Порошенко. Від самої влади йшла ініціатива, що перевага має надаватися внутрішнім інвестиціям. Для цього на місцях мають бути створені відповідні умови, зрозумілі й прозорі правила та гарантії їхнього захисту. Стає зрозуміло, що створення сприятливого інвестиційного клімату безпосередньо залежить  від керівника громади та його управлінських рішень. Якщо ці рішення відхиляються від визначеного курсу і впливу на ситуацію немає, то можна апелювати до вищих органів влади в державі їх керівників. Але, нажаль, станом на тепер, все керівництво країни зайняте президентськими виборами.

Треба сподіватися, що після виборів ситуація проясниться, і замість ймовірної кризи на ринку житлової нерухомості ми отримаємо велику кількість доступного житла, що збільшить конкуренцію, а заодно знизить ціни на житло у Києві.

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости политики
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.