БІПАТРИЗМ – безвихідь українців чи цілеспрямована політика «ПАРТНЕРІВ»?

13 вересня 2016, 15:15
Власник сторінки
0
61
БІПАТРИЗМ  – безвихідь українців чи цілеспрямована політика «ПАРТНЕРІВ»?

В продовження власних журналістських розслідувань.

Політичні та економічні негаразди підштовхують багатьох громадян України до пошуку польського походження, щоб отримати польське громадянство, яке вже відкриває нові економічні та соціальні можливості. Не меншає й бажаючих отримати громадянство інших держав ЄС – сусідів України. Але подвійне громадянство офіційно не дозволене в Україні, тому, щоб дізнатися, скільки таких охочих, потрібно було провести справжнє розслідування. Розпочали ми з обласних архівів. Для прикладу, торік державний історичні архів у Вінницькій області видав понад тисячу генеалогічних довідок, більшість яких мала якраз підтвердити польське походження запитувачів, а цього року, прогнозують працівники, буде майже удвічі більше. Чимало громадян намагаються правдами-неправдами доводити своє польське коріння. Динаміка щодо генеалогічних запитів лише зростає.

«Мені потрібно довідку про те, що я – поляк чи полька», – таке прохання найчастіше чують працівники будь-якого обласного історичного архіву. «Наявність запису в римо-католицькій книзі не дає безумовних підстав говорити, що людина була поляком, точно так і в греко-католицькій не є твердженням того, що людина – українець. Багато людей з українськими прізвищами були лояльні громадяни Другої Речі Посполитої. Національна самоідентифікація – дуже серйозна річ», – наголошує один із працівників місцевого архіву.

«Вони таким чином собі намагаються здобути статус європейський, тобто європейський паспорт. Перша умова для успішного генеалогічного дерева – це прізвище, ім’я, дата народження, кого шукаємо, обов’язково населений пункт, бо без цього не знайдеш, слід вказати віросповідання. Чим більше інформації подає заявник, тим більші має шанси знайти своє коріння», – продовжує історик.

Лише мізерний відсоток людей шукає своє коріння, щоб дізнатися більше про історію роду. Здебільшого це – особи шляхетного роду, польські патріоти, які віддані польській ідеї та своїй батьківщині. Тим часом переважна більшість громадян України діє прагматично – звертається за генеалогічною довідкою в архів, щоб подати документи у польське консульство для отримання «карти поляка», яку почали видавати у 2008 році, а це документ, що підтверджує приналежність особи до польського народу. Це є одним із легальних шляхів виїхати в Європу, адже вона дає полегшення при отриманні візи, можливість безкоштовної освіти в Польщі, отримання медичних послуг, легальне працевлаштування, а також людина отримує знижку на проїзд, дозвіл на постійне проживання у Польщі.

Більше того, з 2 вересня 2016 року запроваджені нові правила для власників «карти поляка», які дають ще більше преференцій для власника документу: постійне місце проживання в Польщі надається безкоштовно, передбачена щомісячна допомога на кожного члена родини, отримавши спершу карту поляка, через рік – громадянство. А польський паспорт дає право їздити всією Європою. І це стимулювало і ще більше заохочує громадян України виробляти різними шляхами «карту поляка». Дивно, але жодне польське Генеральне консульство, що знаходиться на території України не надає офіційної інформації щодо кількості українських громадян, які отримали бажаючих отримати «карту поляка» або звертаються з проханням про її отримання.

В Україні створені всі умови для того, що люди шукали преференції, люди хочуть їздити у Європу без віз. Як тільки безвізовий режим набуде чинності, зацікавлення громадян України такими речами знизиться. Людина хоче мати право на працю на легальних підставах за кордоном і тому виробляють собі «карту поляка».

Дослідник українсько-польських питань, перекладач Андрій Павлишин вважає, що Польща зацікавлена у громадянах України, а тим паче, якщо вони визнають своє польське походження.

«Це свідома політика. Демографи порахували, що до 2030 року з польського ринку зійде 11 мільйонів працівників, і цю прірву слід заповнити. Польща потребує робочої сили, тому шукає способи її залучити на постійній та тимчасовій основі. Це буде своєрідний порохотяг, який вимиватиме найбільш енергійних, працьовитих громадян, а на місця тих, кого бракуватиме у нас, приїжджатимуть малокваліфіковані заробітчани. Для України це велика проблема, якою ніхто тут не переймається. Коли наші громадяни стануть громадянами Польщі, то почнуть платити польські податки, пенсію їм вже виплачуватиме Польща. Нині маємо клопіт, що люди, у яких по два і три паспорти, вимагають ще й від України пенсії. Ті хто має два-три паспорти, по суті, створюють атмосферу беззаконня», – говорить Андрій Павлишин.

На інтернет-сайтах можна знайти багато оголошень із пропозицією виготовити паспорт громадянина Румунії, Угорщини, карту поляка, суми вказані дуже різні – від 500 євро і вище. І покупці на такі послуги знаходяться. «Разом з тим, зростає кількість ошуканих громадян, які довірившись сумнівним «ділкам» або фірмам, сплатили необхідні суми грошових коштів та залишилися без обіцяного документа» - стверджує юрист Роман Процишин. «До нас систематично звертаються потерпілі від такого роду схем. Спільно із правоохоронними органами ми робимо все можливе щоб викрити шахраїв. Однак, зустрічаються випадки, коли особа підписує договір із фірмою навіть не вникаючи в його правові нюанси» - наголошує правознавець. «А сюрприз, як правило, полягає у тому, що такого роду посередники беруть на себе зобов’язання лише проконсультувати клієнта і надати йому виключно інформаційно-довідкові послуги, але аж ніяк не гарантують фактичного отримання громадянства держави ЄС чи «карти поляка». У результаті необізнані громадяни завідомо сплачують істотні валютні суми грошових коштів без правових підстав в майбутньому вимагати від фірми кінцевого результату набуття громадянства іншої держави». – завершує пізнавальну розповідь Роман Процишин.

Ігор Завзятий

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости политики
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.