Чому перше враження таке важливе та на що воно впливає?

17 квітня 2019, 18:39
0
172

Перше враження залежить не лише від професійних компетенцій, але і від самопрезентації. Воно формується за дуже короткий час – від 15 до 60 секунд та є надважливим у бізнесі.

Соціальні психологи стверджують, враження від поведінки закладається у пам’яті як базовий шаблон, тому подальша взаємодія завжди порівнюватиметься з ним.

Як же справляти на партнерів перше враження?

Executive Presence – це поняття, яке не має точного перекладу на українську мову, це враження, яке справляє людина, керівник, лідер. Інструментами executive presence є:

-          Зовнішній вигляд: одяг, волосся, макіяж.

-          Фізичне здоров’я.

-          Невербаліка: мова тіла (жести, міміка, рухи).

-          Вербаліка: мовлення: що і як ви говорите.

-          Паралінгваліка: голос та якість мовлення.

-          Поведінка, манери.

Якщо у % співвідношенні розподілити всі інструменти самопрезентації, за дослідженнями Альберта Магробяна, на перше враження впливає 55% невербаліка, 7%- вербаліка, 38% - паралінгваліка.

На тренінгу з самопрезентації, який проводила Анна Чаплигіна, експерт з етикету та ділової поведінки, разом з учасниками детально розглядала кожен з компонентів самопрезентації.

Отже, мова та голос. Слова мають бути зрозумілими, слід мінімізувати вживання сленгових та іноземних слів, уникати вживання слів паразитів та намагатися висловлюватися грамотно. Щодо голосу, слід звертати увагу на:

-          Гучність.

-          Артикуляцію (чіткість вимови).

-          Висоту голосу.

-          Швидкість.

-          Інтонацію.

 

Дихання відіграє не менш важливу роль ніж голос. Тож слід дихати животом, вдихати носом, видихати ротом, слідкувати за поставою та тримати підборіддя прямо. А ще контролювати поставу, динаміку рухів та позу.

Кілька порад щодо динаміки та пози:

- Розправляйте плечі, не сутультесь.

- Корпусом направляйтесь на співрозмовника.

- Не розставляйте дуже сильно ноги.

Для того, щоб встати зі стільця та сісти на стілець правильно, слід завжди памятати про поставу, переносити центр ваги з ноги на ногу. Зовнішній вигляд має бути охайним, функціональним та відповідати стилю, статусу, ситуації.

У поведінці слід пам’ятати про дистанцію, субординацію та контекст. При публічній взаємодії прийнятною дистанцією буде відстань 3 і більше метри, при соціальній – 1,5-3 метри, при особистій взаємодії – 0,75-1,5 метри. Інтимною вважається відстань в 0,5 метра.

Вітання та рекомендування у сфері ділового спілкування мають особливе значення. Те, як ми вітаємо людей певною мірою визначає, як вони нас сприймають.

Найважливіше, слід памятати, що особу, яку не представили, залишається невидимою, з точки зору спілкування. Тому, перед початком спілкування слід відрекомендувати всіх людей, щоб вони були активними та повноцінними учасниками розмови або зустрічі.

Якщо у світській ситуації правильним (з точки зору етикету) вважається відрекомендувати людей за такою послідовністю, як гендер-вік-статус, тобто жінці представляють чоловіка, потім молодшого за віком та статусом представляють старшому за віком та статусом, то у діловому спілкування ця послідовність наступна: статус-вік-гендер. Першою називають та представляють особу, яка обіймає вищу посаду або є більш важливою. Це правило працює у бізнесі незалежно від статі, тобто представляємо старшого за статусом молодшому за статусом. В свою чергу, у дружній обстановці жінці представляємо чоловіка, а нову людину представляємо групі людей.

Якщо ми знаходимося на нейтральній території, тобто не в діловій обстановці, ми вербально вітаємо спочатку молодшого за віком, а тиснемо руку від старшого до молодшого. І навпаки – в діловій обстановці (коли ми знаходимося на «чужій» території). Відповідно, потиснути руку має перша особа або директор гостю, який прийшов на «його територію».

Представляючись офіційно, важливо чітко назвати ім’я та назву компанії. При дружній зустрічі, як правило, називаємо ім’я, хобі та захоплення. І дуже важливо, не існує «алло» в телефонній розмові, слід  відразу вітатись і називати ім’я та прізвище.

Тож будьте ввічливими, слідкуйте за вербалікою та невербалікою і памятайте, що все ж принципи здорового глузду в діловому етикеті ніхто не скасовував.


Лілія Ямборак

Менеджер центру професійного розвитку Європейської Бізнес Асоціації


Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Lifestyle&Fashion
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.