Власник сторінки
Віце-президент з питань сталого розвитку Професійної асоціації екологів України.
Жителі столиці давно не можуть дозволити собі розкіш дихати чистим повітрям, і ситуація стрімко погіршується.
Чому в найбільшому місті України така низька якість повітря?
Директор "Київського еколого-культурного центру" Володимир Борейко назвав три основні "винуватця" забруднення: на 80% це автотранспорт, за ним - ТЕЦ і промислові підприємства.
"Столичний транспорт - це масштабна проблема. Однак останнім часом практично нічого не робиться. За 7 років не відкрито жодної станції метро. А кожна станція - це суттєва розвантаження вуличних магістралей. Також влада столиці обіцяла віддати пріоритет електричному транспорту - трамваям та тролейбусам, але в місті, як і раніше домінують автобуси. Ну і зовсім сумна ситуація з вантажівками і дизельними авто, яких неприпустимо багато на вулицях Києва", - розповів Борейко.
У столиці й раніше спостерігався надлишок машин з низьким рівнем фільтрації вихлопних газів, але все стало набагато гірше, коли до Києва почали привозити б.у. автомобілі з інших країн, ті самі "евробляхі". Вони вже давно не відповідають європейським екологічним стандартам, та ще й не отримували самого необхідного технічного обслуговування в Україні.
Власники таких автомобілів дуже активні. Наприклад, на початку вересня вони влаштували акцію під стінами Верховної Ради з вимогою здешевити розмитнення. Якщо влада погодиться, машин з поганою фільтрацією вихлопів буде все більше.
Експерт підкреслив, що екоактивістам варто проявляти наполегливість і реагувати на такі ситуації, проводити акції, проявляти ініціативу. Чи будуть вони це робити? Питання відкрите.
Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.