Що стоїть на заваді веденню бізнесу в Україні?

16 травня 2019, 14:02
0
203
Інна Гришковець, координатор Одеського офісу Європейської Бізнес Асоціації

Відповідальний бізнес за те, щоб поводитись в Україні з відходами прозоро та відкрито, адже ситуація з відходами досягає критичних масштабів.

Водночас, для реалізації цієї місії необхідне сприятливе регуляторне середовище.

Так, на сьогодні бізнес в Україні надзвичайно стурбований відсутністю чіткої процедури видачі дозволу у сфері поводження з відходами, який потрібен, в принципі, для старту роботи.

Згідно з українським законодавством, підприємства, які утворюють відходи в обсязі більше 1000 ПЗУВ (показник загального утворення відходів), мають отримувати спеціальний дозвіл. Цей дозвіл на здійснення операцій у сфері поводження з відходами видається місцевими органами виконавчої влади і за роботу без його наявності передбачена адміністративна відповідальність. Безумовно, такі вимоги мають на меті обмеження та запобігання негативному впливу відходів на екологію та здоров’я людини.

Водночас на сьогодні не затверджено порядок видачі такого дозволу, а саме відсутній чіткий перелік документів для його отримання. Такий регуляторний вакуум створює можливість для корупційних дій з боку місцевих органів, оскільки вони можуть відмовляти в прийнятті заяви фактично без пояснення причин.

Ще минулого року Державна регуляторна служба України видала інформаційний лист, у якому зазначила, що у зв’язку з відсутністю затвердженого порядку отримання дозволів суб’єкти господарювання можуть діяти за принципом мовчазної згоди. Це означає, що якщо місцеві адміністрації не видали дозвіл протягом 10 днів, підприємство набуває право на роботу без отримання дозволу. Але таке можливо лише за умови подання заяви та документів в повному обсязі.

Бізнес неодноразово звертався до відповідних державних органів - Міністерства економічного розвитку і торгівлі, Міністерства екології та природних ресурсів та Державної регуляторної служби України – з проханням надати роз’яснення щодо вичерпного переліку документів, які потрібно надати для отримання такого дозволу. Зокрема, й бізнес південного регіону.

Так, на сьогодні є два основних способи подати документи на отримання дозволу – у паперовій формі або ж в електронній формі через портал електронних сервісів.

Водночас, у випадку подачі документів першим способом, на практиці компанії-члени ЄБА уже стикаються з проблемою, коли місцеві дозвільні центри порушують чинне законодавство і відмовляються приймати заявку і документи. Цим вони блокують можливість застосовувати описаний вище принцип мовчазної згоди і потім у ході перевірок контролюючі органи накладають адміністративні стягнення на підприємства.

Але існує і другий спосіб. Нещодавно у пілотному режимі запрацював електронний сервіс https://e-eco.gov.ua/. Він дає змогу в автоматичному режимі подати заявку і навіть якщо дозвіл не буде видано вчасно, можна довести факт подачі документів і застосувати принцип мовчазної згоди.

Окремо хочеться виділити лист основного регулятора у цьому питанні – ДРС. У своїй відповіді на запит Асоціації ДРС зазначає, що зважаючи на відсутність правового регулювання порядку та переліку документів для отримання дозволу, необхідно подавати перелік документів, зазначений у статті 33 ЗУ «Про відходи», зокрема <…> види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відходів відповідно до встановлених умов їх зберігання.

Що надважливо. Подальше ігнорування цієї проблеми з боку Уряду та місцевої влади буде негативно впливати на бізнес клімат та інвестиційну привабливість України в очах міжнародної бізнес-спільноти.

Тож в найближчий час конче потрібно розробити і ухвалити порядок отримання дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, в якому має бути зазначена повна процедура видачі документу, а також вичерпний перелік документів необхідних для подання заяви на отримання вищезазначеного дозволу. З відповідним меседжем бізнес-спільнота і звертається до Кабінету Міністрів України.

Водночас, до моменту ухвалення даного порядку важливо керуватись певними нормами. Тож бізнес закликає Уряд надати роз’яснення для місцевих дозвільних органів, у якому зазначити, що до моменту ухвалення порядку надана позиція ДРС у відповіді на звернення Асоціації повинна застосовуватися як тимчасовий порядок отримання дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами.

Дуже сподіваюсь на співпрацю з боку влади в цьому важливому для бізнесу питанні!

  Інна Гришковець

Координатор Одеського офісу Європейської Бізнес Асоціації

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости бизнеса
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.