Дивимося ширше

10 марта 2018, 11:08
главный редактор журнала "Деньги"
4
1789
Дивимося ширше

У журналі Гроші про гривню, що зростає, вибори, що наближаються, – гадаєте, це все, що важливо? Спробуємо подивитися трохи за горизонт.

Наприклад, на майбутнє послаблення валютних заборон і тотальне фіскальне просвічування

Петро Порошенко заявив про те, що Україна все-таки приєднається до BEPS. Що таке BEPS? Це Base erosion and Profit Shifting – Багатостороння конвенція по плану дій ОЕСР з протидії розмивання бази оподаткування та виведення прибутку з-під оподаткування (тобто міжнародна угода, спрямована проти виведення прибутку і капіталів у низькоподаткові юрисдикції – в офшори). Це означає, що Україна досить скоро буде обмінюватися податковою інформацією з учасниками BEPS. І тоді стане жити весело не тільки звичайним українцям, яким до цього часу реально закриті шляхи легального переміщення особистих заощаджень за кордон і назад. Тоді міцно замисляться і ті чудові хлопці, які плювати хотіли на вимоги з контролю ТЦО (трансфертного ціноутворення), які виводять валюту з країни «аж гай гуде».

А ось з приводу валютного режиму для звичайних громадян і дрібного бізнесу, є шанс, що будуть хороші новини. Нацбанк приготував до обговорення проект закону про валютний контроль – замість виданого майже чверть століття тому декрету Кабміну. Поки що у НБУ була чудова практика з приводу валюти: він випереджальними темпами відкривав великому і транснаціональному бізнесу можливості виведення капіталу, але по руках і ногах в’язав малий і середній бізнес, а також фізосіб. Є надія, що ця практика піде у минуле. І що цікаво, вітчизняна влада пов’язуює темпи приєднання до BEPS зі швидкістю впровадження валютних послаблень. Подивимося – що саме ВР схвалить кінець-кінцем у якості закону про валютний контроль.

У Петра Порошенка, і він сам це вельми однозначно дав зрозуміти у свому інтерв’ю для Financial Times на початку березня, є буквально кілька місяців на те, щоб провести реформи, реально корисні для середнього класу і України у цілому. Приблизно до початку осені. З осені почнеться виборча кампанія-2019. І потрібно буде пред’явити аргументи проти реваншу «папередніков» і/або популістів. Поки що у чинної влади замало козирів у цій грі. Але є шанс їх отримати.

Фактично, якщо говорити про економіку, у Порошенка і його політичної сили є чотири козирних карти, з яких вони можуть піти:
А) податкова і митна лібералізація;
В) валютна лібералізація;
C) стримання апетитів природних монополій;
D) земельна реформа.

Все у сукупності цілком може вистрілити настільки ефективно, що про кредити МВФ зможемо і не згадувати.

До речі, про МВФ. Джеррі Райс, прес-секретар Фонду, зробив наступну заяву 2 березня з приводу оголошених Дональдом Трампом планів про посилення імпортних тарифів США (остаточне рішення очікується у середині березня): «Обмеження на імпорт, оголошені президентом США, можуть завдати шкоди не тільки за межами США, але й самій економіці США, у тому числі для її обробних і будівельних галузей, які є основними користувачами алюмінію і сталі. Ми стурбовані тим, що заходи, запропоновані США, де-факто розширять обставини, при яких країни використовують міркування національної безпеки для обгрунтування широких обмежень на імпорт». Що можу сказати: після заяви Трампа індекс Dow Jones знизився на 4%. Щоправда, з початку 2017 року, з моменту інавгурації Трампа, він же виріс на чверть. Протекціонізм у розумних дозах творить чудеса. Це теж видно, якщо виглянути з українського окопу. 
Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Новости бизнеса
ТЕГИ: США,МВФ,НБУ,Петр Порошенко,курс доллара к гривне
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.