Дещо про фашистів.Поштивих і охайних.А також про радянські онучі.

20 квітня 2017, 13:52
Власник сторінки
журналист
0
53

Спогади бувають різні. Навіть і такі.

Спогади старих людей – як роман. Інколи – як фантастика. А буває - як фантасмагорія, що нагадає «Капричос» Гойї. Тоді сон розуму і справді породжує чудовищ.
От одному журналісту теща (їй, нівроку, за 90) розповіла таку придибенцію. Під час війни це було. У їх село, як вона каже, «прийшли» німці. Блукали-блукали десь, а потім, виходить, завернули. Треба думати, на танках, машинах чи на «маціклетах». Ото бабця і згадує: «Взяли вони для себе більшу нашу кімнату. Ми потіснилися. (А чому б не потіснитися? Такі ж славні гості «прийшли». Дехто з особливо гостинних навіть хлібом-сіллю їх зустрічав – Б.К.) Охайні, поштиві люди (а чом не люди - хто б сумнівався – Б.К.) Завжди матері для нас вділяли зі своїх пайків різних продуктів (де ж, цікаво, вони їх брали, ці самі продукти – Б.К.) Я тоді вперше спробувала шоколад. Уранці бричка приїде за ними, відвезе у центр і привезе увечері.» Пунктуальні пани офіцери. Службу не прогулювали.
Читаєш про цю ідилію і диву даєшся. Наче не фашисти, не звірі у людській подобі вдерлися у наші села і міста, а божі ангели спустилися з небес. Навіть тоді, в часи війни, німці і поштиві, і охайні, і, либонь, напахчені французькими парфумами, і їх хромові чоботи до блиску наваксовані, і онучі випрані. А дехто пошепки згадує і таке: навіть похідні борделі за військом поспішали. А доброта так і струменіла: автомат відкладе, хлібину вкрає, цукерку, а то і шоколадку дитині простягне. Хоч не випускай з хати таких «добродіїв». Правда інколи, регочучи, і чергу з "шмайсера" поверх хлоп"ячої голівку дасть. А може це художні домисли режисерів радянських фільмів?
«А потім прийшли червоні, - згадує бабуся. – Тут же всю нашу сім'ю виселили з хати. Перебралися ми до хліва, а потім і до родичів. По всій хаті порозвішували свої смердючі онучі, задуха в хаті страшна, добре, хоч нам там не треба було мешкати. А щоб ходити до туалету на вулиці і ніг не замочити, від порога до вбиральні настелили вони в болото всі наші фуфайки, батькового кожуха, що висіли у коридорі з зими. Така радянська культура і вихованість.»
Ось вам, бабцю і Юріїв день, вибачте, життя під червоними. Дехто свій, виявляється, був гірший зайд. А виховання і культура, погоджуюсь, просто нікудишні. Великий гуманіст і не менший пацифіст Гітлер просто таки геніально виховав свої "кадри": вбивали і нищили без страху і жалю. Істинні арійці з нордичними характерами, нещадні до ворогів рейху. Куди там Сталіну, цьому незабутньму другу дітей і фізкультурників, з його педталантами. 
Правда червоні не зовсім «прийшли». Вони повернулися. Радше - відбили, відвоювали, приповзли. Через моря крові, через пожарища і згарища, наперекір усім смертям. Приповзли зранені і злі, закривавлені і покалічені, залишивши позаду себе безмежжя братських могил. Їм, цим червоним, в окопах тільки й радості – «сто наркомівських», щоб веселіше було під кулі і снаряди йти. Прати онучі їм не обіцяли, як і шоколадом годувати. 
А що спогад такий залишили – звиняйте. Всякого тоді люду було. Негідників, наволочі, як не прикро, теж вистачало. Так що, ще і ще раз – простіть їх грішні душі. Та й чомусь, здається мені, радянське виховання тут взагалі ні до чого. Давненько вже немає цього виховання, але ж погані і дурнів, погодьтеся, менше не стало.
ак то воно. Розумію: коли тобі під 100, спогади бувають «багатосерійними». І тут зять-журналіст, як він пише, «заради справедливості», зазначає, що «іншого разу» (правда геть не зрозуміло, чому варто було чекати іншого разу, коли все можна було і за один однісінький раз довідатись?-Б.К.) теща розкаже, як «завезли за місто дві великі вантажівки, забиті місцевими євреями, і там усіх розстріляли». У неї, дитини, на очах… Особливо старався якийсь офіцер (чи не той самий з шоколадом?). Бо розстрільна команда з німців і поліцаїв все не могла поцілити у дівчину-красуню. Він її власноруч, з пістолета… 
Отака історія. Трагічна. Жахлива. Сумна. Хоча є в ній і солодкий момент – про шоколад, наприклад. Але загалом від неї тхне так само, як і від тих солдатських онуч. 
Чому не називаю прізвище того, хто записав ці спогади старенької? А навіщо? Може й він безневинна жертва того осоружного радянського виховання, котрим, як пише, займалися «лакеї від влади»?

Борис Колов
Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.