НБУ - УКБС: ДОДАТКОВІ ВИМОГИ ЗАКОНУ ПРО ФІНПОСЛУГИ НА БАНКИ НЕ ПОШИРЮЮТЬСЯ

17 августа 2012, 06:53
Экономист
0
390

На запит УКБС Нацбанк надав роз’яснення щодо додаткових законодавчих вимог при наданні банками фінпослуг та неврегульованості застосування РРО.

Так, змінами, внесеними до ст. 47 Закону України «Про банки і банківську діяльність» Законом від 15.02.2011 № 3024-VI (далі – Закон про банки), термін «банківські операції»  було замінено на «банківські послуги» (що охоплює лише три види послуг банків – залучення коштів, банківських металів, їх розміщення і ведення рахунків клієнтів).

В результаті, виникла законодавча неврегульованість, адже більшість послуг, що надається банками (випуск платіжних карток, переказ коштів, обмін валют, лізинг тощо), стала відноситься до фінансових. А перед банками формально постала необхідність застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі - РРО) при їх здійсненні, оскільки Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» не звільняє ці операції від застосування РРО.

Крім того, виникли і ризики подвійного регулювання сфери банківської діяльності, адже законодавчі зміни допускали покладення на банки низки додаткових обов’язків, встановлених Законом України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» (далі – Закон про фінансові послуги) до фінансових установ, які є об’єктом нагляду Держфінпослуг.

З цього приводу НБУ повідомив, що зміни, внесені до ст. 47 Закону про банки, не призведуть до поширення на банки додаткових вимог Закону про фінансові послуги. Вони стосуються виключно законодавчої уніфікації термінів («фінансова послуга», «банківська послуга» та «банківська операція»), а тому не впливають на діяльність банківських установ та правові засади її регулювання.

НБУ зауважив, що банківські послуги, визначені ч. 3 ст. 47 Закону про банки, є різновидом фінансових послуг. Банки надають банківські послуги на підставі банківської ліцензії, а банківські та інші фінансові послуги в іноземній валюті – на підставі генеральної або індивідуальної ліцензії НБУ. При здійсненні діяльності банк має керуватися як нормами Закону про банки, так і нормами Закону про фінансові послуги, Закону «Про цінні папери та фондовий ринок України» та ін., в частині, що не суперечить Закону про банки.

Крім цього, НБУ запевнив, що реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються при наданні банками фінансових послуг (крім послуг з купівлі-продажу іноземної валюти).

Питання потребувало чіткого роз’яснення НБУ, оскільки подвійне регулювання сфери банківської діяльності (законами у сфері фінансових послуг та РРО) створювало можливість неоднозначного тлумачення законодавства України та, відповідно, збільшувало ризики діяльності банківських установ. 

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Пользователи
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.