УКБС: ДЕРЖАВА ДІЗНАЄТЬСЯ ПРО БОРГИ КОЖНОГО

8 октября 2012, 07:03
Экономист
0
190

Єдиний реєстр кредитних історій зменшить фінансові шахрайства, - вважають в Асоціації "Український Кредитно-Банківський Союз"

Асоціація «Український Кредитно-Банківський Союз» (УКБС) позитивно оцінює законодавчі ініціативи, направлені на врегулювання існуючих проблем у обміні інформацією між бюро кредитних історій, фінансовими установами та державними органами.

Зокрема, прийнятий Парламентом у першому читанні проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення діяльності бюро кредитних історій» (реєстр. № 10292 від 30.03.2012), який передбачає створення Державного реєстру кредитних історій.

На думку УКБС, це сприятиме врегулюванню основної проблеми у функціонуванні системи бюро кредитних історій – відсутності єдиної бази даних щодо наявності кредитної історії конкретного суб’єкта в конкретному бюро кредитних історій. 

Запровадження вказаного Реєстру суттєво спростить процес отримання фінансовими установами необхідної інформації та сприятиме зменшенню кредитних ризиків і скороченню проблемної заборгованості, частка якої у кредитному портфелі банків складає близько 9% (або 76,6 млрд. грн. за даними НБУ на 01.09.2012).

Експерти УКБС переконані, що вкрай повільне зменшення обсягу проблемних позик (на 3,3% за січень-вересень 2012) порівняно із її різким зростанням внаслідок кризових явищ (у 14 разів за 2008-2011 роки), доводить необхідність створення у суспільстві інформаційної  системи для більш глибокого і повного аналізу даних, які надаються банку позичальниками для отримання кредитів.

Водночас, зауваження УКБС викликає норма проекту, яка визначає уповноваженим органом на ведення вказаного Реєстру Національну комісію у сфері фінансових послуг.

В УКБС зазначають про недоцільність такого підходу, про що свідчать і статистичні дані, які показують масштаби кредитування економіки банківськими установами і кредитними спілками.

„Обсяг кредитів, виданих кредитними спілками за підсумками 2011 року (останні дані, оприлюднені на сайті Нацкомфінпослуг http://www.dfp.gov.ua/733.html)  склав лише 2237,4 млн.грн., в той час як обсяг кредитування економіки банківським сектором (за даними НБУ за аналогічний період) становив 825320 млн. грн. (або у 370 (!) разів більший), - зауважують в Асоціації „Український Кредитно-Банківський Союз”.

Проведене УКБС опитування показало, що банки у переважній більшості підтримують ідею створення єдиної бази кредитних історій саме при Національному банку України, на основі ЕІС «Реєстр позичальників». Оскільки, по-перше, вони мають більшу довіру до регулятора, а, по-друге, НБУ має важелі впливу на банки, що забезпечить надходження до Реєстру повної та достовірної інформації в оперативному режимі, з гарантією державного органу щодо забезпечення її конфіденційності. 

Тому враховуючи визначальну роль банківської системи у кредитуванні національної економіки, органом, уповноваженим на ведення Реєстру, повинен бути Національний банк України, оскільки саме банківський регулятор найкраще обізнаний на проблемах фінансового ринку і відіграє провідну роль у формуванні державної економічної і грошово-кредитної політики. Це забезпечить не лише необхідну прозорість у відносинах банків та позичальників, а й створить надійну систему захисту інформації з Реєстру від несанкціонованого використання.

Створення єдиної державної інформаційної системи зі збору, накопичення та обробки відомостей щодо кредитної історії позичальників - Державного реєстру кредитних історій - є позитивним кроком на шляху створення державою умов для зниження ризиків процесу кредитування. При цьому, при створенні Реєстру необхідно забезпечити оперативність і автоматизацію процесу обміну інформацією відповідно до сучасних вимог, - зауважують в УКБС. – Усвідомлення того, що держава знатиме про борги кожного, підвищить платіжну дисципліну позичальника, і не тільки пересічного громадянина».  

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Пользователи
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.