УКБС:ПАТ «СУМИХІМПРОМ» - КОМУ ВИНЕН, ВСІМ ПРОБАЧАЮ…АБО ХІМІЯ КРЕДИТНИХ ВІДНОСИН

25 октября 2012, 17:59
Экономист
0
380

На початку жовтня відбулися Загальні Збори кредиторів у справі про банкрутство ПАТ "Сумихімпром" - підприємства-лідера хімічної галузі України

Незважаючи на те, що Національний банк України та Уряд постійно наголошують на необхідності кредитування реального сектору, обсяги фінансування економіки не збільшуються. Основна проблема у кредитуванні банками підприємств промислового виробництва полягає у відмові останніх обслуговувати свої борги. Про що яскраво свідчить ситуація з врегулюванням простроченої кредитної заборгованості стратегічного державного підприємства хімічної галузі – ПАТ «Сумихімпром».

Так, протягом багатьох років комерційні банки були надійними фінансовими партнерами ПАТ «Сумихімпром». Внаслідок реалізації інвестиційних програм, що фінансувалися щонайменше на третину за рахунок банківських запозичень (а це - півмільярда гривень), було оновлену значну частину виробничих потужностей підприємства, завдяки чому лише у 2008 р. первісна вартість його основних засобів зросла майже на 70 млн. грн.
Починаючи з 2010 р. підприємство показало позитивну динаміку економічного росту та посткризового відновлення. Так, чистий збиток ПАТ «Сумихімпром» скоротився на 51,9% порівняно з 2009 р. (до 150,9 млн. грн.), а чистий дохід зріс на 70,7% (до 830 млн. грн.). У 2011 р. чистий збиток зменшився в 58 разів (!) – до 2,6 млн. грн., було повністю погашено заборгованість із заробітної плати. За рахунок відновлення роботи ПАТ «Сумихімпром» підприємства хімічної та нафтохімічної промисловості Сумської області збільшили обсяги виробництва продукції у 1,5 рази. Крім того, за І півріччя 2012 р. чистий дохід ПАТ «Сумихімпром» від реалізації продукції збільшився на 6,6% - до 1,06 млрд. грн. (проти 996,5 млн. грн. за І півріччя 2011 р.).
Такі позитивні тенденції могли б стати основою для погашення проблемної заборгованості ПАТ «Сумихімпром» перед кредиторами. Однак, починаючи з 2010 року підприємство ухиляється від виконання кредитних зобов’язань перед банками (які, з огляду на кризові явища, переглянули умови кредитування з метою зменшення навантаження на підприємство). Внаслідок цього, сума боргу ПАТ «Сумихімпром» перед банками зросла до майже мільярда гривень.
УКБС, з метою збереження стратегічно-важливого державного підприємства та погашення його заборгованості перед банками, неодноразово звертався до керівництва держави - Президента України, Кабінету Міністрів України, Міністерства промислової політики України та ін.
Так, на вимогу УКБС у квітні 2011 р. під керівництвом Першого віце-прем’єр-міністра України Клюєва А.П. відбулася нарада у Мінпромполітики. Представники міністерства запевнили у збереженні ключового підприємства держави, та здійсненні спільних з ПАТ «ДКХ «Титан України» (управляючою компанією ПАТ «Сумихімпром» - прим.) заходів по стабілізації його фінансово-економічного стану для погашення існуючої кредитної заборгованості. А вже у травні цього ж року Адміністрація Президента звернулася до Державного агентства України з управління державними корпоративними правами та майном з проханням врегулювати проблемну заборгованість ПАТ «Сумихімпром» перед банками, відкинувши ідею банкрутства підприємства.
Незважаючи на це, проблема повернення боргів та збереження містоутворюючого підприємства не лише не вирішена, а й переросла в іншу площину - іде процес штучного банкрутства ПАТ «Сумихімпром», а банки взагалі виштовхнуті зі складу кредиторів.

Так, за заявою ТОВ «Компанія з управління активами «Промислові інвестиції» (якій підприємство заборгувало 12,4 млн. грн. - незначна сума для такого промислового гіганта, як ПАТ «Сумихімпром» – прим.) судом було порушено провадження по справі № 5021/2509/2011 про банкрутство ПАТ «Сумихімпром».
Одночасно судом були відхилені клопотання банків-кредиторів (з вимогами на півмільярда (!) гривень лише основного боргу) про припинення справи про банкрутство підприємства, що нарощує обсяги виробництва і збільшує обсяги реалізації.
Більш того, 05.10.2012 були поспішно проведені загальні збори кредиторів у справі про банкрутство ПАТ «Сумихімпром», на яких вирішувалось питання про формування кількісного та особового складу комітету кредиторів. Пропозиція кредиторів (які оскаржують ухвалу суду в частині невизнання їх грошових вимог) про перенесення дати загальних зборів до моменту затвердження реєстру вимог кредиторів з урахуванням результату розгляду апеляційних скарг була відхилена.
В результаті, до складу комітету кредиторів увійшли лише 5 пов’язаних до ПАТ «Сумихімпром» структур – ТОВ «Компанія з управління активами «Промислові інвестиції», ТОВ «Синтез Ресурс», ПАТ «Кримський ТИТАН», Компанія Ostсhem International та ПАТ «Комерційний банк «Надра». Згідно ухвали суду комітет кредиторів до 30.10.2012 повинен запропонувати шляхи вирішення ситуації.
Слід зауважити, що основні кредитори боржника – банки (на сьогодні це 6 установ, сума вимог яких з урахуванням процентів та пені складає близько мільярда гривень) навіть не були включені до складу комітету кредиторів, а фактично – усунуті від процесу та можливості впливати на нього. Адже при підрахунку голосів вимоги банків, на відміну від інших кредиторів, були обмежені лише основним боргом, без урахування заборгованості по процентам та пені, що суттєво збільшило розвив між їх голосами та голосами технічних представників.
Зазначена обставина черговий раз підтверджує факт доведення державного підприємства до штучного банкрутства з метою перерозподілу промислових потужностей на користь приватних структур. Про що свідчать і дані перевірок контролюючих органів.
Так, ревізори Держфінінспекції в Сумській області під час перевірки ПАТ «Сумихімпром» у лютому 2012 р. виявили фінансових порушень на суму понад 9,8 млрд. грн. (за період з 01.02.2008 по 31.10.2011) та допущення на підприємстві втрат ресурсів через утворення безнадійної до відшкодування дебіторської заборгованості, яка відбулася внаслідок недодержання договірних умов, нормативних документів підприємства та чинного законодавства. За висновками ревізії, важливу роль у цьому відіграла бездіяльність посадових осіб ПАТ «Сумихімпром», які не припиняли дію угод з контрагентами, що порушували свої договірні зобов’язання і своєчасно не розраховувалися за отриману продукцію, а згодом виявилися неплатоспроможними боржниками і були визнані судом банкрутом.
«Незважаючи на готовність банків кредитувати промисловість, випадки, подібні до ситуації з ПАТ «Сумихімпром», призводять до того, що обсяги кредитування різко скорочуються, - зазначає Генеральний директор Асоціації «Кредитно-Банківський Союз» Галина Оліфер. – Доки боржники керуватимуться принципом «кому винен, усім пробачаю», не буде забезпечено сталий економічний розвиток, зменшуватимуться обсяги кредитування бізнесу та існуватиме брак довгострокових ресурсів, необхідних для розвитку промислового виробництва. Так, лише з початку 2012 р. прострочена заборгованість суб’єктів господарювання перед банками (на 01.09.2012) склала 53,8 млрд. грн. (або 70% від її загального обсягу) при скороченні довгострокових кредитів бізнесу майже на 15 млрд. грн. (або на 5,2%)».

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Пользователи
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.