УКБС: ПРАВО ВІДМОВИТИСЯ ВІД КРЕДИТУ ЗАШКОДИТЬ САМОМУ ПОЗИЧАЛЬНИКУ

7 декабря 2012, 08:48
Экономист
0
266

УКБС виступає за баланс прав між споживачами та надавачами фінансових послуг

Асоціація «Український Кредитно-Банківський Союз» вважає, що проект Плану заходів щодо реалізації Стратегії захисту прав споживачів на ринках фінансових послуг в Україні на 2012-2017 роки потребує узгодження з державними пріоритетами розвитку фінансового сектору та ефективності захисту прав споживачів. Пропозиції щодо удосконалення проекту УКБС надав відповідній робочій групі при Мінсоцполітики.

Зокрема, УКБС, як учасник робочої групи, зазначає про необхідність чіткого визначення та  конкретизації змін, які планується внести до законів України «Про захист прав споживачів», «Про банки і банківську діяльність», «Про заставу», «Про виконавче провадження» та ін. Адже представлений проект декларує лише загальну мету запланованих законодавчих змін, що не дозволяє зрозуміти їх зміст та оцінити їх ефективність для захисту прав споживачів.

Також зауважено, що реформування системи захисту прав споживачів має бути системним та забезпечувати баланс прав споживачів та кредиторів, відповідно до пріоритетів розвитку фінансового сектору, закріплених у президентській Програмі економічних реформ України на 2010-2014 роки. Тому УКБС запропонував передбачити проектом Планом заходів розробку законодавчих норм, спрямованих на збільшення обсягу надання фінансових послуг, зниження ризиків фінансової системи та частки проблемних активів, у т.ч. за рахунок спрощення механізмів продажу, передачі, списання поганих активів, проведення досудових процедур тощо.

«Слід враховувати, що обсяг простроченої заборгованості за кредитами за даними НБУ на 01.11.2012 р. становив 78,2 млрд. грн. або 9,5% кредитного портфелю банків. При цьому, від початку п.р. цей показник залишається майже незмінним при скороченні обсягу кредитів, наданих банками», зазначає Генеральний директор Асоціації «Український Кредитно-Банківський Союз» Галина Оліфер.

Крім того, серед заходів щодо підвищення рівня фінансової грамотності та обізнаності споживачів фінансових послуг УКБС пропонує передбачити норми щодо розвитку фінансової дисципліни споживачів, яка є невід’ємною складовою фінансової освіти всіх верств та категорій населення.

З огляду на принципові відмінності способу надання та отримання фінансових послуг порівняно з послугами на товарному ринку, УКБС вважає недоцільним поширення права односторонньої відмови від отриманої послуги на усі без винятку випадки. Адже норма, що розширяє можливості споживача щодо вільного вибору послуг, може обернутися проти нього з огляду на обмежений час з обов’язку повернення кредитних коштів та сплати процентів.

Так, наприклад, у випадку зі споживчими кредитами, отриманими та витраченими на придбання нерухомості (житлової та нежитлової, земельних ділянок), авто або оплату робіт/послуг третіх осіб тощо, суттєво обмежені можливості споживача щодо повернення кредитних коштів. При цьому, згідно ст. 14 Директиви ЄС 2008/48/ЄС, якщо споживач використовує своє право на припинення участі в кредитній угоді, він зобов’язаний негайно, але не пізніше 30 календарних днів з дати направлення ним повідомлення кредитору, сплатити кредитору капітальні та відсоткові платежі, нараховані з дати виділення кредиту до погашення кредиту.

«Реформування сфери захисту прав споживачів фінпослуг має бути системним, консолідованим з державними пріоритетами розвитку фінринку, та забезпечувати баланс прав як споживачів, так і осіб, що надають фінансові послуги. Саме такий підхід сприятиме ефективному розвитку ринку, оскільки врівноважить як права споживачів, так і створення сприятливих умов ведення бізнесу для сумлінних надавачів послуг»,  підсумовує Галина Оліфер.   

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Пользователи
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.