УКБС КОНСТАТУВАВ НИЗКУ СУПЕРЕЧЛИВИХ ТЕНДЕНЦІЙ НА ФІНАНСОВОМУ РИНКУ

26 декабря 2012, 09:42
Экономист
0
213

УКБС проаналізував результати діяльності банківських установ за підсумками року, що минає

Асоціація «Український Кредитно-Банківський Союз» за підсумками аналізу  результатів діяльності українських банків у поточному році узагальнює тенденції фінансового ринку та звертає увагу на окремі моменти, що потребують негайного вирішення, серед яких - уповільнення темпів кредитування, скорочення довгострокових позик, підвищення вартості залучених та розміщених ресурсів, збереження високої частки проблемної заборгованості у кредитних портфелях фінустанов.  

Так, оцінка оприлюднених НБУ основних показників банків України за одинадцять місяців 2012 р. (станом на 01.12.2012 р.) дозволила виявити ряд суперечливих тенденцій, що свідчать про непрості умови розвитку національного фінансового ринку.

Зокрема, позитивним здобутком поточного року експерти УКБС вважають зростання майже на 17 % (або на 51 млрд. грн.) вкладів фізичних осіб, що свідчить про підвищення довіри населення до банківської системи.    

Разом з тим,  УКБС зауважує, що впродовж поточного року відбулося суттєве уповільнення динаміки активів банківських установ, які за січень-листопад зросли лише на 6 %, що вдвічі менше темпу зростання відповідного показника за 2011 рік.

Як відомо, саме банківська система, за наявності сприятливих умов, спроможна стати локомотивом економічного зростання в країні через трансформацію акумульованих коштів у кредитний ресурс економіки.

Однак, у поточному році загальний обсяг кредитування національної економіки залишався практично на незмінному рівні, збільшившись протягом 11 місяців менше ніж на півпроцента (або на 3,5 млрд. грн.). Це майже у 20 (!) разів повільніше динаміки кредитування у 2011 р., за підсумками якого зростання виданих банками позик перевищило 9 %, збільшившись на 70 млрд. грн.    

 Особливу увагу експерти УКБС звертають на процес зниження обсягів довгострокового кредитування суб‘єктів господарювання (майже на  4 % за січень-листопад 2012 р. порівняно із зростанням на 11 % в 2011 р.). Це свідчить як про звуження фінансових джерел інвестиційних ресурсів економіки, так і про погіршення інвестиційного клімату в країні.

Адже побічним наслідком жорсткої монетарної політики, яка проводилася для збереження курсової стабільності, стало стиснення ліквідності та подорожчання наявних у банківській системі фінансових ресурсів, що на тлі загальноекономічної та політичної невизначеності підвищило ризики довгострокового кредитування.

Так, середньозважена ставка за кредитами в національній валюті зросла з початку року у 1,5 рази (з 15,6 % річних у січні до 23,4 % річних у листопаді), а така ж ставка за депозитами збільшилася у 1,8 рази (з 10,3 % у січні до 18,7 % річних у листопаді). Зазначене співвідношення вартості залучених та розміщених ресурсів демонструє ще одну тенденцію року, що минає, – рекордне за останні три роки зменшення чистої процентної маржі (з 5,32 до 4,58 %), що сигналізує про скорочення питомої ваги доходних активів.

«І хоча в цілому по банківській системі вперше з 2009 р. зафіксовано позитивний фінансовий результат (близько 4,4 млрд. грн. станом на 01.12.12), вважати це стійкою тенденцією було б передчасно. Адже близько 13 % банківських установ за підсумками трьох кварталів 2012 р. все ще залишалися збитковими, а частка простроченої заборгованості за кредитами скоротилася з початку року лише на  0,2 % та становить 9,4 %  кредитного портфелю банків (близько 78 млрд. грн.), - зазначила Генеральний директор Асоціації «Український Кредитно-Банківський Союз»  Галина Оліфер. - Все це свідчить про необхідність термінового пом‘якшення валютно-кредитної політики в країні з метою реалізації кредитного потенціалу українських банків та пожвавлення національної економіки».


Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Пользователи
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.