УКБС ДОПОМІГ НБУ ПОКРАЩИТИ ОБЛІК ЦІННИХ ПАПЕРІВ

4 января 2013, 07:57
Экономист
0
244

Нацбанком враховано пропозиції банківського співтовариства щодо бухгалтерського обліку опервцій з цінними паперами та фінансовими інвестиціями

Національний банк України врахував пропозиції Асоціації «Український Кредитно-Банківський Союз» щодо обліку у банках  операцiй з цiнними паперами і  фiнансовими iнвестицiями та надав відповідні роз‘яснення. Це наблизить існуючі правила банківського бухгалтерського обліку до міжнародних стандартів та усуне суперечності із попередніми нормативними актами НБУ.

Зокрема, в рамках доопрацьованого проекту Iнструкцiї з бухгалтерського облiку операцiй з цiнними паперами та iншими фiнансовими iнвестицiями в банках  України (далі – проект Iнструкцiї) вже передбачено, що банк має відображати в бухгалтерському обліку операції з купівлі-продажу цінних паперів за датою операції або датою розрахунків. Це відповідає вимогам Міжнародного стандарту бухгалтерського обліку 39 «Фінансові інструменти: визнання та оцінка» (далі – МСБО 39) та  дозволить банкам вести облік з урахуванням  первинних документів, що підтверджують перехід прав власності на цінні папери. 

Крім цього, регулятор уточнив, що бухгалтерські проводки операцій з придбання та продажу цінних паперів емітентів-нерезидентів України, номінальна вартість яких визначена в іноземній валюті, здійснюються за тими ж рахунками, що використовуються для трансакцій з гривневими цінними паперами. Це забезпечує так званий мультивалютний облік операцій, суть якого полягає в обліку операцій в інвалюті та  гривні за однаковими рахунками відповідно до положень Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України (постанова НБУ від 17.06.2004 № 280).

Нацбанк також підтвердив можливість розрахунку банками нової ефективної ставки вiдсотка на дату змiни процентної ставки за фiнансовими iнструментами з плаваючою ставкою, як того вимагають Методичні рекомендації щодо розрахунку ефективної ставки відсотка за фінансовими інструментами в банках України               (постанова НБУ від 01.06.2011 № 171). Це дозволить банкам періодично переглядати плаваючу ставку для відповідних фінансових активів і зобовязань  у зв’язку із зміною ринкових ставок чи новими умовами договору, що призвели до погашення одного зобов’язання та визнання нового.

Крім цього, регулятор конкретизував норми МСБО 39, якими повинні керуватися банки під час визначення справедливої вартості боргових цінних паперів, що не обертаються на організованому ринку.

«Звернення уваги Нацбанку на поставлені УКБС питання щодо сутності норм проекту Iнструкцiї зробить облік операцiй з цiнними паперами та фiнансовими iнвестицiями більш чітким та зрозумілим для банківських установ, – зазначила Генеральний директор Асоціації «Український Кредитно-Банківський Союз»  Галина Оліфер. – Це наблизить запропоновані правила до міжнародних стандартів та спростить бухоблік операцій з цінними паперами, враховуючи, що їх обсяги у портфелях банків збільшились лише протягом поточного року на 16,5% (склали близько 102 млрд. грн. на 01.12. 2012 р.)».


Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Пользователи
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.