УКБС ПРОПОНУЄ НБУ ЗМЕНШИТИ РИЗИКИ ПЛАТІЖНИХ СИСТЕМ

9 января 2013, 11:48
Экономист
0
319

УКБС направив регулятору пропозиції щодо нових засад функціонування платіжних систем

Асоціація «Український Кредитно-Банківський Союз» надала НБУ пропозиції щодо питань, які необхідно врегулювати в Положенні про порядок емісії спеціальних платіжних систем (постанова НБУ від 30.04.2010 № 223) для покращення поінформованості клієнтів про здійснені операції з платіжними картками і узгодження з вимогами Закону №5284-VI від 18.09.2012, що визначив нові засади функціонування платіжних систем в Україні. 

Так, УКБС пропонує удосконалити процес інформування клієнтів про здійснення операцій з електронними платіжними засобами (у т.ч. про рух коштів за рахунком, зміни в правилах користування платіжним засобом та тарифи тощо) та повідомлення про втрату платіжних карток.

Зокрема, запропоновано прописати в Положенні, що інформування клієнта про рух коштів за його рахунком здійснюється на підставі письмового або іншого звернення в порядку та терміни, визначені у договорі з банком, або вказаному в окремому зверненні.

Повідомлення клієнтів про зміну тарифів на обслуговування електронного платіжного засобу (ЕПЗ) або правил користування ним, фахівці УКБС пропонують здійснювати в порядку, визначеному договором з банком, але не пізніше ніж за 30 календарних днів до дати, з якої застосовуватимуться відповідні зміни. При цьому, доцільно унормувати використання банками сучасних технологій і засобів зв’язку для інформування користувачів платіжних карток (мобільний зв’язок, електронна пошта, екрани платіжних пристроїв (банкоматів) тощо).

Оперативне повідомлення про втрату платіжного засобу (неправомірне заволодіння чи використання картки чи її реквізитів), на думку УКБС, можуть забезпечити спеціальні цілодобові телефонні лінії для користувачів банків.

Також УКБС зазначає про необхідність чіткого визначення низки понять, що використовуються в Положенні. Зокрема, терміну «випадок підвищеного ризику збитків» для виконання банками вимог п. 14.11 Закону, який зобов’язує інформувати користувача про випадки підвищеного ризику збитків для користувача.

Потребують уточнення й інші питання, пов’язані зі здійсненням банками операцій з використанням ЕПЗ. Це, зокрема, стосується визначення критеріїв, за якими операції слід визначати як такі, що здійсненні на території України (враховуючи повноваження НБУ встановлювати порядок маршрутизації та клірингу для таких операцій);  уточнення дозволених форм гарантійних зобов’язань, які можуть бути надані банками на користь платіжних систем, та порядок їх надання тощо.   

Крім того, УКБС пропонує детально визначити у Положенні вимоги до випуску банківськими установами електронних грошей, правила їх використання, продажу та обміну, як для емітента, так і для комерційного агента. А також узгодити термінологію, яка використовується в Положенні та Законі. Наприклад, Закон відносить процесингову установу та технічного еквайра до «операторів послуг платіжної інфраструктури», а згідно Положення, такі установи є «учасниками платіжної системи», тобто суб’єктами із зовсім іншим статусом тощо.

 «Приведення Положення у відповідність до вимог нового Закону є нагальною потребою для банківської сфери, враховуючи значний обсяг операцій з використання платіжних карток, емітованих українськими банками – 772 млн. операцій на суму понад 526 млрд.грн. (за даними НБУ за три квартали 2012 року). Консолідація норм, що стосуються порядку здійснення операцій з електронними платіжними засобами в одному нормативному документі НБУ, є прикладом якісної нормотворчості, а також спрощує правове регулювання вказаних операцій, - зазначає Генеральний директор Асоціації «Український Кредитно-Банківський Союз» Галина Оліфер. - Врахування Нацбанком пропозицій УКБС дозволить уникнути колізій між різними нормативними актами, та сприятиме розвитку безготівкових розрахунків в Україні».


Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Пользователи
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.