УКБС: ПОДВІЙНЕ ОПОДАТКУВАННЯ ЗАСТАВИ СУПЕРЕЧИТЬ ПКУ ТА КОНСТИТУЦІЙНИМ ПРИНЦИПАМ

10 января 2013, 14:17
Экономист
0
332

УКБС ініціює вирішення проблемних питань оподаткування застави

Асоціація «Український Кредитно-Банківський Союз ініціює врегулювання низки проблем практичного застосування податкового законодавства, що виникають в діяльності фінансово-кредитних установ у процесі кредитування. Зокрема, в рамках участі в Громадській раді при Державній податковій службі України, УКБС підняв проблему невизнання податківцями пільг, передбачених Податковим кодексом України в питанні нарахування ПДВ при продажу банком заставного майна, на яке було звернено стягнення.

Фахівці УКБС пояснюють, що пунктом 197.12 ПКУ передбачено звільнення від оподаткування ПДВ операцій банків та інших фінансових установ з постачання (продажу, відчуження іншим способом) майна, що передане особами, які не є платниками податку, у заставу (іпотеку), та на яке було звернено стягнення.

Водночас, податківці наполягають на сплаті банками 20% ПДВ при реалізації заставного майна, попередньо набутого у власність, прирівнюючи такі операції до операцій з постачання товару, що підлягають оподаткуванню. На їх переконання, скористатись пільгою, закріпленою у п. 197.12 ПКУ, банк може лише у випадку, якщо вчинив звернення стягнення на заставне майно та не оприбутковував це майно на баланс. Хоча це і не випливає з вказаної норми ПКУ.

 Як раніше зазначав УКБС, реалізація банком заставного майна у випадку настання неплатоспроможності позичальника, є законним способом покриття збитків від кредитних операцій. При чому, при зверненні стягнення на майно боржників, які не є платниками ПДВ, банки не отримують прибутку і не створюють доданої вартості.

УКБС зауважує, що таке трактування податківцями норм законодавства, перш за все, збільшує фінансовий тягар на неплатоспроможних позичальників, оскільки вартості переданного ними в заставу майна, зменшеної на суму ПДВ, може бути недостатньо для погашення кредитної заборгованості.

«Крім того, такий порядок фактично означає подвійне оподаткування боржника податком на додану вартість – спочатку при купівлі прокредитованого майна, а потім при продажу цього майна як заставного в рахунок погашення боргу, - зазначає Генеральний директор Асоціації «Український Кредитно-Банківський Союз» Галина Оліфер. – Це  не лише суперечить таким принципам оподаткування, як рівність і  соціальна  справедливість, а й конституційним засадам правової держави  та  принципу рівності  усіх  перед  законом. А також негативно позначається на платоспроможності позичальників і активізації кредитування економіки. Слід враховувати, що обсяг простроченої заборгованості за кредитами за даними НБУ на 01.12.2012 становив 77,7 млрд. грн. або 9,4% кредитного портфелю. При цьому, з початку 2012 р. цей показник залишається майже незмінним при скороченні обсягу кредитів, наданих банками».

 


Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Пользователи
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.