УКБС: НОВІ ОБМЕЖЕННЯ НБУ ТА ФГВФО ПЕРЕШКОДЯТЬ ЗАЛУЧЕННЮ КОШТІВ НАСЕЛЕННЯ

24 января 2013, 11:52
Экономист
0
199

Банкіри обговорили актуальні питання банківської діяльності

Новий механізм нарахування зборів до Фонду гарантування вкладів, що не враховує ризики банківської діяльності, дискримінаційні принципи банківського нагляду для недержавних ощадних банків, прискорене впровадження надійних засобів електронного цифрового підпису в автоматизовані банківські системи. Ці питання обговорювались на засіданні Асоціації «Український Кредитно-Банківський Союз» за участю членів Спостережної Ради УКБС і керівників банків.

Зокрема, на засіданні розглянуто проект змін до Порядку розрахунку, нарахування і сплати зборів до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (винесений на громадське обговорення), яким змінюється механізм нарахування зборів до Фонду.

Зауважено, що запропонована у проекті методика розрахунку зборів є неефективною, оскільки не дозволяє Фонду враховувати ризики активів банків (розміщення коштів) та капіталу. Адже небезпека банкрутства банку залежить, в першу чергу, не від процентних ставок на депозити, а від якості кредитного портфелю. Але цей ризик взагалі даним проектом не оцінюється.

«Нова методика ставить банки, які ведуть агресивну чи ризиковану політику, в більш вигідні умови, ніж банки, що дотримуються зваженої політики, – зазначає Генеральний директор Асоціації «Український Кредитно-Банківський Союз» Галина Оліфер. – На сьогодні процентні ставки по депозитам коливаються у межах 10-28%  річних у гривні та 5-12% у іноземній валюті. Широкому загалу відомі факти, коли потужні універсальні банки залучали значні кошти від населення за середніми на ринку ставками, але не змогли своєчасно розрахуватись з вкладниками через неповернення корпоративних кредитів. Тому доцільно повернутися до попередньої методики Фонду».

Також обговорено новації введення вимог до «ощадних» банків (проект змін до Інструкції про регулювання діяльності банків в Україні, постанова НБУ № 368 від 29.08.2001). Зауважено, що введення спеціальних значень економічного нормативу (коефіцієнту) співвідношення регулятивного капіталу до зобов’язань лише для спеціалізованих недержавних ощадних банків є економічно необґрунтованим. Оскільки в міжнародній практиці 70-80% коштів банків становлять кошти населення і пенсійних фондів. В сучасних умовах обмеженості зовнішніх ресурсів саме кошти населення повинні стати одним з основних фінансових джерел національної банківської системи.

На думку УКБС, вищезазначені обмеження з боку НБУ та Фонду гарантування вкладів перешкоджатимуть залученню коштів населення до банківського сектору.

Крім того, розглянуто пропозиції Міжбанківського акредитованого центру сертифікації ключів щодо прискореного впровадження надійних засобів електронного цифрового підпису в автоматизовані банківські системи та правил посиленої сертифікації в діяльності банку. Реалізація проекту передбачає скорочення витрат банків на електронний документообіг (у т.ч. з державними структурами) та часу надання банківських послуг, підвищення рівня безпеки інформаційних систем тощо.

Також прийнято перспективну Програму діяльності Асоціації з основними напрямками діяльності на найближчі роки. Банкіри відзначили, що УКБС є затребуваною незалежною платформою для обговорення проблемних питань банків і викликів, що стоять перед фінансовою системою, та ефективним механізмом для вирішення ключових проблем розвитку банківського бізнесу. Лише за останній рік обсяг вирішених УКБС проблемних питань банківської діяльності збільшився на 25%; кількість розроблених проектів удосконалення законодавчої бази функціонування фінансового ринку зросла на 15%.


Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Пользователи
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.