УКБС: У ПРОГРАМІ РОЗВИТКУ УРЯД "ЗАБУВ" ПРО КРЕДИТУВАННЯ ЕКОНОМІКИ

7 февраля 2013, 07:57
Экономист
0
207

Держава повинна створювати умови для активізації кредитування, вважають фахівці Асоціації "Український Кредитно-Банківський Союз"

Асоціація «Український Кредитно-Банківський Союз» надала пропозиції до розробленого Урядом проекту «Державної програми активізації розвитку економіки на 2013-2014 рр.». Це дозволить деталізувати механізми активізації кредитування в економіці та сприятиме зниженню вартості ресурсів на фінансовому ринку внаслідок зміни пріоритетів грошово-кредитного регулювання.

Так, за підсумками спільного із Радою підприємців при Кабінеті міністрів України обговорення та власної експертної оцінки Програми, УКБС зазначив на важливості задекларованих у ній завдань щодо модернізації пріоритетних галузей національної економіки, розвитку потенціалу високотехнологічних товарів українського виробництва з метою відновлення економічного зростання та підвищення добробуту громадян.

У зв’язку з цим УКБС цілком поділяє необхідність реалізації основних завдань державної політики, спрямованих на підвищення конкурентоспроможності економіки. Мова йде, в першу чергу, про включені до плану на 2013-14 рр. заходи щодо  збалансування державних фінансових ресурсів із реальними можливостями національної економіки, зниження адміністративних бар'єрів для розвитку підприємництва, удосконалення процедур отримання документів дозвільного характеру, зменшення втручання контролюючих органів у господарську діяльність.

Разом з тим експерти УКБС зауважують, що Програмою не визначено сумісних між собою заходів економічної політики  для вирішення наявних економічних проблем. Так, у документі неодноразово акцентується увага на проблемі високої вартості кредитних ресурсів в економіці, що обмежує доступ до них суб‘єктів підприємницької діяльності. Проте у розділах, що містять заходи економічної політики для вирішення проблем, завдань для активізації кредитування не передбачено.

В УКБС вважають, що основною причиною підвищення вартості фінансових ресурсів в Україні впродовж 2012 р. стало проведення стримуючої монетарної політики, спрямованої, в першу чергу, на утримання низького рівня інфляції шляхом обмеження грошової пропозиції. В результаті, за підсумками минулого року вперше зафіксовано найнижчі з 2002 р. показники інфляції (індекс споживчих цін знизився на 0,2%), що, як зазначається у Програмі, «не стимулює економічне зростання».

У зв’язку з цим експерти УКБС запропонували доповнити Програму заходами щодо зміни стратегії грошово-кредитної політики із інфляційного таргетування на забезпечення довгострокового економічного зростання шляхом поступового зниження вартості кредитних ресурсів. Це передбачає розширення ліквідності банківської системи, у тому числі шляхом спрощення доступу до кредитів рефінансування та орієнтації банківського нагляду на збереження ресурсної бази кредитних організацій. В УКБС переконані, що це дозволить залучити додаткові ресурси для кредитування реального сектору економіки та сприятиме її зростанню.

Крім цього, задеклароване Програмою створення банку розвитку з метою стимулювання та підтримки пріоритетних сфер економіки потребує виділення додаткових фінансових ресурсів, джерела яких залишилися невизначеними. Це ж стосується запланованого механізму часткової компенсації процентних ставок по споживчому автокредитуванню фізосіб при купівлі ними вітчизняної продукції та передбачених заходів пільгового кредитування окремих галузей.

УКБС звернув увагу на те, що одним із очікуваних результатів втілення урядової Програми зазначено «залучення обсягу ресурсів міжнародних фінансових організацій у межах 1,5-2 млрд. дол. США як у 2013, так і в 2014 році». Однак, саме по собі залучення зовнішніх позик не може розглядатися як кінцева мета державної стратегії, а  є лише одним з інструментів реалізації цілей економічного розвитку за умови ефективного використання запозичених коштів.

«Зважаючи на складні умови, що склалися на міжнародному ринку капіталу, УКБС пропонує доповнити Програму заходами щодо створення умов для акумуляції банківською системою внутрішніх довгострокових фінансових ресурсів, – зауважила Генеральний директор Асоціації «Український Кредитно-Банківський Союз» Галина Оліфер. - Мова йде, в першу чергу, про необхідність запровадження на законодавчому рівні чіткої диференціації між строковими та поточними депозитами та умовами їх обслуговування. Це сприятиме вирішенню важливого загальнодержавного завдання щодо активізації довгострокового кредитування реальної економіки, обсяги якого скоротилися за 11 місяців 2012р. майже на 4% (або на 11 млрд. грн.)».


Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Пользователи
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.