УКБС І ДСАУ СПРОСТИЛИ СУДОВИЙ ЗБІР

2 сентября 2013, 08:07
Экономист
0
186

Завдяки взаємодії УКБС і ДСАУ вирішено проблему щодо справлення судового збору

В результаті взаємодії Асоціації «Український Кредитно-Банківський Союз» і Державної судової адміністрації України врегульовано проблему з підтвердженням сплати судового збору при зверненні до суду, пов’язану з неоднозначним застосуванням судами положень Закону України «Про судовий збір».

УКБС пояснює, що мали місце випадки винесення окремими судами ухвал про залишення без руху позовних заяв у зв’язку з невідповідністю платіжного доручення про сплату судового збору Інформаційному листу Державної судової адміністрації України від 10.11.2011 № 12-6621/11 (далі Лист) та наказу Головної державної податкової інспекції України «про затвердження Інструкції про порядок обчислення та справляння державного мита» від 22.04.1993 № 15 (далі Наказ № 15).

Суди, ґрунтуючись на викладеному у Листі роз’ясненні порядку документального підтвердження сплати судового збору, не приймали як належний доказ сплати збору платіжні доручення, підписані працівником банку і скріплені печаткою, зауважуючи про необхідність підписання платіжного доручення керівником та головним бухгалтером банку з печаткою кредитної установи.

При цьому, чинним законодавством, зокрема, Законом України «Про судовий збір» та  процесуальними кодексами не визначено форму та зміст документа, що має надаватись стороною судового процесу для підтвердження сплати судового збору.

Нормативно-правовими актами Нацбанку (який наділений повноваженнями щодо визначення порядку і форми платежів) також передбачена  можливість підтвердження операцій сплати судового збору без обов’язкового підписання документа працівником банку і подальшого скріплення його печаткою. Це постанови НБУ № 637 від 15.12.2004 про Порядок документального підтвердження операцій (у т.ч. щодо сплати судового збору), № 223 від 15.12.2004 про Порядок підтвердження операцій із застосуванням спеціальних платіжних засобів.

Крім того, відповідно до наказу Міністерства фінансів «Про затвердження Інструкції про порядок обчислення та справляння державного мита» № 811 від 07.07.2012, Наказ № 15 втратив чинність.

В результаті, ДСАУ листом від 16.08.2013 № 12-4618/13 внесла зміни до Листа, з якого виключено дев’ятий абзац щодо необхідності оформлення платіжного доручення про сплату судового збору за підписами вищого керівництва банку та з відбитком круглої печатки.

 В УКБС зауважують, що конструктивна взаємодія, яка триває між Асоціацією та ДСАУ, дозволяє удосконалювати організацію діяльності судів, впроваджувати в судову систему сучасні технології (проект «Електронний суд») та оперативно вирішувати питання, що ускладнюють доступ населення та бізнесу до правосуддя.

  «Спрощення порядку сплати судового збору суттєво заощадить часові та фінансові затрати бізнесу і населення, зокрема, при вирішенні цивільних та адміністративних справ, пов’язаних зі стягненням заборгованості, оскарженням дій та рішень податкових органів, у т.ч. щодо визначення сум податкових зобов’язань, застосування штрафних (фінансових) санкцій тощо, – зазначає Генеральний директор Асоціації «Український Кредитно-Банківський Союз» Галина Оліфер. – Аналіз судової статистики показує, що лише у І-му півріччі п.р. на розгляді судів в порядку адміністративного судочинства перебувало понад 61 тис. справ зі спорів з приводу реалізації податкової політики. При цьому, загальний розмір грошових коштів, лише присуджених до стягнення, сягнув 4,5 млрд. грн., тоді як пред’явлено до стягнення понад 7,1 млрд. грн.».


Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Пользователи
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.