УКБС:КЛІЄНТИ МАЮТЬ БУТИ ЗАХИЩЕНІ ВІД НЕЗАКОННОГО ВТРУЧАННЯ В БАНКІВСЬКУ ТАЄМНИЦЮ

17 сентября 2013, 07:19
Экономист
0
188

Новий КПК містить ризики незаконного кримінального переслідування бізнесу, - вважають експерти Асоціації "Український Кредитно-Банківський Союз"

Асоціація «Український Кредитно-Банківський Союз» ініціює удосконалення  окремих норм Кримінального процесуального кодексу з метою мінімізації ризиків незаконного кримінального переслідування суб’єктів господарювання та зловживання правом доступу до інформації про клієнтів банків.

УКБС зазначає, що раніше діючий Кримінально-процесуальний кодекс (від 01.04.1961) чітко визначав, що виїмка матеріальних носіїв секретної інформації та/або документів, що містять банківську таємницю, проводиться тільки за вмотивованою постановою судді і в порядку, погодженому з керівником відповідної установи.

Водночас, діючий Кримінальний процесуальний кодекс (далі – КПК) не зобов’язує особу, якій згідно ухвали слідчого судді, суду надано право вимагати від банків надання тимчасового доступу до речей і документів, та здійснювати їх вилучення (виїмку), погоджувати порядок проведення цих дій із керівництвом банку.

Це значно погіршує правове становище банків та їх клієнтів, які при прийнятті нового КПК були фактично позбавлені можливості захисту від незаконних дій та втручання у господарську діяльність за надуманими підставами. Неврегульованість питання, на думку УКБС, створює підґрунтя для корупції та використання закону з метою здійснення «рейдерських» захватів підприємств.

Тому УКБС пропонує чітко визначити в КПК, що доступ до речей та документів, що містять банківську таємницю, може бути надано особам, уповноваженим вести досудове слідство, в порядку, погодженому з керівником відповідної фінансової установи. І лише в тому випадку, коли на це вмотивовано надано дозвіл в ухвалі слідчого судді.

Також УКБС зауважує про необхідність зобов’язання особи, яка здійснює обшук, надавати банку копії протоколу обшуку та залишати копії документів, які вилучаються.

Експерти УКБС пояснюють, що Нацбанк вимагає від банків отримувати від особи, яка проводила обшук, копію протоколу обшуку та огляду, а також виготовляти копії документів, що вилучаються (Постанова НБУ від 14.07.2006 № 267).

При цьому, діючий КПК не зобов’язує особу, яка здійснює обшук, надавати банку копії зазначених документів. Існуюча неузгодженість законодавчих норм створює ризики для діяльності фінансових установ, оскільки унеможливлює виконання ними вимог регулятора та захист власних інтересів та інтересів клієнтів у випадку відмови в наданні таких копій.

            «УКБС, для врегулювання цих та інших питань, що виникають при виконанні банками ухвал про тимчасовий доступ до речей і документів, що містять банківську таємницю, та їх вилучення (виїмки) в рамках кримінального провадження, звернувся за сприянням до НБУ, - зазначає Генеральний директор Асоціації «Український Кредитно-Банківський Союз» Галина Оліфер. – Підтримка Нацбанком ініціативи УКБС сприятиме усуненню законодавчих прогалин та забезпеченню належного захисту банками інформації, що охороняється законом, і розголошення якої може завдати шкоди клієнту».


Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Пользователи
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.