УКБС: БАНКИ НЕ ПОВИННІ ВІДПОВІДАТИ ЗА ДІЯЛЬНІСТЬ НЕБАНКІВСЬКИХ УСТАНОВ

18 сентября 2013, 07:15
Экономист
0
144

Захист вкладників та інвесторів потребує зваженого підходу, - вважають експерти Асоціації "Український Кредитно-Банківський Союз"

Асоціація «Український Кредитно-Банківський Союз» звернулася до Національного банку України та Парламенту щодо необхідності відхилення законодавчої ініціативи, яка створить для банків додаткові ризики та загрожуватиме руйнацією існуючої системи гарантування вкладів фізичних осіб.

Так, проектом Закону України «Про Фонд гарантування вкладів та інвестицій фізичних осіб» (реєстр. №3132 від 28.08.2013, автор  – н.д. Ар‘єв В.І., далі – законопроект) пропонується створення відповідного Фонду для відшкодування коштів вкладникам та компенсаційних виплат інвесторам - фізичним особам, контроль за діяльністю якого здійснюватиме Національна комісія України з цінних паперів та фондового ринку. При цьому передбачається обов’язкова участь у Фонді банків, кредитних спілок, установ накопичувального пенсійного забезпечення, торговців цінними паперами, компаній з управління активами, інвестиційних фондів та компаній.

Експерти УКБС наголошують, що законопроект не враховує, що банківські установи, відповідно до Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», вже є обов‘язковими  учасниками Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, який впродовж останніх 15 років виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів населення та виведення неплатоспроможних банків з ринку. При цьому зазначеним Законом визначено обов‘язкові для банків платежі, серед яких початковий, регулярний та спеціальний збори.

В УКБС звертають увагу, що законопроектом дублюється запровадження для банків аналогічних зборів. До того ж розмір базової річної ставки передбаченого регулярного збору до Фонду для банківських установ у 5 разів перевищує аналогічну ставку для небанківських установ (для банків розмір базової річної ставки збору становить 0,5 %, для інших учасників – 0,1 % відповідної бази нарахування).

В кінцевому рахунку застосування у законопроекті такого дискримінаційного підходу до формування джерел Фонду призведе до ситуації, коли за рахунок ресурсів стабільної та законодавчо врегульованої банківської системи буде здійснюватись відшкодування коштів вкладникам та інвесторам  небанківських фінансових установ, що обумовить відтік банківських депозитів внаслідок появи додаткових ризиків та зменшення привабливості банківських вкладів для населення.   

Тому для забезпечення повернення вкладів та інвестицій фізичних осіб, зосереджених у різних фінансових посередників, доцільно створювати окремі структурні одиниці, наприклад, Фонд гарантування для вкладників кредитних спілок чи Фонд гарантування інвестицій, які компенсуватимуть різні за походженням та обсягами ризики втрати коштів у відповідних сегментах фінансового ринку. Так, обсяги залучених кредитними спілками внесків фізичних осіб на депозитних рахунках у 315 разів менші за кошти, зосереджені на депозитах населення у банківській системі.

 «Сплата внесків одночасно до різних Фондів, які дублюють однакові функції, створить подвійне навантаження для банківських установ та  ускладнить виконання ними зобов‘язань перед вкладниками, а тому є недоцільним як з економічної, так і з правової точок зору, – зауважила Генеральний директор Асоціації «Український Кредитно-Банківський Союз» Галина Оліфер. –  Тому важливим є збереження налагодженого на сьогодні механізму гарантування вкладів фізичних осіб, що забезпечить повернення залучених банками коштів населення, обсяги яких лише з початку року зросли на 13 % (до 411,8 млрд.грн. на 01.08.2013 р.)».

 

 


Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Пользователи
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.