ДЕРЖФІНМОНІТОРИНГ ПОГОДИВСЯ З УКБС УБЕЗПЕЧИТИ БАНКИ ВІД НЕОБҐРУНТОВАНИХ САНКЦІЙ

3 октября 2013, 06:52
Экономист
0
154

Держфінмоніторинг та громадськість прислухалися до УКБС, що дозволило убезпечити банки від необгрунтованих штрафних санкцій

Керівництво Державної служби фінансового моніторингу України повідомило про врахування низки пропозицій Асоціації «Український Кредитно-Банківський Союз» до проекту нової редакції Закону про протидію відмиванню  доходів, одержаних злочинним шляхом, які раніше були підтримані Громадською радою при Держфінмоніторингу.

Про це стало відомо під час засідання консультативно-дорадчого органу Держфінмоніторингу, на якому громадськість була поінформована про хід реалізації заходів щодо приведення національного законодавства з питань фінансового моніторингу у відповідність до нових стандартів FATF.

Так, за пропозицією УКБС, у проекті нової редакції Закону «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдженню зброї масового знищення» Держфінмоніторинг удосконалив термінологію, для забезпечення однозначного тлумачення законодавчих норм суб’єктами первинного та державного фінмоніторингу.

Також підтримано необхідність удосконалення процедури ідентифікації клієнтів суб’єктами первинного фінмоніторингу, перевірки їх ідентифікаційних даних та вивчення діяльності у випадках, встановлених законом. З цією метою у доопрацьованій редакції законопроекту розмежовано поняття ідентифікації, перевірки та вивчення клієнта, змінено підходи до проведення внутрішнього фінансового моніторингу та терміни подання інформації на запити контролюючого органу тощо.  

Крім того, Держфінмоніторинг погодився з нашою пропозицією щодо збереження існуючого порядку проходження відповідальним працівником з фінмоніторингу профільного навчання після оформлення на роботу (виключено норму, якою передбачалося, що кандидат на цю посаду повинен мати документ про освіту у сфері запобігання та протидії легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом) тощо.

Держфінмоніторинг запропонував у Законі України «Про банки і банківську діяльність», визначити обов’язок клієнта надати на вимогу банку не лише документи і відомості, необхідні для з'ясування його особи , суті діяльності, фінансового стану, а й інші передбачені законодавством відомості, необхідні для виконання вимог законодавства у сфері протидії відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом. Встановлено, що банк не має права відкривати рахунок, здійснювати фінансові операції, а в разі наявності раніше відкритих рахунків відмовляє в здійсненні обслуговування, у разі нездійснення ідентифікації, перевірки ідентифікаційних даних клієнта.

 «Врахування пропозицій експертів УКБС забезпечить більш чітке законодавче регулювання у сфері протидії відмиванню «брудних» коштів, і, відповідно, зменшить корупційні ризики та убезпечить суб’єктів первинного фінмоніторингу (банки, небанківські фінустанови та організації, аудиторів, нотаріусів тощо) від необґрунтованого застосування штрафних санкцій, розмір яких на сьогодні складає від 8,5 до 34,0 тис. грн. за кожне порушення, - зазначає Генеральний директор Асоціації «Український Кредитно-Банківський Союз» Галина Оліфер. У І півріччі 2013 р. до правоохоронних органів надано понад 400 узагальнених матеріалів, за результатами перевірки яких: розпочато 239 кримінальних проваджень, направлено до суду 102 обвинувальних акта; накладено арешт на майно (кошти) на суму 85,64 млн.грн.;  вилучено майна (коштів) на суму 3,4 млн.грн.; відшкодовано збитків у ході досудового розслідування (добровільно відшкодовано) на 2,99 млн.грн. (за даними Держфінмоніторингу)».

         В УКБС переконані, що готовність Держфінмоніторингу враховувати думку громадськості, має важливе значення в поточних умовах, коли в рамках державних заходів з підвищення рівня ефективності національної системи протидії відмиванню «брудних» коштів та фінансуванню тероризму, збільшуються обов’язки і відповідальність суб’єктів первинного фінмоніторингу та розширюються права контролюючих органів.

Зокрема, Національний банк вже розробив зміни до своїх нормативно-правових актів, якими передбачено суттєве розширення повноважень перевіряючих з питань фін моніторингу: вільний доступ інспекційної групи до всіх документів та інформації банку, право виносити за межі банку матеріали виїзної перевірки тощо.

 

 

 

 


Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Пользователи
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.