УКБС: НБУ РОЗ’ЯСНИВ БІЗНЕСУ ПОРЯДОК ПРОДАЖУ ВАЛЮТНОЇ ВИРУЧКИ

17 октября 2013, 13:52
Экономист
0
217

Нацбанк надав роз'яснення щодо практичного застосування вимог про обов’язковий продаж валютної виручки

Національний банк України роз’яснив, що вимога про обов’язковий продаж частини надходжень в іноземній валюті поширюється не тільки на валютну виручку резидентів від продажу товарів за зовнішньоекономічними договорами, а й на всі надходження в інвалюті із-за кордону на користь юридичних осіб (які не є уповноваженими банками) та фізичних осіб – підприємців. Крім цього, регулятор зазначив, що вказана норма постанови НБУ від 25.09.2013 № 381 поширюється і на власні операції уповноважених банків за зовнішньоекономічними договорами.

Зокрема, Національний банк роз’яснив, що відповідно до п. 3 постанови Правління НБУ від 14.05.2013 № 163 «Про зміну строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів і запровадження обов'язкового продажу надходжень в іноземній валюті» (зі змінами, внесеними постановою НБУ від 25.09.2013 № 381, далі – Постанова № 163) обов’язковому продажу на міжбанківському валютному ринку України підлягають надходження із-за кордону в іноземній валюті 1-ї групи Класифікатора іноземних валют та банківських металів та в російських рублях за власними операціями уповноваженого банку за зовнішньоекономічними договорами.

Вимога щодо обов’язкового продажу не поширюється на надходження на користь уповноваженого банку: за міжбанківськими операціями із залучення та розміщення кредитів, депозитів на міжнародних ринках (у т.ч. проценти за розміщеними уповноваженим банком кредитами, депозитами); за операціями з торгівлі іноземною валютою та банківськими металами на міжнародних валютних ринках (у т.ч. арбітражними операціями на умовах маржинальної торгівлі).

Щодо обов’язкового продажу надходжень в іноземній валюті із-за кордону за операціями, пов’язаними зі здійсненням іноземних інвестицій, регулятор зазначив, що вимоги щодо обов’язкового продажу надходжень в інвалюті із-за кордону, визначені п. 2 Постанови № 163, розповсюджуються також на операції, пов’язані зі здійсненням іноземних інвестицій в Україну. Це, зокрема, стосується операцій з надходження коштів як на рахунки резидентів, так й рахунки іноземних інвесторів, що здійснюються відповідно до норм Положення про порядок іноземного інвестування в Україну.

Також НБУ зазначив, що обов’язковому продажу підлягають кошти в іноземній валюті 1-ї групи Класифікатора та в російських рублях, що надходять на рахунки резидентів (юридичних осіб або фізичних осіб – підприємців), відкриті за межами України на підставі індивідуальних ліцензій НБУ. Порядок здійснення обов’язкового продажу коштів у таких випадках визначено в главі 5 Положення про порядок видачі НБУ індивідуальних ліцензій на розміщення резидентами (юридичними та фізичними особами) валютних цінностей на рахунках за межами України.

Крім того, відносно обов’язкового продажу коштів в інвалюті, що надійшли із-за меж України на користь банку за договорами про членство/ участь у міжнародних платіжних системах, створених нерезидентами (далі – МПС), НБУ зазначив, що якщо відповідно до укладених договорів з МПС банк отримує комісійну винагороду в іноземній валюті із-за меж України за надання ним фінансових послуг, то такі надходження відповідно до вимог чинного законодавства підлягають обов'язковому продажу на загальних підставах незалежно від порядку здійснення розрахунків за цими договорами (в т.ч. шляхом клірингу). Таким чином, обов’язковому продажу на міжбанківському валютному ринку України підлягають кошти, які банк отримав внаслідок експорту своїх послуг.

Одночасно, НБУ повідомив, що вимоги Постанови № 163 не застосовуються щодо коштів в інвалюті, що надійшли на користь дипломатичних представництв та консульських установ. Адже ст. 25 Віденської конвенції про дипломатичні зносини та ст. 28 Віденської конвенції про консульські зносини визначено, що держава перебування повинна надавати всі можливості для виконання функцій дипломатичних представництв та консульських установ. Вказані конвенції закріплюють за дипломатичними представництвами та консульськими установами певні привілеї та імунітети.

Крім того, НБУ звернув увагу, що обов’язковому продажу підлягають надходження в інвалюті на користь постійних представництв з місцезнаходженням на території України, яке здійснює підприємницьку діяльність на підставі законів України. А також кошти в іноземній валюті, що надійшли на користь резидентів-посередників за договорами комісії, доручення, консигнації або за агентськими угодами і які підлягають подальшому перерахуванню власникам коштів. При цьому, якщо відповідно до норм цивільного законодавства та укладених договорів, право власності на кошти в інвалюті не належить резидентам-посередникам, такі надходження підлягають подальшому перерахуванню на рахунки їх власників. Уповноважені банки, які обслуговують цих власників, здійснюють обов’язковий продаж надходжень в інвалюті відповідно до вимог Постанови № 163.

 Щодо надходжень в іноземній валюті на рахунки морських агентів НБУ зазначив, що обов'язковий продаж таких надходжень здійснюється з урахуванням вимог законодавства України, якими визначений особливий статус морського агента, який діє як постійний представник нерезидента, від його імені та за його рахунок. Якщо відповідно до норм законодавства України та укладених договорів, право власності на кошти в інвалюті не належить резидентам-морським агентам, такі надходження підлягають подальшому використанню для розрахунків з третіми особами-резидентами за надані останніми послуги, пов'язані з перебуванням судна в порту, сплати портових зборів, тощо.

Крім того, НБУ зазначив, що відповідно до вимог Постанови № 163 обов’язковому продажу підлягають власні кошти юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, що були перераховані на користь нерезидента за зовнішньоекономічними договорами та повернені нерезидентом у зв’язку з тим, що взаємні зобов’язання між сторонами повністю або частково не виконані.

«Роз’яснення Нацбанком актуальних для банків та суб’єктів господарювання питань  практичного застосування нових вимог щодо обов’язкового продажу частини валютної виручки забезпечить чітке розуміння і виконання ринком регуляторних вимог, направлених на забезпечення додаткових надходжень на валютний ринок і посилення стійкості грошово-кредитного ринку України, - зазначає Генеральний директор Асоціації «Український Кредитно-Банківський Союз» Галина Оліфер. – За даними НБУ, обсяг купленої населенням валюти у вересні п.р. склав 2090,6 млн. доларів (що на 400,7 млн. доларів більше, ніж у серпні п.р.). При цьому, загальний обсяг залишків банківських депозитів протягом вересня збільшився на 12,8 млрд. грн., або на 2,0 % (з початку року – на 13,0 %),  до 641,7 млрд. грн., у т.ч. в національній валюті на 2,7 % (з початку року – на 22,7 %), в іноземній валюті – на 1,0 % (з початку року – на 0,6 %). Кошти на депозитних рахунках фізичних осіб за цей період зросли на 1,5 % (з початку року – на 16,2 %) – до 425,1 млрд. грн. Залишки депозитів юридичних осіб за місяць зросли на 3,1 % (з початку року – на 7,2 %) – до 216,6 млрд. грн. Це свідчить про збереження відносно стабільної ситуації на готівковому ринку».


Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Пользователи
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.