"Державне регулювання" призведе до ще більшого зростання цін

19 травня 2021, 14:25
Власник сторінки
лідер партії "За майбутнє"
0
1022

Такі дії - свідчення непрофесійності уряду та відсутності стратегічного планування


Від початку року в Україні швидкими темпами зростають ціни на комуналку, пальне та продукти харчування. Спроби влади стабілізувати ситуацію за допомогою «ручного регулювання» у найближчій перспективі призведуть до ще більшого здорожчання товарів і послуг.

Газ

У лютому, коли ціна на газ стрімко злетіла до 10 грн за куб. м, уряд на три місяці запровадив «фіксований тариф» на рівні 6,99 грн. Однак уже в квітні, коли його дія закінчилася, газ коштував 9–13 грн залежно від постачальника.

Ми намагалися цьому завадити. Ще в січні депутатська група «Партія «ЗА МАЙБУТНЄ» зареєструвала у Верховній Раді постанову №4609 про введення мораторію на підвищення комунальних тарифів мінімум на 1 рік.

За цей час ми пропонували збільшити видобуток українського газу, переглянути оптову ціну, яку встановлює державна компанія-монополіст «Нафтогаз», та запровадити економічно обґрунтований тариф.

За нашими розрахунками, це дозволило б знизити ціну на газ для українців до 60%. Нас підтримали місцеві ради по всій Україні та інші фракції парламенту. Але голосів не вистачило через демарш монобільшості.

Продукти

Ціни на продукти харчування почали помітно зростати ще в жовтні 2020 року. Але влада звернула на це увагу тільки навесні, коли ситуація вийшла з-під контролю.

На сьогодні ціни на хліб, м’ясо, яйця, масло, цукор та молоко в Україні, яка є одним з основних світових виробників сільськогосподарської продукції, уже на 20–30% вищі, ніж у країнах Євросоюзу. При цьому середня зарплата в нас нижчав чотири рази.

Замість того, щоб ринковими методами обмежити експорт соняшнику, кукурудзи, борошна та іншої сировини і спрямувати їх на потреби внутрішнього ринку, влада веде безрезультатні перемовини з торговими мережами щодо зменшення націнки та пропонує виробникам підписати меморандуми про зниження або фіксацію ціни.

Щоб знизити ціни на продукти в Україні, потрібні комплексні та ефективні дії уряду, а не точкове «гасіння пожеж».

Депутатська група «ЗА МАЙБУТНЄ» ще минулого року розробила та зареєструвала у ВР законопроєкт №3305, який запроваджує знижену ставку податку на додану вартість у розмірі 7% на соціально значущі послуги та продукти. Це б дозволило вже зараз зменшити споживчі ціни в середньому на 10%.

Пальне

Хоча ціни на пальне зростають уже п’ятий місяць поспіль, Кабмін лише на початку квітня провів перемовини з великими мережами АЗС. Вони обіцяли не підвищувати вартість бензину більше 30 грн за літр взамін на очищення ринку від нелегальних гравців. Здавалося б,у цьому має бути зацікавлена і влада: за оцінками експертів, лише за 2020 рік через тіньові схеми держбюджет недоотримав понад 20 млрд грн.

Однак по факту уряд нічого не зробив, більшість нелегальних АЗС продовжує працювати, тому з 1 травня ціни на заправках знову пішли вгору. У результаті 14 травня влада вручну обмежила торгову надбавку на бензин та дизель на період карантину. У перспективі це призведе до зменшення чисельності легальних автозаправок, погіршення якості пального та все одно спричинить зростання цін.

Влада має усвідомити, що ручне регулювання ринків не вирішує проблему зростання цін. За коротку відстрочку доводиться потім розплачуватися набагато більшими втратами в держбюджеті та економіці загалом. А найбільше постраждають прості люди. Хоча все це начебто робиться заради них.

В історії України вже були приклади ручного регулювання. І це завжди закінчувалося ще більшим зростанням цін. Влада з цього отримує короткострокові дивіденди у вигляді піару, а бізнес та держава несуть величезні збитки.

Насправді ж це свідчення непрофесійності уряду та відсутності стратегічного планування. Вони намагаються замаскувати свою некомпетентність і показати бурхливу діяльність із порятунку країни. Хоча рятувати її потрібно від них.
Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости политики
ТЕГИ: мораторій,уряд,тарифи,продукти харчування,зростання цін,цена на газ,Игорь Палица,За майбутне
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.