Власник сторінки
лідер партії "За майбутнє"
Держава втратила контроль за інфляцією та цінами на продукти харчування.
Тільки за перший місяць 2021 року вартість соняшникової олії зросла на 7,6%, овочів – на 6,3%, цукру – на 5,5%, хліба – майже на 3%.
Суттєво подорожчало усе – масло, борошно, м'ясо, овочі, фрукти, а ціна на яйця взагалі зросла на 90%.
За різними прогнозами, до сезонного зниження у червні, коли буде зібраний новий урожай, ціни на продукти зростуть ще на 15-25%.
Причини – непрофесіоналізм уряду та світовий попит
На зростання цін впливають як зовнішні, так і внутрішні чинники. На жаль, уряд не зміг адекватно підготуватися до жодного з них.
1. Прискорення рівня інфляції, яке стало несподіванкою для уряду та Нацбанку.
Замість того, щоб завчасно вжити комплексних та ефективних заходів, зараз Кабінет Міністрів проводить перемовини з великими виробниками та продавцями, намагаючись вручну зафіксувати ціни.
2. Зростання світових цін на с/г продукцію.
За даними Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО), індекс споживчих цін у січні цього року за місяць зріс на 4,3% та встановився на найвищому рівні, починаючи з липня 2014-го.
Значно підвищилася вартість зернових (+7,1%), зокрема, ціни на кукурудзу зросли на 42,3% порівняно з минулим роком.
3. Підвищення собівартості виготовлення м’яса, молока, масла та яєць через дефіцит комбікормів.
Через дефіцит на світовому ринку кукурудзи, з якої виготовляються комбікорми, збільшується її експорт з України, і відповідно зростають ціни на продукцію тваринництва та птахівництва.
4. Зростання цін на комунальні послуги, яке виробники вимушені закладати у вартість продукції.
На початку року уряд різко підвищив комунальні тарифи. Ціни на електроенергію зросли на 36,6%, на водопостачання – на 10,9%, на водовідведення – на 17,3%. В результаті зросла собівартість продукції і відповідно ціни для споживачів.
5. Карантинні обмеження у зв'язку з епідемією коронавірусу COVID-19, які завдали суттєвих збитків аграріям.
Заборона функціонування продовольчих ринків, де більшість фермерів збуває свою продукцію, змусила багатьох виробників змінити сферу діяльності або підвищити ціни.
6. Відсутність належної реакції Антимонопольного комітету.
Деякі великі виробники не випускають продукцію на ринок в очікуванні вищих цін. Наприклад, на сьогодні в Україні зерно продається дорожче, ніж у світі. Але навіть за таку високу ціну його складно купити.
Два шляхи для зниження цін в Україні
У найближчий перспективі різке зростання цін на продукти харчування призведе до суттєвого погіршення матеріального стану більшості українців, передусім пенсіонерів та малозабезпечених.
Уряд повинен терміново вжити комплексних та ефективних заходів, які дозволять знизити інфляцію та ціни за допомогою ринкових інструментів.
Наша депутатська група «Партія «ЗА МАЙБУТНЄ» у Верховній Раді пропонує для цього два шляхи.
Перший шлях – це посилення державної підтримки українських виробників с/г продукції.
Зокрема, встановлення жорстких правил імпорту-експорту в інтересах українських виробників.
Сьогодні держава як регулятор повинна обмежити експорт, наприклад, кукурудзи, з якої виготовляються комбікорми, та скерувати її на потреби внутрішнього ринку.
Крім того, необхідно передбачити у державному бюджеті на 2021 рік цільові кошти для підтримки фермерів і розвитку тваринництва.
Щороку в Україні зменшується кількість худоби, відповідно зростають ціни на м'ясо та молоко.
Разом з тим зменшується кількість робочих місць на селі та сума податків, які отримують місцеві громади.
Другий шлях для зниження споживчих цін – запровадження зниженої ставки податку на додану вартість у розмірі 7% на соціально значущі товари та послуги.
Це поширена практика у країнах Європейського Союзу.
За Директивою Ради ЄС про спільну систему ПДВ держави-члени можуть застосовувати одну або дві знижені ставки податку на додану вартість на продукти та послуги.
Наприклад, Польща використовує 2 знижені ставки ПДВ: 5% – на соціально значущі та 8% – на всі інші продукти харчування.
В результаті там вони коштують дешевше, ніж в Україні, при зовсім іншому рівні пенсій та зарплат.
Депутатська група «Партія «ЗА МАЙБУТНЄ» вже зареєструвала у Верховній Раді законопроєкт № 1164-ІХ для запровадження зниженої ставки ПДВ у розмірі 7% на основні послуги та продукти харчування.
Це дозволить зменшити їхню вартість на 10% та зупинити зростання цін.
Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.