Новий кабмін. На кого працюють ці люди і як «пішли» соросівських попередників?
Начебто ще позаминулого тижня все ще було добре, Банкова хвалила уряд і його очільника Олексія Гончарука. Раптом все змінилось: Олексія Гончарука не просто «пішли» у відставку, для цього президент особисто приїхав у Верховну Раду. Було таке враження, що промова Зеленського − це промова опозиціонера. Усе погане, що є сьогодні у нашому житті, повісили на Гончарука. Що цікаво, теж Олексій, але Гончаренко (фракція «ЄС») розказав президенту, що проблема не у Гончаруку, а безпосередньо у Зеленському, який привів його і цей уряд. Власне, він (Зеленський) і повинен відповідати за це. Депутати тут ні до чого так само, як і погана погода на вулиці. Це помилка Зеленського і треба її визнавати. Взагалі достатньо швидко у середу перезавантажили Кабінет міністрів. Втім є нюанси: залишаються вакантними посади очільників 7 міністерств і те, що з’єднували 9 місяців тому зараз знову роз’єднують. Наприклад, економіку і сільське господарство, а також екологію та енергетику. Зараз їх роз’єднують, але міністрів ще не знайшли. Ви знаєте у Верховній Раді сьогодні навіть вже жартують: «Акуратніше гуляйте у парламентському кварталі, тому що раптом можете стати міністром».
Далі було ще цікавіше − це зміна генерального прокурора, досить швидко і без пафосу. Був нюанс один, звісно, це виступ Рябошапки і те, як він не став відповідати на питання, а просто показово пішов, грюкнувши дверима. Його то зняли, але замість нього нікого не призначили. Це вперше в українській політиці, коло одного генерального прокурора звільнили, а іншого не призначили.
Про що це все говорить?
Це не зміна курсу, як писали у багатьох ЗМІ, і не перезавантаження для реалізації ідей президента. Це все нісенітниця. Насправді це домовленість між двома олігархами Коломойським і Ахметовим. Ахметов вихватив дещо більший шматок, адже нинішній прем’єр Шмигаль − це менеджер Ахметова, який дуже довго на нього працював. І ще деякі міністри також залежні від Ахметова. Але кого ж тоді посунули? Сороса з Пінчуком. Пінчук − це представник інтересів Сороса в Україні. Їх менеджерів і усунули, соросят. Якщо ми подивимось, як голосували за відставку Рябошапки − 176 голосів від «Слуги народу». Це те, що сьогодні насправді є у Зеленського, всі інші − це соросята, вони не підтримували звільнення Рябошапки. Ми бачимо реальний розклад: ці 50 голосів (група впливу Сороса у фракції «Слуга народу») будуть конфліктувати з 176 депутатами. Тобто це все просто змова 2-ух олігархів, аби прибрати 3-ого. Це все гра. І наскільки вона буде корисною, або навпаки шкідливою, ми побачимо з часом. Але те, що ми не за крок від прірви, а вже летимо у низ з шаленою швидкістю − це факт. І, як це зупинити не зрозуміло, адже парашуту в нас немає. І це все до того ж на фоні коронавірусу. Уявіть собі, що після Китайського Нового року 200 мільйонів китайців не вийшли на роботу. Просто їх не пустили, оголосили карантин. Китайські провінції закрили, машини не їздять, немає ніякого сполучення, магазини зачинені. Уявіть собі, що вантаж, який відгрузили до Китайського Нового року, тобто 1,5 місяці тому, плив морем, приплив в Україну, розмитнився, гроші поступили у бюджет, але наступного вантажу вже немає. А плани у нас у бюджеті були на рівномірні платежі. Все зупиняється і наслідки для економіки України колосальні. Тому байдуже перезавантажили Кабмін чи ні, проблема у відсутності комплексної стратегічної програми виходу з цією економічної прірви.
Байден проти Трампа. Яку сторону вибере Зеленський?
США офіційно увійшли у передвиборчий процес. У минулий вівторок (він називається «супер вівторок») визначились основні кандидати. У республіканців все було давно зрозуміло − це Трамп, у демократів була інтрига. Але у минулий вівторок остаточно визначились, основним претендентом на посаду президента США від демократів став Байден. Трамп одразу заявив, що необхідно розслідувати діяльність родини Байденів в Україні. Тож, ми знову в епіцентрі подій і будемо втягнуті в передвиборчі перегони у Штатах. Яким чином це обернеться для нас? Я думаю, що погано, тому що це зовнішній тиск − кожна зі сторін буде перетягувати на свій бік владу в Україні. Сподіваюсь, що Зеленський не наробить помилок, як минулого літа. Але ми все одно будемо залучені до цього процеса мимоволі.
Україна та російсько-турецького конфлікт у Сирії
Окремо хотів поговорити про конфлікт у Сирії, турецько-американсько-російсько-сирійський. Хочу вам нагадати, що коли обирали Ердогана, його виборцями були люди, які проживають безпосередньо біля кордону з Сирією. Це мусульмани, які підтримали Ердогана на цих виборах. Для нього вкрай важливо захищати їх і показувати, що він працює, як президент, над безпекою цих територій, що він працює на них. Що відбувається у Сирії − це купа бандформувань, які воюють і самі з собою, і з урядовими військами, називаючи себе опозицією і потихеньку торгують нафтою та нафтопродуктами.
Він (Ердоган) здійснив достатньо швидку операцію: ввів війська, продемонстрував силу. Це було орієнтовано на того виборця, який проживає біля кордонів з Сирією. І одразу цей конфлікт припинився. Декілька російських збитих літаків (Путін звісно каже, що там ніяких регулярних військ немає). Ердоган полетів до Путіна і вони вчергове домовились. Відчуваєте ці тонкощі? З одного боку він отримав електоральну перевагу, з іншого він вирішив зовнішньополітичний конфлікт. Отакі якості у президента Ердогана, саме таких якостей не вистачає українській владі останні роки. Тому що, коли є проблема, її треба вирішувати швидко, цілеспрямовано та “directly” (напряму). На жаль, у нас цього немає. Ми, на жаль, чекаємо Нормандських форматів, перемовин. Ми багато обговорюємо те, хто кому потиснув руку. Це неважливо. Важливо те, що щодня гинуть люди протягом 6 років. І не зрозуміло скільки це відбуватиметься ще. Мені здається, треба вже приймати рішення президенту України і врешті-решт зупинити цю війну.
Коронавірус в Раді! Парламент закривають на карантин?
Один з депутатів зустрічався в Парижі з французьким депутатом, який за кілька днів потрапив до реанімації з діагнозом «коронавірус». Була навіть нарада з керівництвом фракцій, з керівництвом Верховної Ради на тему, що робити з цього приводу. Була вірогідність того, уявіть собі, що об’являть карантин і всіх депутатів залишать в одному приміщенні (у Верховній Раді) на 14 днів. В такому разі потрібно було б старий та новий уряди теж там зачинити. А ще й президент приїздив, тому і його туди ж. Уявляєте, як би раділи українці, уся влада в одному місці. Це прямо, як мріяла Савченко, бомбу пронести або ще щось. Ми звісно можемо жартувати на цю тему, але наслідків хвилі коронавірусу на теренах України ми навіть ще не розуміємо. Реальність така: ми не готові до таких випробувань. Медицина в руїнах. І навіть менталість, ви же пам’ятаєте Нові Санжари. Тому, я пропоную все ж серйозно подумати. Міністр охорони здоров’я сьогодні вже зовсім інший − це досвідчена людина, професійний лікар, який розуміє специфіку проблеми. Я впевнений, що в нас є усі перспективи обійтися малою кров’ю. Втім, проблема для всієї цивілізації, для всієї земної кулі вже є. Вона виражається трильйонами доларів, які сьогодні вже втратила світова економіка. Але є й гарна новина, МВФ заявив, що готовий надати 50 мільярдів у вигляді допомоги всім країнам, які постраждали від коронавірусу. Ось тут відчиняється вікно можливостей, може ми всі скажемо, що ми захворіли і за так отримуємо гроші, які так просили у МВФ, але вже задарма?