Європейська Силіконова долина. Чи здатна нею стати Україна?

27 грудня 2017, 09:22
Власник сторінки
"ВСЕУКРАЇНСЬКЕ ОБ'ЄДНАННЯ "МІЙ ВИБІР"
3
10162

Кожен молодий українець надзвичайно швидко дізнається про вихід нової моделі телефону чи іншого модного ґаджету. А от чи хто з нас чув принаймні щось про досягнення українського ІТ сектору?Не чули?

Скажімо нещодавно на Женевському саміті WSIS(це один з найбільших європейських ІТ-івентів) проект українців отримав перемогу в номінації «Створення людського потенціалу». Роком раніше команда українських розробників TurboRocketGames стала переможцем міжнародного конкурсуGoogleAdMobStudentChallenge, виборовши перемогу серед сотні інших команд з усього світу. І таких прикладів чимало. Та, на жаль, визначні перемоги українського ІТ сектору в самій Україні залишаються майже непоміченими.

Перемоги українців на міжнародних ІТ-івентах і хакатонах є регулярними і закономірними. З огляду на це українські розробники дуже затребувані у світі. Численні західні софтверні компанії звертаються до українських ІТ-спеціалістів з багатьох причин. Перша та найвагоміша – репутація першокласної української технічної школи та високий рівень інженерно-математичної освіти.

Минулого року українська ІТ-індустрія нарешті провела консолідоване дослідження – PwC. Воно репрезентує динаміку нашого ІТ-ринкув2011-2016 роках та дозволяє робити певні прогнози. Це надзвичайно важливе дослідження з точки зору комунікації з владою, оскільки дозволяє оперувати не припущеннями, а точними цифрами. Скажімо, тепер ми точно знаємо, що упродовж 2011-2016 років ІТ-індустрія України виросла втричі. Для багатьох ця цифра стала сюрпризом. Наразі в українській ІТ-галузі працює майже 100 тис. спеціалістів, а разом з працівниками суміжних галузей –420 тис. Загалом кожні 100 нових робочих місць в ІТ створюють 350 додаткових робочих місць у суміжних галузях. 

А тепер – увага! Ще одна цікава цифра. Трійка лідерів з експортних надходжень України – це агропром, металургія та...ІТ. Не маючи землі, сировинита виробничих потужностей, звичайні офісні українські IT-хлопці лише за один 2017 рік принесли до бюджету України 3,7 млрд. доларів. І це не межа.Існує консолідована думка ІТ-експертів, що цей показник можна збільшити щонайменше удвічі. Для цього потрібно лише привести національне законодавство у відповідність сучасним критеріям ІТ-бізнесу.
 
Загалом обсяг світового ринку IT-послуг у 2017 році перевищив 900 млрд доларів США. Потенціал очевидний і тому виникає питання: чому Україна не надає цій галузі відповідну підтримку на державному рівні? Тим більше, що всі умови для цього є. Ми – визнані світовою ІТ-спільнотою. Ми – одні з IT-лідерів Європи. Чи ми, як завжди, чекаємо, поки і тут втратимо конкуренту перевагу і нас обійдуть інші країни? Невже керівництву нашої держави незрозуміло, що введення на законодавчому рівні прозорих правил для ITможе створити власне «українське економічне чудо».

Влада поки що спромоглася лише на дві речі. Перша – це Постанова НБУ про необов’язковість надання актів та договорів з мокрими печатками. Друга – закон, що дозволяє заключати договори в електронному вигляді. Без сумніву, це значний крок уперед. Проте, без «зради»і тут не обійшлось. Адже наявність валютного та фінансового моніторингу, що змушує компанії залишати значну частину валюти поза межами України, а також відсутність політичної волі в питанні узаконення електронних платіжних систем– є величезною каменюкою на шиї української ІТ-сфери.

Нині темою №1 в Україні є боротьба з корупцією в органах державної влади. Та мало хто звертає увагу,  що ІТ-сфера і тут може стати надзвичайно дієвим інструментом.Так, нещодавно команда Громадського руху Валентина Наливайченка «Справедливість» була з робочим візитом у Таллінні. Естонія – визнаний лідер з електронного врядування та створення системи «ІТ-запобіжників» корупції в державі. Так, в рамках своєї реформи уряд Естонії досяг скорочення витрат на систему держуправління, прозорості та ефективності публічного сектору. Під час візиту команда української «Справедливості» досягла низки домовленостей з естонською стороною про співпрацю в питаннях електронного врядування та кібербезпеки – це ті сфери, де Естонія досягла найбільш визначних результатів. 

До речі, розвиток ІТ-сфери може дати поштовх і українським науковцям, які залишилися поза увагою держави. Через це вони масово мігрують до країн, де наукова сфера має підтримку на національному рівні. Розвинені європейські країни давно зрозуміли, що збільшення національного багатства у сучасному світі це давно не територіальні та природні ресурси, не індустріальна модернізація. Це, в першу чергу –креативний пласт населення, який здатен генерувати інноваційні ІТ-проекти та залучати нові фінансові потоки. Аби ж це зрозуміли ще й в Україні! Поки що таке враження, що всі ІТ-реформи зводяться лише до імітації реформ.

Отже, підсумовуючи. Один з основних пріоритетів модернізації України–створення сприятливих умов для капіталізації ІТ-сфери. Мова про мінімум десятки мільярдів доларів, що забезпечать сприятливе середовище для економічного зростання в цілому. На фоні загальної економічної та політичної кризи українська ІТ-сфера може стати локомотивом національної економіки. І тоді звичайним українцям не доведеться купувати модні ґаджети на останні гроші, аби лиш тільки виглядати сучасними. Україна може стати справжньою європейською Силіконовою долиною.

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости политики
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.