Як блокується підготовка ТКЕ до опалювального сезону?

02 вересня 2016, 22:44
Власник сторінки
0
601
Як блокується підготовка ТКЕ до опалювального сезону?

Ветування президентом законопроекту №2706, який передбачає списання боргів компаніям-постачальникам комунальних послуг, породжує цілу низку загроз для успішного проходження опалювального сезону.

Тепер склалася унікальна ситуація, коли за газ як товар постачальник послуг розрахувався, але «Нафтогаз» нарахував шалені штрафні санкції, які й складають тіло боргу. «Публічний аудит» спеціально вивчив причину боргів по Києву. Так ось, більше 50 % нібито боргу «Київенерго» перед «Нафтогазом» – це якісь штрафні санкції, пені та інші «надбудови» над боргами. І по цьому слову «нібито» заблоковані рахунки теплопостачальників у наші будинки.

Я ніколи не був прихильником монополій, особливо приватних, які, завищуючи ціни, добуваючи вугілля задешево і вкладаючи його задорого в тарифи не електроенергію або теплоенергію, заробляють величезні гроші на споживачах. Проте сьогоднішня ситуація дійсно патова, і рішення президента про ветування закону може призвести тільки до дестабілізації ситуації. Я в цьому плані повністю підтримую міську владу, зокрема столичну, яка з усіх трибун закликає президента втрутитися в ситуацію, пояснюючи, що в листопаді виправляти цю ситуацію буде вже запізно.

До прикладу, судова тяганина «Київенерго» з «Нафтогазом» триває вже понад півроку: наприкінці 2015 року Київський господарчий суд виніс рішення про стягнення з першої штрафів, донедавна тривала судова тяганина і врешті Вищий господарчий суд вирішив конфлікт на користь НАКу.

Проте причини затримок розрахунків усіх вітчизняних енергокомпаній за газ приховані не в площині халатності цих компаній, а в самій системі регулювання галузі. Основні з таких причин:

– несвоєчасна компенсація різниці в тарифах;

– затримки фінансування держбюджетом пільг і субсидій;

– незбалансована нормативна база щодо розрахунків за газ, тепло- і електроенергію;

– борги всіх категорій споживачів за спожите тепло та електрику;

– відсутність дзеркального джерела погашення газових штрафних санкцій.

Тобто, робота підприємств ТКЕ блокується не тому, що вони свідомо не хочуть виплачувати борги, а у зв’язку з несплатою додаткових платежів – фінансових санкцій, дзеркальне джерело погашення яких у підприємств відсутнє. Коштів на виплату боргів підприємства просто не мають. Більше того, у ціні товару навіть не закладена складова, яка може йти на штрафні санкції. Тому фактично, підприємствам немає з чого ці штрафи виплачувати.

Причому, що заборгованість енергетичних компаній перед «Нафтогазом» неспівмірна з сумою зборгованостей за субсидіями, які мають бути компенсовані цим компаніям із держбюджету. До прикладу, «Київенерго» заборгувало «Нафтогазу» близько 260 млн грн, тоді як борг споживачів перед компанією вже досяг 1,72 млрд грн. Заборгованість за поставлений природний газ як за товар у підсумку стає меншою за нараховані штрафні санкції, і, як наслідок, блокується робота підприємств ТКЕ через виконавчі провадження та арешти рахунків. Вказані ж суми штрафних санкцій стають надприбутками для НАК «Нафтогаз».

«Нафтогаз» за допомогою прийнятого рік тому закону про наведення порядку в газовій сфері зараз має право виставляти ті чи інші позовні вимоги (які, до речі, далеко не завжди підтверджені судами). Оскільки вимоги пред’явлені, тут же блокуються рахунки теплокомуненерго. Тобто, ТКЕ, ще не маючи реальної заборгованості перед «Нафтогазом» (бо немає рішення суду, яке підтверджує цю заборгованість), вже стикаються з серйозними проблемами. Адже оскільки так всі рахунки підприємств блокуються, усе це ставить під загрозу зриву підготовку до опалюваного сезону.

Так, «Київенерго» розрахувалося за отриманий природний газ частково, заборгованість за договором із «Нафтогазом» становила 344,93 млн грн. «Нафтогаз» через прокуратуру звернувся до суду за стягненням: 344,9 млн грн основного боргу, пені – 146,97 млн грн, штрафу – 46,37 млн грн, 3 % річних – 8,45 млн грн та інфляційних втрат – 263,6 млн грн. У грудні 2015 року ПАТ «Київенерго» погасила 209,07 млн грн основного боргу. Станом на сьогодні, згідно з додатковою Постановою Вищого Господарського Суду України, ПАТ «Київенерго» має погасити 80,7 млн грн пені; 5,16 млн грн – 3 % річних; 144,36 млн грн інфляційних втрат; 29,43 млн грн – 7 % штрафу.

В енергетичній компанії вже офіційно заявили, що призупиняється робота зі встановлення теплових лічильників, хоча це було передбачено в інвестиційній програмі. Окрім столичної, на сьогодні заблоковано рахунки ще понад 100 ТКЕ. Тобто, призупиняється процес встановлення лічильників, виконання ремонтних робіт, як-от заміни і ремонту труб, тощо.

Оскільки місцева влада дуже обмежена у свої повноваженнях щодо впливу на центральні органи влади, найбільш оптимальний такий вихід із ситуації: всім міським радам України, як органам, які представляють та захищають інтереси територіальних громад, необхідно негайно прийняти на сесії звернення до Верховної Ради України з проханням подолати вето Президента та прийняти Закон України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування суб’єктів господарювання у сферах теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення».

 

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости политики
ТЕГИ: Тарифы ЖКХ,президент,счет,отопительный сезон,коммунальные услуги
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.