Відмовляєтеся платити за ЖКП? Маєте знати! (ч.2)

16 червня 2016, 12:05
Власник сторінки
0
821
Відмовляєтеся платити за ЖКП? Маєте знати! (ч.2)

Продовжуємо серію корисних публікацій на основі методички «Несплата за ЖКП – що потрібно знати», яку підготувала для українців ГО «Публічний аудит» разом із провідними експертами та юристами.

ЗАВАНТАЖИТИ усю методичку можна безкоштовно за посиланням: http://korrespondent.net/url.hnd?url=https://drive.google.com/open%3fid%3d0B8VnM3zwsTLhLVlzeXdsM1otYnc 

Нагадаю, неплатежі — не є нашою самоціллю. Ми не закликаємо людей відмовитися від оплати платіжок назавжди та «створити проблему, яку потім роками ніхто не зможе вирішити». Наша ключова вимога — щоб влада і монополісти перестали нав'язувати людям ціни й тарифи, сіли за стіл переговорів. Тим паче, що не лише спеціалісти «Публічного аудиту», а все експертне співтовариство заявило про необґрунтованість тарифів. 

У першій частині ми поговорили про типовий договір, відключення від мережі та реструктуризацію заборгованості. Із матеріалом можете ознайомитися за посиланням: http://blogs.korrespondent.net/blog/politics/3697774/ Сьогодні ж поговоримо власне про те, як відбувається процес примусового стягнення заборгованості через суд, що таке судовий наказ та як його скасувати. 

СТЯГНЕННЯ ЗАБОРГОВАНОСТІ ЧЕРЕЗ СУД 14022268_87030289.jpg

Якщо постачальник подав на Вас до суду Ви повинні вжити заходів задля свого захисту. Зокрема, Ви маєте право на зменшення розміру плати за надані послуги в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі, зниження їх якості (п. 5 ч. 1 ст. 20 ЗУ «Про ЖКП»).

Запорукою позитивного вирішення судового спору з надавачем послуги є підтвердження своїх заперечень проти вимог доказами. Ми наполегливо рекомендуємо Вам, незважаючи на наявність або відсутність заборгованості за комунальні послуги і, відповідно, судового спору, належним чином оформлювати та документувати претензії до виконавців стосовно ненадання або неналежного надання послуги. Таке право споживача передбачено ст. 18 ЗУ «Про ЖКП», при цьому для укладення акта-претензії за вашим викликом має з'явитися представник виконавця. Якщо він цього не зробить або відмовиться від підписання акта-претензії, такий акт буде дійсний, якщо його підпише не менше двох споживачів!

В акті-претензії може бути зазначено: «Ми, що нижче підписалися, стверджуємо, що за такий-то період ми не отримували (отримували частково або неналежної якості) такі-то послуги і тому вимагаємо здійснити перерахунок їх вартості та виплатити неустойку (у разі, якщо її виплата передбачена договором) і в майбутньому надавати комунальні послуги належної якості, в повному обсязі та своєчасно». 

Якщо претензія стосується неналежної якості комунальної послуги, то в акті-претензії необхідно зазначати конкретні її недоліки (температура гарячої води щодо послуги гарячого водопостачання, температура повітря в приміщенні щодо централізованого теплопостачання, нездійснення прибирання будинку та прибудинкової території, відсутність електричної енергії води протягом конкретного періоду тощо).

Надсилайте претензії виконавцю, обов'язково зберігаючи їх копії, а також відповіді виконавця. Це досудова «робота» споживача, яка допоможе створити доказову базу щодо неналежного виконання комунальниками своїх обов'язків. Повірте: стягуючи з вас заборгованість за ЖКП, комунальники не згадають, чи достатньо гарячою була вода, чи відповідав природний газ характеристикам, встановленим законодавством, чи було тепло у ваших домівках – Ви повинні контролювати це самостійно. Також зберігайте всі квитанції на оплату ЖКП незалежно від періоду, за який була здійснена оплата.

Тепер поговоримо, власне, про процедуру примусового стягнення заборгованості через суд.

14022269_e26439cf.jpg

Перший етап — надавач послуг направляє Вам вимогу про погашення заборгованості (він це робить не завжди, за власним розсудом). Така вимога містить реквізити з найменуванням боржника, виконавця, суму заборгованості, дату, підпис виконавця та його печатку. Якщо ви не сплатили борг за вимогою, постачальник послуг звертається до суду з заявою про видачу судового наказу. 

СУДОВИЙ НАКАЗ. ЩО ЦЕ? ЯКІ ЗАГРОЗИ НЕСЕ? ЯК СКАСУВАТИ?

Судовий наказ — особлива форма судового рішення в тому числі про стягнення заборгованості за ЖКП. Небезпечність застосування наказного провадження полягає в тому, що наказ видається за результатами розгляду заяви стягувача (комунальника) по суті заявлених вимог без судового засідання і виклику Вас для заслуховування пояснень (ст. 102 ЦПК України).

Це означає, що:

  • про початок процесу стягнення заборгованості Ви дізнаєтеся постфактум і будете позбавлені можливості довести суду необґрунтованість вимог стягувача; 
  • розглядаючи заяву комунальника, суд не «розбирається» з підрахунком суми заборгованості, а видає наказ на суму, вказану в заяві;
  • судовий наказ є виконавчим документом і підлягає примусовому виконанню, як і судове рішення (ст. 17 ЗУ «Про виконавче провадження» та ч. 3 ст. 95 ЦПК України).

Суд зобов'язаний не пізніше наступного дня після видачі наказу надіслати Вам його копію та копію заяви стягувача з доданими до неї документами. Ви маєте отримати документи рекомендованим листом із повідомленням про вручення (ст. 104 ЦПК України). Не можна також виключати, що Ви не отримуєте ні наказу, ні копії документів, що стали підставою для його видачі. Більше того, часто боржники дізнаються про видачу судового наказу вже від державного виконавця.

Не варто лякатися судового наказу: Ви маєте право подати до суду заяву про його скасування протягом 10 днів з дня отримання його копії!

14022273_2aab1a6f.jpg

УВАГА! Термін на оскарження судового наказу пов'язаний із датою отримання Вами його копії, тому, де б Ви її не отримали (відділення пошти, суд, виконавча служба), чітко зазначайте реальну дату і ніколи не вказуйте її «заднім числом».

14022277_6446f136.jpg

Форму заяви про скасування судового наказу Ви можете скачати тут: http://korrespondent.net/url.hnd?url=https://drive.google.com/open%3fid%3d0B8VnM3zwsTLhd21TaHhZTFdOV0k 

Цю заяву слід роздрукувати в трьох екземплярах (перший — для суду, другий — для суду, аби той передав її стягувачу, третій — Вам для проставляння працівником канцелярії відмітки про її прийняття). До двох екземплярів (які Ви здасте в суд) не забудьте прикласти наявні у Вас докази (квитанції про сплату ЖКП, акти-претензії, листи до виконавця послуг та відповіді на них, підтвердження отримання копії судового наказу в певну дату тощо).

Скасовуючи судовий наказ, суд видає ухвалу (копію якої Вам обов'язково необхідно отримати). У цьому випадку суд роз'яснює стягувачу його право звернутися до суду з позовом до Вас.

Варто зазначити, що ст. 105-1 ЦПК України не зобов'язує суд «автоматично» скасовувати судовий наказ, отримавши заяву від Вас. Суд також може залишити заяву без задоволення, тому слід серйозно підійти до доведення необґрунтованості вимог стягувача.

14022276_121ca70.jpg

Змінений судовий наказ чи судовий наказ, щодо якого суд прийняв ухвалу про залишення заяви про його скасування без задоволення, можуть бути оскаржені в апеляційному порядку. Подання апеляції зупиняє дію рішення суду.

Корисна практика: постанова Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ від 23.12.2011 №14 «Про практику розгляду судами заяв у порядку наказного провадження».

Якщо судовий наказ за Вашою скаргу скасовано, постачальник може звернутися до суду з позовною заявою про стягнення заборгованості.  Що робити у такому випадку — читайте у наступному матеріалі: http://blogs.korrespondent.net/blog/politics/3699262/

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости политики
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.