Відмовляєтеся платити за ЖКП? Маєте знати! (ч.1)

14 червня 2016, 23:08
Власник сторінки
1
2160
Відмовляєтеся платити за ЖКП? Маєте знати! (ч.1)

За півтора роки боротьби з тарифним безладом, «Тарифна мобілізація» випробувала масу інструментів для захисту споживачів.

Ми зверталися з позовами до судів, писали звернення депутатам та урядовцям, міжнародним експертам, керівникам «Великої четвірки» й уповноваженому з прав людини – у відповідь усі кажуть, що розуміють проблему, але для її вирішення не зроблено нічого. Тож якщо ми, споживачі, хочемо змінити ситуацію, іншого виходу, крім як масово заявити про свій протест, немає. Якщо Ви незгодні з тарифами на газ, тепло та гарячу воду, які є абсолютно економічно необґрунтованими, якщо Ви не хочете дарувати монополіям з власної кишені від 50 % до 100% від доходу своєї сім’ї, вихід один – не платити!

Проте все потрібно робити з розумом – Ви маєте розуміти всі ризики та знати, як їх нівелювати. Тому ми вирішили не тільки закликати не платити, а й «озброїти» людей важливою інформацією, аби Ви в будь-який момент Ви знали, як поводитися та як саме захищати свої права. Спеціалісти «Публічного аудиту» разом із провідними експертами та юристами підготували методичку: «Несплата за ЖКП – що потрібно знати». 
ЗАВАНТАЖИТИ її можна за посиланням: https://drive.google.com/open?id=0B8VnM3zwsTLhLVlzeXdsM1otYnc 

Власне, у методичці Ви дізнаєтеся:
— В якому випадку можуть накласти арешт на Ваше майно?
— Чи є обов’язковим типовий договір про надання комунальних послуг, яку роль він відіграє, коли справа доходить до суду?
— За яких умов Вас можуть відключити від мереж?
— Що таке реструктуризація заборгованості, наскільки вона вигідна та що для неї потрібно зробити?
— Як відбувається примусове стягнення заборгованості через суд?
— Судовий наказ: що це, які загрози несе та як його скасувати?
— Що робити у випадку, якщо Ви отримали позов до суду?
— Що таке позовна давність, і як її застосовувати?
— Як добитися перерахунку суму заборгованості?

Окрім того ми розпочинаємо серію публікацій на основі методички. Сьогодні поговоримо про те, чому несплачувати «комуналку» 2-3 місяці безпечно, про типовий договір, відключення від комунікацій та реструктуризацію комунального боргу.

Отже, «Тарифна мобілізація» пропонує тимчасово відмовитися від сплати всіх комунальних платежів. Загалом неплатежі не є нашою самоціллю — це лише інструмент для досягнення мети. Ми прагнемо, аби в результаті масової акції платіжної непокори квитанції українців суттєво зменшилися. Як варіант, пропонуємо Вам просто відкладати гроші, які маєте віддати за комуналку. Це Ваша комунальна «страховка», «резервна фінансова подушка» для Вашої сім`ї.
«Не платити» потрібно грамотно, наперед усвідомлюючи всі ризики, — так Ви знатимете, як діяти в тій чи іншій ситуації, та зможете почуватися безпечно. Тому ми підготували для Вас цю методичку, у якій зібрано все, що потрібно знати при заборгованості за ЖКП. Першочергово вона стане в нагоді тим, хто відмовляється разом з нами не платити короткий період часу: роз’яснюємо всі наявні ризики, пов’язані з цією масовою затією, аби Ви могли за необхідності дати відсіч «комунальним рейдерам» та відстояти свої права в боротьбі з тарифним грабежем. Як відомо, поінформований — значить, озброєний.Разом з тим, ця методичка стане хорошим порадником для неплатників «зі стажем»: Ви зможете значно ускладните життя виконавцю послуг, а в багатьох випадках — позбавити його права на стягнення з вас заборгованостей. Уявіть собі, що тисячі українців одночасно подадуть заяви про скасування судових наказів, перегляд заочних рішень і почнуть доводити необґрунтованість вимог комунальників! Та вони погрузнуть у бюрократичній тяганині!

ТИПОВИЙ ДОГОВІР
Почнемо з того, що укладення договору про надання житлово-комунальних послуг на основі типового договору так само, як і оплата вартості спожитих послуг, є обов'язком споживача, що передбачено п. 2, п. 5 ч. 3 ст. 20 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги». На цю норму обов'язково будуть посилатися комунальники при зверненні до суду. Щодо підписання Вами договору, то слід враховувати положення ст. 641, 642 Цивільного кодексу України, за якими надавач послуг надсилає свій варіант договору (пропозиція укласти договір (оферту), і навіть якщо Ви його не підписали, але в межах строку для відповіді вчинили дії відповідно до вказаних у пропозиції умов договору (сплатили відповідні суми грошей за надані послуги), вказане засвідчить Ваше бажання укласти договір, і ця дія буде рахуватися як Ваше погодження з пропозицією). Тобто, екземпляр договору з Вашим підписом є необов’язковим. Ви також можете вказати, що наданий Вам на підпис договір не відповідає типовому і Ви незгодні з його положеннями. Проте майте на увазі, що вже є судова практика з цих питань. Так, за рішенням Верховного суду України від 10.10.2012 року в справі № 6-110цс12 надавач послуг може звернутися до суду і, за його рішенням, договір між вами вважатиметься укладеним на умовах, передбачених нормативним актом обов’язкової дії (тобто, типовим договором). 

ВІДКЛЮЧЕННЯ ВІД МЕРЕЖІ
Стягнення заборгованості за комуналку — складний і довготривалий процес для постачальника. Він не може зробити це самовільно, тільки через суд. На практиці більш дієвим механізмом і простим методом спонукання споживача оплачувати послуги є відключення його оселі від мереж (визнання судом незаконності відключення «станеться пізніше», і не багато громадян взагалі звертаються до суду, щоб покарати виконавця послуг).
Норми чинного законодавства передбачають можливість обмежити Вас у наданні комунальних послуг, але порядок дій комунальників чітко регламентований та обмежений часовими рамками. Основне — вони обов’язково мають надіслати вам письмове попередження.


ДОБРОВІЛЬНЕ ПОГАШЕННЯ БОРГУ: РЕСТРУКТУРИЗАЦІЯ 
Якщо вже є заборгованість, яку споживач визнає, і між ним та виконавцем послуг підписано договір, слід знати, що при бажанні заборгованість можна реструктуризувати. Це передбачено Законом України «Про реструктуризацію заборгованості з квартирної плати, плати за житлово-комунальні послуги, спожиті газ та електроенергію». Споживач може укласти з підприємствами-надавачами ЖКП договори про щомісячне рівномірне погашення заборгованості та своєчасну сплату поточних платежів за ЖКП. Для цього потрібно звернутися з відповідною заявою до постачальника послуг та погодити графік погашення. На період погашення реструктуризованої заборгованості загальна сума платежів (поточних і реструктуризованих) не має перевищувати 25 % доходів, що визначаються при нарахуванні субсидій для працюючих громадян, і 20 % — для пенсіонерів та інших осіб, які отримують будь-які види соціальної допомоги. За умови, якщо доходів громадян, які уклали договори про реструктуризацію заборгованості, не вистачить на повне погашення цієї заборгованості, термін дії договору продовжується до його повного погашення. Важливо: на суму реструктуризованої заборгованості не нараховується пеня.
Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости политики
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.