Для «сміттєвої» трансформації необхідна спеціальна держпрограма

28 березня 2016, 15:48
Власник сторінки
Президент Інституту реформ та розвитку Києва
0
60

Нова редакція Закону України «Про відходи» має передбачити запровадження спеціальної державної програми підтримки переходу на нову систему поводження із відходами.

Інститут реформ та розвитку Києва вітає розробку та оприлюднення проекту Закону України «Про відходи» в новій редакції. Наші фахівці попередньо проаналізували документ та пропонують передбачити в Законі запровадження спеціальної державної програми підтримки переходу на нову систему поводження із відходами. Цілі цієї програми: заохочувати підприємців переходити на маловідходні технології, сприяти підвищенню обізнаності громадян щодо впровадження нової системи та дотриманню її принципів. Крім того, місцева влада має бути мотивованою передбачати видатки на впровадження нової системи поводження із відходами у регіонах.

На наш погляд, цей Закон повинен зобов’язати Уряд розробити державну, як мінімум, п’ятирічну програму впровадження нової системи поводження із відходами. «Без такої програми новий Закон про відходи не дасть бажаного ефекту», - підкреслив Георгій Веремійчик.

Слід зазначити, що сучасний критичний стан системи поводження із відходами є наслідком низької культури поводження із відходами, починаючи від пересічних громадян до муніципалітетів та промислових підприємств. Теперішня система базується на згубних радянських принципах, які не враховували необхідність збереження довкілля, максимально раціонального використання природних ресурсів, пріоритету маловідходних та безвідходних технологій.

За даними наших фахівців, значна частина відходів, що утворюється в Україні (до 60 %), видаляється на звалища, і лише менше 1/3 - утилізується. При цьому більше 95 % відходів, що утилізується - це відходи видобувної та переробної промисловості, які використовуються для обваловування дамб, вирівнювання рельєфу тощо. Тобто практична утилізація відходів не перевищує 1-2 % від загально утворених.

В той же час, централізовані звалища відходів досить часто перевантажені, не відповідають нормам екологічної безпеки. Місця звалищ виступають джерелами забруднення довкілля, в першу чергу, ґрунтів, підземних вод, атмосферного повітря.

Ми вважаємо, що Мінприроди має докласти зусиль для залучення інвестицій в спорудження об'єктів із утилізації побутових відходів, проблема яких останніми роками стоїть особливо гостро.

Проектом Закону передбачено впровадження п'ятиступеневої ієрархії відходів: запобігання утворення відходів - повторне використання і підготовка до повторного використання - перероблення - інші операції з утилізації (у т. ч. енергетичне відновлення - видалення.

Надалі Мінприроди має забезпечити широке обговорення проекту закону в експертному середовищі та серед громадськості, долучити європейських партнерів для оцінки відповідності закону європейському праву.

Слід зазначити, що згідно із планом апроксимації Директиви № 2008/98/ЄС про відходи Закон України про відходи в новій редакції мав бути прийнятий до жовтня 2015 року. До того ж часу мав бути розроблений новий національний перелік відходів відповідно до європейських стандартів.
Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости политики
ТЕГИ: сміття,екологія,відходи
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.