«Публічний аудит» просить НАБУ розслідувати збитки на мільярди гривень

15 січня 2016, 17:22
Власник сторінки
0
23
«Публічний аудит» просить НАБУ розслідувати збитки на мільярди гривень

ГО «Публічний аудит» надіслала п’ять аудиторських досліджень, в яких виявлено явні корупційні зловживання та порушення, до Національного антикорупційного бюро України.

ГО «Публічний аудит» надіслала п’ять аудиторських досліджень, в яких виявлено явні корупційні зловживання та порушення, до Національного антикорупційного бюро України. Суми можливих збитків для держави сягають десятків мільярдів гривень.

За останні півроку ми провели цілий ряд масштабних досліджень, що присвячені діяльності державних підприємств та установ. Результати роботи «Укрпошти», Держрезерву, «Украгролізингу», Держрезерву та Аграрного фонду в 2010–2015 роках виявилися шокуючими – через недолугий менеджмент збагачувалася не держава, а зацікавлені особи. Тендерні закупівлі за завищеними цінами, у наближених фірм, роздуті адмінвидатки – усе це реалії роботи більшості державних держкомпаній, які або декларують постійні збитки, або переховують у бюджет десяті частки від чистих доходів у мільйони та мільярди гривень.

«Публічний аудит» також просить НАБУ розслідувати факт можливого недоотримання НАК «Нафтогаз України» понад 6 млрд грн, які Азаров та Яценюк у 2013–2014 роках  «подарували» підприємствам ТКЕ, приписавши на потреби населення додатково 2 млрд кубів газу для виробництва тепла.

Вивчивши діяльність «Укрпошти», наші аудитори виявили майже 150 млн грн  можливих переплат на закупівлях у 2014 році. Зокрема, 10 млн грн було переплачено на закупівлі електронно-касових апаратів, 5,4 млн грн – пального; 6,5 млн грн – велосипедів. Також варто звернути увагу на те, що в тому ж році «Укрпошта» розмістила 57 млн грн вільних коштів на депозитному рахунку «Златобанку». До речі, вже тоді повідомлялося про наявні проблеми в банку з фінансуванням та можливість введення до банку тимчасової адміністрації, і тепер доля цих грошей в руках правоохоронних органів. Проте цікавим є інше – «Златобанк» на той момент пропонував корпоративним клієнтам розміщення депозитів під 23,5% річних в гривні –в 2 рази більше, ніж за угодою з «Укрпоштою». І навіть нескладний підрахунок вказує на втрачену вигоду у розмірі 6,5 млн грн за рік через неправильні дії менеджменту.

Складно відстежити логіку і в діях керівництва «Украгролізингу», яке в минулі роки дозволяло собі закуповувати техніку, незатребувану у сільськогосподарській сфері, і в підсумку обладнання на десятки мільйони гривень так і не було передано аграріям.  

Діяльність компанії швидше нагадує процес перетікання коштів бюджету в кишені її керівників. Взагалі цікаво, як компанія зі статутним капіталом у розмірі 1,1 млрд грн, займаючись діяльністю, яка в принципі не може бути збитковою (здача в оренду с/г техніки), з року в рік показує мільйонні збитки.

Цікаво, що протягом 2010–2012 років 232,5 млн грн, або 25% загального обсягу фінансування «Украгролізингу», було спрямовано на забезпечення сільгосптехнікою одного суб’єкта господарювання – ТОВ «ДПЗКУ – МТС», яке взагалі не займається діяльністю, що пов’язана з виробництвом сільськогосподарської продукції. Аналогічним чином ТОВ «Перлина Збруча» (Хмельницька область) отримало від нацкомпанії обладнання для розливу мінеральної води на загальну суму 9,3 млн грн. Яке відношення до сільського господарства має товариство, що виробляє безалкогольні напої та займається розливом мінеральної води, так і залишається загадкою.

22 млн грн переплат на закупівлі дизпалива, близько 2 млн втрат на реалізації гречки та цукру – це питання до Держрезерву.Із дизпаливом склалася взагалі цікава історія. Так, перша закупівля, запланована відомством, датована 17.06.14 – її предметом було дизельне пальне, літнє (-5). Наступна закупівля, 24.09.14, передбачала придбання зимового дизпалива. Останню процедуру, за якою в результаті було укладено договір, оголосили 24.12.14, її предмет – дизель зимовий з датою розкриття пропозицій конкурсних торгів 04.02.15. За місяць до документації конкурсних торгів було внесено зміни, і Держрезерв у підсумку мав закупити літнє дизпаливо. Багатостраждальну та довготривалу процедуру закупівлі дизельного пального він завершив наприкінці вересня минулого року. Економічну доцільність покупки літнього дизпалива в осінньо-зимовий період, коли товар об’єктивно не зможе використовуватися найближчих півроку, віднайти складно, але у відомстві знайшли.

Бюджетна установа «Аграрний фонд» за останні три роки з держбюджету отримала понад 35 млн грн, але продовольчої безпеки нашій країні на сьогодні він не гарантує. Власне, Фонд фінансується суто заради власного утримання та зберігання запасів, які були закуплені в попередні періоди. Із 12,2 млрд грн, що мали бути повернуті на користь держави в 2012–2014 рр., казна отримала тільки 2,6 млрд грн, тобто 21 % від плану. Куди дівся залишок у майже 10 млрд грн – невідомо. У 2015 році, за даними Держказначейства, за перші вісім місяців Аграрний фонд повернув державі всього 3 млн грн при плані в 1,5 млрд.

Абсолютно всі зазначені дослідження в повному обсязі надіслані на ім’я керівника НАБУ. «Публічний аудит» переконливо просив провести всебічне досудове розслідування за викладеними фактами, а також зробити все можливе, щоб збитки, завдані державі, були повністю відшкодовані. Крім того, всі посадові особи, які дозволили собі неприпустиму халатність, неважливо спеціально чи ні, також мають бути притягнені до передбаченої законом відповідальності.

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости политики
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.