«Центренерго» – продати не можна залишити

14 липня 2015, 13:34
Власник сторінки
0
35
«Центренерго» – продати не можна залишити

Зараз в Уряді триває тяганина навколо затягування приватизації «Центренерго». Втім, як переконані експерти, Україні не вигідно продавати прибуткове стратегічне підприємство.

Його вартість за нинішньої економічної ситуації та складного геополітичного становища буде недооцінена й занижена в рази.

Серед ключових ризиків продажу компанії аудитори називають можливу монополізацію ринку, завищення вартості енергії, втрати бюджету від виплат дивідендів та посилення соціальної напруги в суспільстві через скорочення робочих місць і підвищення тарифів для споживачів.

Для держави «Центренерго» це прибуткова компанія, чистий прибуток якої у 2013 році становив 487 млн грн, у 2014-му – 70 млн грн. Звісно, економічна ситуація в країні позначились і на компанії. Проте, хоча чистий прибуток й скоротився у 7 разів (зокрема через підвищення собівартості реалізованої продукції), компанія сплатила податків до бюджету тільки на третину менше. У будь-якому випадку, такі результати діяльності підприємства обов’язково вплинуть на формування остаточної ціни при реалізації підприємства.

Додатково за рахунок Уряду протягом останнього року «Центренерго» (йдеться про реконструкцію одного енергоблоку Трипільської ТЕС) було проінвестовано на понад мільярд гривень, також заплановано витратити 1 млрд грн бюджетних коштів на закупівлю вугілля, 261 млн грн додаткових платежів від НКРЕКП – усе, відповідно, підвищує й цінність лоту.
На сьогодні держава має всі важелі для регулювання безперебійного постачання сировини вітчизняним енергетичним компаніям. Так, вона може зобов’язати купувати вугілля, видобуте на державних шахтах. По-перше, це дозволяє контролювати собівартість та кінцеву вартість енергії, по-друге, забезпечує роботу тисячі шахтарям. Якщо ж «Центренерго» потрапить у приватні руки, новий власник, швидше за все, сам диктуватиме умови роботи. Якщо наразі ТЕС працюють на українському вугіллі з державних шахт, то в майбутньому новий керівник, можливо, вирішить купувати вугілля в закордонних постачальників – через це українські шахти втратять великого клієнта й залишаться без роботи. Ще одна проблема – при приватному інвесторі державі буде набагато складніше регулювати тарифи, а від цього постраждають українські споживачі.

Ще одним ризиком приватизації компанії є монополізація ринку. Адже «Центренерго» – великий гравець на ринку тепло- та електрогенерації країни, а тому перед його продажом також важливо дочекатися висновків Антимонопольного комітету.

Урядові ж заяви про те, що «Центренерго» має бути продане іноземним компаніям, а не представникам «вітчизняних олігархічних структур» не є законними. Відповідно до Закону «Про приватизацію», аукціон має бути відкритим, без жодної дискримінації учасників. До того ж, у нас поширена практика, коли державні підприємства продають нібито іноземним компаніям, а їх кінцевими власниками, бенефіціарами є українські олігархи та чиновники, які через підставні компанії практично за безцінь купують прибуткове українське підприємство й отримують легкий спосіб швидкого особистого збагачення.

 «Центренерго» – це стратегічна компанія, одна з найбільших енергогенеруючих в Україні, яка забезпечує життєдіяльність Київської, Харківської і Донецької областей, а також столиці. Тому й ціна за її придбання має бути максимально справедлива. Враховуючи нинішню економічну кризу український бюджет може дуже постраждати від подібних угод.
Цікаво, що прем’єр аж надто наполягає на своїй позиції. Причому, в першу чергу хочуть приватизувати «Центренерго», Одеський припортовий завод та обласні енергетичні компанії. Саме ці активи найбільше приваблюють як місцевих, так і іноземних інвесторів, що й не дивно, бо вони аж ніяк не можуть бути збитковими, більше того – даватимуть регулярний дохід.

До речі, як повідомляють ЗМІ, в купівлі «Центренерго» зацікавлений французький бізнес. За різними оцінками, вартість компанії може становити щонайменше $ 500 млн, виходячи з цінностей її позиції на рину теплової генерації. Однак слід враховувати, що поточна капіталізація компанії становитиме близько $ 150 млн – це, мабуть, і приваблює французьких інвесторів.
Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости политики
ТЕГИ: приватизация
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.