«Публічний аудит» закликав «велику четвірку» провести справжній аудит тарифів

11 июня 2015, 00:24
Владелец страницы
0
110
«Публічний аудит» закликав «велику четвірку» провести справжній аудит тарифів

ГО «Публічний аудит» звернувся до представників «великої четвірки» – Делойт, PwC, Ernst & Young, KPMG.

Прохання до міжнародних аудиторів  врахувати при наданні висновку щодо правильності формування тарифів на газ для населення факти, виявлені організацією у ході аудиторського дослідження цін на послуги ЖКГ.

НКРЕКП підвищила в середньому втричі, а для окремих категорій споживачів – у шість разів тарифи на газ для населення, не маючи жодного уявлення про фактичні обсяги споживання газу населенням, завищені нормативи, застарілі норми, обсяги фактичних втрат газу, структуру його собівартості, не маючи затвердженого прогнозного балансу надходження та розподілу природного газу в Україні на 2015.

Існує також нестикування в прогнозних балансах газу на 2013, 2014 та 2015 роки. Так, обсяг газу на виробництво теплової енергії для населення у цьому році (6,8 млрд м3) було зменшено в порівнянні з минулим роком, але він все одно на 0,5 млрд м3 більший, якщо проводити аналогію з 2013 роком. При цьому тоді обсяг газу включав у себе потреби Криму та тимчасово окупованих територій. Крім того, слід врахувати, що прогнозний баланс природного газу на 2015 рік було сформовано до зменшення норм споживання газу, тобто, наявний плановий обсяг споживання є суттєво завищеним.

«Публічний аудит» також вказав на те, що за останні два роки так і не було встановлено фактичного обсягу виробничо-технологічних витрат газу та його втрат, тоді як вони поглинають понад 30% від газу власного видобутку, спрямованого на потреби населення. Врахування цих факторів дозволить максимально мінімізувати обсяги імпортного газу, що безпосередньо впливає на собівартість блакитного палива.

Разом з тим представники «Публічного аудиту» в складі робочої групи Верховної Ради України з перевірки обґрунтованості тарифів на житлово-комунальні послуги, зокрема, виявили розбіжності в газовій документації НАК «Нафтогаз України» щодо витрачання газу населенням у 2013–2014 роках, які можуть мати всі ознаки кримінального правопорушення. Проаналізувавши надані документи, можна дійти до висновку, що фактично в 2014 році на населення могли зайве списати майже 4,5 млрд м3 газу.

Крім того, до складу нових тарифів включено 70% ренту, яка була встановлена з порушенням вимог Податкового кодексу України. Збільшення ренти аж на 70% не відповідає принципу стабільності податкового законодавства, за яким зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніше, як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду. До того ж, рентна плата є «прихованим податком для населення», який у складі кінцевого тарифу все одно сплачує споживач.

При вирішенні всіх проблем, як-от: чітке визначені реальних потреб населення в споживанні газу, відокремлення їх від потреб релігійних організацій, скорочення непрозорих виробничо-технологічних витрат газу та його втрат, корегування планових показників споживання на обсяг можливих завищень, підтримка основного видобувача газу для населення «Укргазвидобування» – потреби населення можуть бути повністю задоволені за рахунок українського газу.

Міжнародні аудитори – спеціалісти незаангажовані. Тому сподіваємося, що вони не обмежаться виключно перевіркою бухгалтерської калькуляції тарифів, а проведуть справжній аудит ефективності, який передбачає незалежну оцінку економічності, ефективності та результативності використання ресурсів. У нашому випадку – формування тарифів. Надану нами інформацію ні урядовці, ні нафтогазівці їм би ніколи не озвучили, тоді як вона дуже важлива при наданні вердикту щодо правильності тарифоутворення. 

Рубрика "Блоги читателей" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Новости политики
ТЕГИ: Тарифы ЖКХ,аудит
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.