Те, що відбувається на Донбасі – це спроба зберегти варіант Радянського Союзу
22 серпня 2014, 09:55
Власник сторінки
журналіст
23 роки ми реформували, підфарбовували, але по суті музєфікували і зберігали радянські підходи
На Донбасі я часто говорив, що Радянський Союз - бездарний з політичної, економічної та культурної точки зору - знищив сам себе. Він зруйнувався не тому, що його хтось повалив, а тому, що його ноги виявилися глиняними. 23 роки ми реформували, підфарбовували, але по суті музєфікували і зберігали радянські підходи. Єдине, що рятує ці ж підходи в Росії – це деспот і газ. Якби не Путін і енергоносії, то Російська імперія давно впала би під вагою самої себе.
Україна без диктатора і без газу завдяки сяким-таким реформам протягнула аж до 2014, і все ж таки, як залишок радянської імперії - впала.
Те, що відбувається на Донбасі – це спроба зберегти бездарний недоцільний, безперспективний, нежиттєспроможний варіант Радянського Союзу, який міцно тримався (як і Росія), завдяки принципам диктатури, відсутності демократії і надрентабельним енергоносіям – вугіллю.
Ви думаєте, я божевільний? Ви думаєте я не знаю, що вугільна галузь збиткова? Але ж вона була збитковою для України, а не для Донбасу, який добряче наповнював кишені своїх олігархів дотаціями, які сягали понад 1 млрд. євро на рік. Тож вугільна галузь, яка була тягарем для України, була надзвичайно прибутковою для олігархів Донбасу, які заради цих прибутків і створювали місцеві диктатури і банди, що виконували функцію спецпідрозділів місцевих диктаторів.
І Україна цілком, і Донбас особливо, мають відмовитися від економічних, соціальних, політичних і культурних принципів попередніх імперій. Ми повинні поставити над собою жандарма, який змусить нас діяти розумно і на користь кожного з нас зокрема, і держави загалом.
Таким жандармом повинні стати закони і нові принципи господарювання та взаємні стосунки у суспільстві. Хто нам їх дасть?
Кілька країн, які пройшли шлях десовєтизації. Це, передусім, Литва, Латвія, Естонія, які знаходилися практично в тому ж болоті, що і Україна. А також постсоціалістичні країни, де економіка забезпечує рівень життя в кілька разів вищий, ніж в Україні, але при цьому там немає ані диктатур, ані енергоносіїв. Тільки закони, які змінили стосунки між людьми і суб’єктами господарювання, між державою, бізнесом і громадянами , дали небувалий приріст рівня життя.
Я неодноразово говорив в Донбасі, що правильні закони і неухильне їх дотримання, органи влади та Парламент, які працюють в інтересах виборців, а не власного бізнесу чи бізнесу, який контролює цей орган влади – це і є золотий дощ, який може привести України до нового стану дуже швидко. Буквально за кілька років. Це і буде українським дивом.
І мені здається, інколи тут в Донбасі мене розуміли більше, ніж там в Києві. Бо тут в Донбасі вже точно знають, що жити як вчора не можна. А в Києві ще декому здається, що можна «вирулити» і зберегти, законсервувати, реставрувати найгірше, що ми маємо , але що породжує олігархів. Постсовок в кожному з нас, в законах і у ставленні до законів.
А раптом оновлення України розпочнеться зі зруйнованого вщент Донбасу, якому точно нічого відстоювати те, що довело його до нинішнього стану?
Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.