Адаптація шведської моделі пробації в Україні – навчальний візит

26 августа 2015, 17:29
0
16
Адаптація шведської моделі пробації в Україні – навчальний візит
Представники швецької служби пробації, Державної пенітенціарної служби України та "Конвіктус Україна"

Україна з часом стає більш європейською країною. За невеликий період часу значних змін та нововведень вдалося досягти, зокрема, і у пенітенціарній системі.

Україна з часом стає більш європейською країною. За невеликий період часу значних змін та нововведень вдалося досягти, зокрема, і у пенітенціарній системі. Так, був прийнятий Закон України «Про пробацію» і найближчим часом буде підготовлено та затверджено ряд підзаконних нормативних актів, які стануть своєрідною інструкцією для впровадження пробації в Україні.

Для того, щоб система пробації почала функціонувати на гідному рівні, представники ВБО «КОНВІКТУС УКРАЇНА» спільно із Державною пенітенціарною службою України здійснили навчальний візит до Швеції, метою якого було дослідити найкращі практики шведської системи пробації, функціонування закладів пенітенціарної системи та механізм взаємодії державного сектору й представників громадянського суспільства.

У ході візиту українська делегація за участю Олега Янчука (керівника управління кримінально-виконавчої інспекції апарату ДПтС України), Олени Суботенко (начальника відділу організаційно-методичного забезпечення управління кримінально-виконавчої інспекції апарату ДПтС України), виконавчого директора ВБО «КОНВІКТУС УКРАЇНА» Євгенії Кувшинової та Юлії Хватової (інформаційного менеджера ВБО «КОНВІКТУС УКРАЇНА»), відвідала рядзакладів та установ. Серед яких представництво служби пробації (м. Ньющьопінг), жіноча в’язниця 2 і 3 рівня, шведський «Будинок на півдороги», яким опікується громадська організація «Щит», центр для бездомних «Причал» на базі «Convictus Sweden», громадську організацію «Мушкетери» та «Центр здоров’я» на базі «Convictus Sweden».

Кожен із закладів має унікальну історію та так чи інакше має відношення до системи пробації й реінтеграції осіб, що потрапили у складні життєві обставини.

Служба пробації у місті Ньющьопінг розташована у центрі міста, де працює 20 інспекторів та адміністративний персонал. Середня кількість відвідувачів за рік приблизно 180 осіб. Кожен працівник має окремий облаштований кабінет. Важливо зазначити, що у службі є окремі кабінети для зустрічі із клієнтами, де є два виходи, два стільці, дошка й стіл – дуже сімейна атмосфера. Служба пробації виконує дуже важливу функцію у системи корекції злочинців. Так, представники служби залучені до двох етапів системи правосуддя:

1.       Досудовий доклад – коли представник пробації проводить незалежне розслідування та виявляє причини вчинення злочину, наприклад, безробіття або наркозалежність. Відповідно до розслідування формується пропозиція щодо вироку для підсудного.

2.       Виконання покарання. Служба пробації є ключовим елементом в процесі контролю виконання усіх умов якщо підсудний отримав вирок: нагляд, інтенсивний нагляд, електронний браслет.

Під час другого етапу представники служби пробації складають відповідний розпорядок дня, якого особа має дотримуватись аби отримати меншу міру покарання, наприклад, дострокове звільнення (у Швеції злочинці відбувають 2/3 присудженого строку). Окрім розпорядку дня, представники служби пробації проводять групові та індивідуальні консультації на основі когнітивного підходу, працюють над оточенням особи та поведінкою засудженого.

Важливим елементом корекції злочинців є заклади пенітенціарної системи –в’язниці. Команда візитерів відвідала жіночу в’язницю 2 і 3 рівнів. 2 і 3 рівень – це системи охорони. У Швеції є лише дві в’язниці  для жінок: одна 1-го рівня, інша 2 і 3 рівнів. Особливістю в’язниці, яку вдалося відвідати є те, що вона є лікувальною та має більше 12 корекційних програм для жінок. Лікувальне відділення створено виключно для наркозалежних, які перебувають у стадії ремісії. Програми, за якими працюють із жінками є в першу чергу мотиваційні (відмовитися від вживання наркотиків) та корекційні (робота із правилами життя жінки, її впевненістю, асертивністю, вмінням вчасно сказати «Ні» та програми щодо попередження насильства). Відмінним від українських реалій є те, що кожна ув’язнена має окрему кімнату, вони самостійно готують собі їжу, мають тренажерний зал та можуть покидати в’язницю на свята чи вихідні (актуально для жінок, які перебувають на 3 рівні). Важливо зазначити, що на період візиту, у в’язниці перебувало лише 27 жінок і 80 працівників пенітенціарного закладу. Саме така кількість працівників за словами керівника закладу, Марії, є достатнім для ефективної роботи і психологічної корекції осіб, що потрапили у цей заклад.

«Будинок на півдороги» - це кілька окремих приміщень у житловому будинку в центрі Стокгольму. У приміщеннях є окремі «квартири» для осіб, які хочуть спробувати жити самостійно, окремо. «Квартири» обладнані усім необхідним для повноцінного перебування. Мешканці мають можливість отримувати консультації спеціалістів, які постійно перебувають у своїх кабінетах та навчатися і соціалізуватись.

В швецькій моделі «Будинку на півдороги» в програмі можуть перебувати лише чоловіки.

Важливим кроком до реінтеграції є той факт, що працівники «Щита» (організація, яка опікується будинком на півдороги, яка існує з 1910 року) мають можливість влаштовувати своїх клієнтів на соціальні підприємництва,таким чином забезпечуючи їм не лише житло, але й роботу.

«Причал» - центр для бездомних, який розташований у спальному районі міста Стокгольм являє собою велике підвальне приміщення, де є кухня, столова, кабінет лікаря, душова, пральня, вітальня та гардеробна. Основні послуги, які надаються користувачам послуг:

-      Безкоштовні сніданки (усі продукти працівники центру отримують від соціально відповідальних закладів харчування та продуктових магазинів), платні обіди (платні – це символічна ціна, яку повинен заплатити бездомний аби отримати харчування)

-          Безкоштовний одяг (одяг приносять соціально відповідальні шведи у великих кількостях)

-          Безкоштовна медична допомога (тестування, перенаправлення в разі виявлення позитивного результату тесту)

-          Змістовне дозвілля (у вільному доступі Інтернет та книги)

-          Перенаправлення в інші соціальні установи

Центр функціонує за рахунок державних коштів, роботи волонтерів та благодійних пожертв населення.

«Мушкетери» - потужна громадська організація, яка існує за грантові кошти більше 10 років. Основною групою користувачів послуг є наркозалежні в стані ремісії, а саме бездомні, жінки без дітей та молодь.                                                

Основні послуги, які надаються користувачам послуг:

-          Кейс-менеджмент з подальшою реінтеграцією у суспільство після тривалої і асоціальної наркозалежності

-          Пошук житла для бездомних

-          Змістовне дозвілля

-          Випуск інформаційних матеріалів (фільми, книги і брошури)

-          Проведення просвітницьких заходів

«Мушкетери» - це самостійна одиниця, яка самостійно обирає пріоритети у роботі з користувачами послуг, займається активно просвітницькою діяльністю та навчанням. Окрім всього, працівники організації активно взаємодіють та перенаправляють користувачів послуг в установи, які функціонують за державний кошт. У розпорядженні організації постійно знаходиться два офіси, де користувачі послуг можуть змістовно проводити час та отримувати консультації та 3-4 муніципальні квартири, які згодом передаються бездомним особам, в стадії ремісії, на постійну самостійну оплату житла.

«Центр здоров’я»  на базі «Convictus Sweden» - унікальна установа, де працює лише один працівник (керівник центру), решта – волонтери. Середнє охоплення до 200 користувачів послуг за місяць. Унікальність центру полягає в тому, що основна мета центру – залучити користувачів ін'єкційних наркотиків та осіб, що знаходяться в стадії ремісії до здорового способу життя та піклування про своє здоров’я. На базі центру проводяться безкоштовні сеанси масажу, працюють реабілітологи, є тренажерний зал, періодично проводяться різні майстер-класи.

Важливо відзначити, що волонтерами центру є досить поважні та висококваліфіковані працівники з авторитетних лікарень та центрів. Для того щоб скористатися послугами центру потрібно придбати річний абонемент, плата за який складає 200 крон, що має символічний характер.

Всі ці установи є частиною державної соціальної підтримки населення Швеції. Основний механізм взаємодії який – державні закупівлі послуг, що пропонують громадські організації. Саме така тісна співпраця та розуміння призвело до того, що Швеція входить у трійку країн світу за рівнем та безпекою життя. І як зазначив Олег Янчук: «В України дуже багато схожого зі Швецією, але нам є куди розвиватись!». 

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Новости Киева
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.