Гроші — не ліс, вони «не пахнуть»!

24 листопада 2021, 12:05
Власник сторінки
Політичний діяч
0
33

Чи усвідомлюють ті, хто називає себе патріотами, що навіть під час дії мораторію в Україні було винищено лісові площі, рівні за територією Чорногорії? Якщо комусь про це досі невідомо, то я розповім!

«Дрова — так дрова!»

            Враховуючи катастрофічні наслідки для екології, до яких призвели темпи знищення карпатських лісів заради експорту лісу-кругляку, 6 років тому Верховна Рада України запровадила десятирічний мораторій. Із 1 листопада 2015 року заборона вивезення з України розповсюджувалася на всі породи дерев, окрім сосни, а з 1 січня 2017-го — і на цю хвойну породу.

            Європа обурилася! Навіть кредит у розмірі 600 млн євро відмовилася давати Україні. Але ж поступово тиск став меншим. Мораторій не стосувався експорту пиломатеріалів. «Отже, дрова — так дрова!» — подумали українські контрабандисти та швидко налагодили нову надприбуткову міжнародну логістику поставок цінної «дров’яної деревини» для виробництва європейських меблів, паркету та інших виробів.

            За підсумками 2015 року до ЄС з України вивезли 2,5 млн тонн кругляку (вартість — $250 млн), а 2016 року — 1,7 млн тонн (на $106 млн). Для розуміння масштабів вирубування, 1 гектар лісу за тих часів коштував приблизно 2 млн грн. Ось і рахуйте…

            Незважаючи на мораторій та заспокійливі заяви Державної фіскальної служби України, український ліс продовжували нещадно рубати і в наступні роки. ДФС рапортувала, що 2017 року з України було вивезено лише 10 658 тонн, а 2018-го — у 5 разів менше (2 844 тони), а 2019 року, мовляв, узагалі кругляк не експортувався. І лише на початку 2021 року стали відомі істинні масштаби екологічної катастрофи. За даними Державного агентства лісових ресурсів України, протягом 2017–2020 років в Україні було вирубано 1 355 600 га (13 556 кв. км) лісів. Це майже площа Чорногорії (13 812 кв. км)!

 

            Після нас — хоч потоп!

            Масове знищення карпатських лісів призвело до вкрай болісних екологічних наслідків. Природа не змусила чекати на помсту. Західна Україна почала потерпати від безпрецедентних повеней, підтоплень та зсувів. Гірські річки кілька разів на рік виходять із берегів та зносять усе на своєму шляху — житлові будинки, дороги, мости.

            Натомість Європу дуже швидко перестали задовольняти контрабандні обсяги поставок українського кругляку, адже деревообробна промисловість ЄС на 70% залежить саме від наших «дров». 2019 року ЄС ініціював процедуру оскарження українського мораторію через створення Арбітражної групи. І хоча в грудні наступного року вона визначила, що українська влада має право на подібні заборони за умов обґрунтування свого рішення, в інформаційному просторі висновок Арбітражної групи викривили. У публічній площині було заявлено, що мораторій начебто несумісний з Угодою про асоціацію України з ЄС.

            Цікаво інше — українська влада погодилася з цим, визнавши відверту маніпуляцію. Наших посадовців не засмутив навіть досвід інших країн, у яких діють відповідні мораторії на експорт необробленого лісу. Зокрема, у 2020 році десятирічний мораторій запровадила Румунія. А взагалі заборона на експорт кругляку діє в 40 країнах, зокрема, у США та Канаді.

            Чому ж українська влада раптово вирішила відмовитися від захисту національних інтересів? Питання, на мій погляд, риторичне. Відповідь — гроші! В обмін на скасування мораторію ЄС запропонував Україні ще один кредитний транш від МВФ у розмірі 600 млн євро. Вдарили по руках. Про відповідні домовленості було повідомлено спільною заявою, яку 12 листопада 2021 року підписали президент Володимир Зеленський, президент Європейської ради Шарль Мішель та президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн під час саміту Україна-ЄС.

            Хоча рішення про скасування мораторію українська влада для себе ухвалила ще на початку осені. Адже 10 вересня 2021 року у Верховній Раді України був зареєстрований, а 18 листопада ухвалений у першому читанні законопроєкт № 4197-д «Про ринок деревини», який скасовує мораторій на експорт українського необробленого лісу.

 

            «Усе по-чесному, без обману»

            Що ж урешті-решт отримають від цієї угоди про скасування мораторію на експорт лісу-кругляку держави ЄС, а що перепаде Україні? Відповідь на це майже риторичне питання очевидна. Для Європи відновлення офіційного експорту українського лісу означатиме нарощування обсягів виробництва та продажу, зокрема, і в Україну, високотехнологічної продукції з доданою вартістю, створення нових робочих місць, збільшення податків. Для України такий крок обернеться занепадом вітчизняної деревообробної галузі, зменшенням валютних надходжень від продажу українських виробів, продовженням стрімкого знищення карпатських лісів з усіма екологічними наслідками: жахливими природними катаклізмами, руйнацією унікальних екосистем флори і фауни.

            До речі, за час дії мораторію експорт меблів з нашої країни зріс на 30% — до $750 млн. Після скасування мораторію більшості деревообробних підприємств України загрожує банкрутство, адже вітчизняна продукція навряд чи витримає конкуренцію за умов насичення європейського ринку власними меблями та іншими виробами з дешевої української деревини.

            Повністю поділяю позицію народного депутата України Сергія Лабазюка: «Український ліс має залишатися в Україні!» Європа тисне, аби отримувати від України якісну сировину для роботи її заводів. При цьому абсолютно нікого не хвилює розвиток внутрішньої деревообробної галузі в Україні! Мораторій на експорт деревини дає можливість зберегти робочі місця, відродити деревообробну промисловість, зберегти карпатські ліси від знищення!

            Урешті-решт ми маємо захищати державні інтереси та експортувати якісну продукцію, створюючи в себе нові робочі місця, наповнюючи український бюджет. Україна виборола право на рівноправні відносини з Європою і не має перетворитися на сировинний придаток. На моє переконання, подібні законопроєкти не повинні доходити до другого читання. Чим дихати будемо? Гроші, як відомо, «не пахнуть»!

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: События в Украине
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.