Накопичувальні пенсії: як це працює?

23 вересня 2021, 16:39
Власник сторінки
Народний депутат України
0
68

Зараз в суспільстві йде дискусія щодо впровадження накопичувальної пенсійної системи. Як вона буде працювати і що це дасть українцям?

В Україні зараз діє солідарна система виплати пенсій. Простими словами, працююче населення - ми з вами - сплачуємо соцвнески до Пенсійного фонду України і таким чином завдячуємо нашим батькам та підтримуємо їх за рахунок своїх доходів. Так працює принцип солідарності поколінь.
Але на сьогодні ми маємо світову тенденцію – старіння населення. Народжуваність зменшується, люди похилого віку живуть довше. Трохи статистики для розуміння - в Україні зараз майже 11,2 млн пенсіонерів, а людей, які сплачують соцвнески, — менше 13 млн.
Але солідарна система пенсій ефективно працює тоді, коли внески сплачують хоча б вдвічі більше людей, ніж отримують пенсії.
Інший бік проблеми – тіньова зайнятість. За даними Державної податкової служби, лише 14 млн із 29 млн українців працюють офіційно.
Що ми маємо в сухому залишку? 60% людей похилого віку отримують пенсії до 3000 грн.
Зараз в суспільстві йде дискусія щодо впровадження накопичувальної пенсійної системи. Більше того, В Україні з 2023 року вже почнуть впроваджувати соціальні пакети з накопичувальними пенсіями. Першими їх будуть отримувати соціальні працівники, учителі, військові. Це початковий етап переходу до повноцінної накопичувальної системи.
Як працюватиме накопичувальна пенсія?
Людина буде відкладати кошти на свій особистий рахунок у накопичувальному фонді. Вона буде власником цих коштів, зможе сама обрати, змінити фонд у будь-який час, скористатися грошима в критичних ситуацій тощо. Пропонується відкладати на накопичувальний рахунок 1-2% від заробітної плати. Також туди ж будуть перераховуватися 1-2% від ЄСВ, який сплачує роботодавець.
Крім того, ці кошти не будуть просто лежати на рахунках – вони будуть інвестуватися в економіку України. Відтак, допомагатимуть їй зростати і покращувати у цілому добробут держави, а отже і добробут кожної окремої людини.
Сьогодні ми маємо позитивний досвід країн, які таким чином назбирали у накопичувальні фонди суми, які перевищують розміри річного ВВП (Данія, Ісландія, США, Нідерланди, Канада та ін.).
Для чого я про це розповів? Перед нами стоїть багато викликів. І держава, і політики мають говорити про це, роз’яснювати, наводити приклади. Аби кожен українець був обізнаним, підвищував ту ж фінансову грамотність, думав про майбутнє та вчився бути відповідальним за власне життя.
В такій синергії держави, політичних лідерів та суспільства ми здатні забезпечити гідне життя та процвітання нашої країни.
Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: События в Украине
ТЕГИ: Пенсійний фонд,пенсії,пенсійна реформа
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.