Далі починається хоррор: побоювання втратити надлишки капіталу звели в могилу багатьох невдах. Причому страшні не стільки самі втрати (на тлі кризи, обману або власної недолугості), скільки тривожне очікування катастрофи, що наближається.
Українські інвестори ринку нерухомості перебувають в цьому стані перманентно - будинки Войцеховського, рейдери, спірні рішення судів, УкрБуд, ревальвація гривні. Чи є у них шанс спокійно заробити на квадратних метрах?
Альтернативи немає
Фінансові аналітики заперечують, що альтернатива - є. Так, на ринку десятки інвестиційних та венчурних фондів, трейдери, Форекс, криптовалюта, ОВДП та стартапи. Все це реально працює при інвестиціях від $300-500 тис. Переважна більшість українських інвесторів і тих, хто придивляються до українських новобудов з-за кордону, готові вкладати в нерухомість суми набагато менші.
Чим гарні й погані нерухомі інвестиції?
актив відчутний і матеріальний;
нерухомість можна порівняно швидко продати;
в довгостроковій перспективі є шанс зростання вартості активу;
простий механізм управління.
пряма залежність власника від економічних, політичних факторів і недосконалості судової системи України;
регіональна прив'язка і складність дистанційного керування активом;
істотні податки проти спекулятивних схем.
Фінансова необізнаність населення призвела до створення занадто високих очікувань від інвестицій в нерухомість, чим інколи користуються недобросовісні забудовники. Фактично, це єдиний інструмент збереження заощаджень, що доступний для пересічних громадян.
Житло
Особливо турбує це питання інвесторів з сумами до $50-100 тис. По суті, це єдині сімейні накопичення, втрата яких реально здатна довести до злиднів. Найбільш простий і зрозумілий для обивателів спосіб пасивного доходу - покупка квартири і здача її в оренду. Пропозиції ростуть, починається стагнація цін і зниження прибутковості житлового сектора. Особливо це відчувається в регіонах з високим рівнем безробіття.
Для того, щоб отримати дохід на вторинному ринку, потрібно ретельно прораховувати всі ризики для кожного об'єкта. До даними порталу Domik.ua, ціна квадратного метра в Києві протягом 2019 року зросла на 17%, в регіонах на 8-10%. Автоматично збільшується термін окупності, до 18-22 років. Позитивну динаміку впевнено демонструє ринок оренди житла бізнес- і преміум-класу, а також квартири з ремонтом в ЖК по типу «місто у місті».
Первинний ринок став нецікавий для іноземних інвесторів після курсових коливань гривні і ризику недобудови ЖК. На тлі відтоку платоспроможного населення з країни знизився попит на ЖК у стадії спорудження з високою собівартістю кв.м. Для провінції це вище $1000/м².
Комерція
У комерційної нерухомості темпи прибутковості знижуються, окупність 10-12 років вже вважається нормальною. На тлі зниження попиту на торгові та офісні приміщення ринок пропозицій переповнений. За оцінками InVenture, в столиці налічується 40 проектів із загальною орендованою площею >1362800м², з'явилась перспектива профіциту торгових площ. Заборона грального бізнесу буквально за добу обвалила ринок торговельної оренди в обласних та районних центрах. Коворкінг-центри також не демонструють очікувану над-дохідність.
Пожвавлення інвесторів на ринку комерційної нерухомості відбулося після введення прозорої схеми реалізації активів ліквідованих банків і малої приватизації через Prozorro.sale. Прибутковість такого активу становить від 12%. На відміну від арештованого майна та майна банкрутів, апріорі ризик втрати титулу за рішенням суду у добросовісного набувача активу банку мінімальний. Але ми в Україні: на ринок окремо виставляється сам актив (у справі про банкрутство або як іпотека) і право вимоги на нього (як актив банку), що не додає інвесторам впевненості в захисті своїх вкладень.
На стан інвестиційного клімату в країні впливає очікування відкриття ринку земель сільгосппризначення. Великі орендарі готуються до масових розірвань договорів оренди зі сторони власників паїв, і не ризикують розпорошувати фінансові активи.