УКБС-ВРУ: ВІД КРИЗИ БАНКИ ЗАХИСТИТЬ НЕ РУЧНЕ УПРАВЛІННЯ, А ЯКІСТЬ КАПІТАЛУ

3 июля 2014, 18:46
Экономист
0
14

УКБС пропонує доопрацювати законопроект № 4893

Асоціація «Український Кредитно-Банківський Союз» звернулась до Верховної Ради з пропозиціями про доопрацювання до другого читання законопроекту щодо упередження (мінімізації) негативного впливу на стабільність банківської системи (реєстр. № 4938). Прийнята за основу редакція проекту містить норми, що спричинять виникнення корупційних чинників в регулюванні банківської діяльності та загрожують суттєвим погіршенням умов ведення банківського бізнесу на фоні складної економіко-політичної ситуації в країні.

Насамперед, УКБС наполягає на усуненні із законопроекту норм, що допускають довільне тлумачення і загрожують суб’єктивізмом рішень Нацбанку. Зокрема, чіткій конкретизації критеріїв, на підставі яких НБУ визначатиме ознаки маніпулювання на грошово-кредитному ринку і застосовуватиме відповідні санкції.

Законопроект визначає маніпулюванням операції з торгівлі інвалютою, внаслідок яких курс, попит, пропозиція чи об’єм торгів відхилилися або підтримувалися на рівні, що суттєво відрізняється від рівня, який би сформувався без таких операцій. Або поширення завідомо неправдивої інформації, яка призвела до суттєвого відхилення курсу від рівня, що би міг сформуватись.

Експерти УКБС зауважують, що визначення попиту, пропозиції чи обсягу торгів, який би сформувався без проведення операцій маніпулювання на грошово-кредитному ринку, є досить суб’єктивними показниками, значення яких майже неможливо обчислити та об’єктивно обґрунтувати. Так само як і визначити чи обґрунтувати курс, обсяг торгівлі, проценті ставки, тощо, які б склались без поширення відповідної інформації, або визначити, поширення якої саме інформації призвело до зміни параметрів міжбанківського кредитного ринку.

          Тому така норма законопроекту дозволить НБУ звинувачувати банки у маніпуляціях виключно виходячи із суто власної суб’єктивної оцінки, що може завдати шкоди не лише банкам, а й сприяти вчиненню корупційних діянь.

Крім того, пропозиція законопроекту про збільшення мінімального розміру статутного капіталу банку з 120 млн. до 500 млн. грн., на думку УКБС, є недостатньо виваженою та не містить обґрунтування щодо її впливу на стан банківської системи, можливості захисту прав та інтересів клієнтів банків.

Вказані зміни, в умовах катастрофічного зменшення ліквідності банків та складність нарощення капіталу в умовах складної економіко-політичної ситуації в країні, вкрай несприятливої для розвитку будь-якого бізнесу, призведуть до вимушеного припинення діяльності малих і середніх банків, що може завдати шкоди перш за все клієнтам таких банків, у тому числі вкладникам. Адже вимога щодо докапіталізації торкатиметься 75% банківського ринку.

 «Посилювати стійкість банківської системи перед кризовими явищами необхідно шляхом покращення якості капіталу та кредитних портфелів. Зокрема, обмеження залучення капіталу на умовах субординованого боргу. Адже нарощення капіталу вітчизняні банки здійснюють постійно. Так, за 2005-2014 роки загальний обсяг регулятивного капіталу банківської системи збільшився більш ніж в 17 разів (з 11,6 млрд. грн. до 204,9 млрд. грн.), - зазначає Генеральний директор Асоціації «Український Кредитно-Банківський Союз» Галина Оліфер. – На сьогодні, навіть з урахуванням стрімкого падіння національної валюти, адекватність регулятивного капіталу українських банків – основного показника надійності - складає 15,13%, що  в 1,5 рази перевищує нормативні вимоги НБУ в 10%».

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Новости бизнеса
ТЕГИ: банки,ВРУ
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.