УКБС-НБУ: ПІДХОДИ ДО РЕФІНАНСУВАННЯ НЕОБХІДНО ЗМІНЮВАТИ

28 мая 2014, 13:25
Экономист
0
40

УКБС пропонує регулятору кардинально змінити підходи до надання банкам кредитів на підтримку ліквідності

Національний  банк України врахував антикризові пропозиції Асоціації «Український Кредитно-Банківський Союз» щодо приведення у відповідність ставок за кредитами для підтримки ліквідності до вартості ринкових ресурсів. Це сприятиме покращенню ситуації у банківській системі та захисту інтересів клієнтів банків.

Пропозиції УКБС щодо приведення рівня ставки рефінансування до  ринкової вартості фінансових ресурсів, визначених на основі українського індексу ставок за гривневими депозитами фізосіб (UIRD) із значним запізненням знайшли реалізацію у оприлюдненій 27.05.2014 р. постанові НБУ № 303, якою знижено з подвійної до полуторної облікової ставки НБУ вартість стабілізаційних кредитів, а кредитів для збереження ліквідності банків шляхом рефінансування – з потрійної до подвійної облікової ставки.

Таким чином, кредити на підтримку ліквідності банківської системи стали дешевшими від ринкової вартості. Враховуючи встановлений з 15 квітня 2014 р. рівень облікової ставки НБУ  9,5%, вартість стабкредитів знижено із 19% до 14,5%, а позик рефінансування – із 28,5% до 19%. При цьому, ринкова вартість гривневих фінресурсів, залучених на 12 місяців, складає на сьогодні 19,49%.

Експерти УКБС вважають, що це стане кроком до нормалізації ситуації у банківській системі, викликаній стрімким відтоком коштів під впливом політичної нестабільності в країні, оскільки з початку року за оцінкою Мінфіну відтік депозитів склав 75 млрд. грн. (хоча за даними НБУ, за цей же період залучені від населення кошти зросли на 169 млн. грн.). 

Одночасно в УКБС зазначають, що стабілізація у банківському секторі стане можливою лише за умови кардинальної зміни існуючих підходів регулятора до механізму надання банкам кредитів для підтримки ліквідності. Адже реально на ринку рефінансування нічого не змінилося – процес отримання банками кредитів від регулятора залишається незрозумілим, складним та непрозорим.

Зокрема, досі існують корупційні чинники при наданні кредитів рефінансування, не розроблений порядок звіту та контролю за використанням раніше отриманих коштів, тощо. А зниження ставок за кредитами рефінансування  через зростання з 6,5 до 9,5% річних облікової ставки НБУ кардинально не відрізняється  від  раніше існуючих умов. Так, наприклад, до 15.04.2014 р. ставка рефінансування дорівнювала  19,5% (6,5*3), а вартість стабкредитів складала  – 13% (6,5*2). Тоді як наразі вони становлять 19% та 14,5% відповідно.

Водночас, для обмеженого кола банківських установ проводяться нетранспарентні тендери з підтримки ліквідності за зниженою ставкою (майже вдвічі). 

«Зниження ставок за кредитами НБУ, безумовно, є позитивним сигналом для учасників грошово-кредитного ринку, оскільки їх попередній рівень був безпрецедентно високим, – зазначила Генеральний директор Асоціації «Український Кредитно-Банківський Союз» Галина Оліфер. – Разом з тим, банківська спільнота вимагає від регулятора забезпечення більш зрозумілого механізму отримання коштів для підтримки ліквідності, а також перегляду умов отримання попередньо виданих позик (до 01.03.2014), у т.ч. термінів користування коштами. Так, є банки, що отримали істотні обсяги рефінансування під низьку ставку і користуються ним по декілька років. НБУ повинен стимулювати повернення рефінансування та усунути залежність між його отриманням і тиском на валютний ринок». 

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Новости бизнеса
ТЕГИ: НБУ,рефинансирование
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.