УКБС ДОВІВ ДО ВІДОМА НБУ АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ БАНКІВСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

8 апреля 2014, 18:34
Экономист
0
104

УКБС-НБУ: Треба визначитись щодо процентів з депозитів, роботи банків в криму та впливу валютного курсу на економічні нормативи

 Національний банк України оперативно відреагував на пропозицію Асоціації «Український Кредитно-Банківський Союз» та 07.04.2014 провів термінову нараду з представниками банків та банківських асоціацій для обговорення актуальних питань функціонування й розвитку банківської системи в поточний період.

Важливими темами наради в НБУ, що відбулась за участю Прем’єр-міністра України А.Яценюка та Міністра фінансів України О.Шлапака, стали поточна ситуація в банківській системі України та інструменти зниження процентних ставок за кредитами для фінансування сільськогосподарських виробників. Зокрема, для забезпечення потреб економіки в кредитах, насамперед, аграрного сектора, НБУ розробив додатковий механізм рефінансування та закликав банки активно його використовувати.

Також розглянуто питання про порядок оподаткування процентів з депозитів фізичних осіб. УКБС зазначив про необхідність невідкладного усунення колізії щодо дати введення оподаткування вказаних доходів. Оскільки податківці вже почали звертатися до банків з даного питання. Крім того, нововведення викликає  чимало запитань у вкладників, для чого потребуються роз’яснення НБУ.

         Зазначено, що Уряд вніс на розгляд ВРУ поправки до ПКУ (законопроект №4645), які призупиняють  на період з 1 квітня до 1 липня стягнення податку на доходи від депозитів.

Крім того, в ході обговорення питання стало відомо про наміри Уряду кардинально змінити підхід до оподаткування доходів фізичних осіб за прогресивною шкалою, що випливає з презентованого Міністром фінансів проекту Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування інвестиційних доходів».

          Зокрема, Урядова ініціатива передбачає введення щомісячного спеціального податку на прибуток для банківських установ, який нараховуватиметься на суму процентів на користь фізичних осіб за вкладами (депозитами), поточними та іншими рахунками без зменшення такої суми процентів на суму спеціального податку. Такий податок буде включатись до складу витрат та обчислюватись за основною ставкою податку на прибуток 18%.

Крім того, розглянуто питання щодо перспектив здійснення банківської діяльності на території Криму. Представник УКБС зауважив, що 20.03.2014 ВРУ був прийнятий в І читанні законопроект «Про забезпечення прав і свобод громадян на тимчасово окупованій території» № 4473-1, яким обмежується ведення господарської діяльності на території Криму, у т.ч. банківська діяльність та грошові перекази. Разом з тим, при підготовці даного проекту до ІІ читання ВРУ були враховані зауваження УКБС і допускається проведення банками в Криму операцій зі своїми активами, зобов’язаннями і переказом коштів у випадках і порядку, встановлених Нацбанком. 

Тому УКБС порушив перед НБУ необхідність термінового прийняття регуляторних актів, які врегулюють правила проведення банківських операцій на території півострова, у т.ч. питання реалізації активів (відступлення права вимоги за виданими кредитами). Адже відсутність нормативної бази, яка б регламентувала роботу українських банків в Криму, призводить до згортання їх діяльності на окупованій території.

 

Також за ініціативою УКБС учасниками наради обговорено питання впливу курсових коливань на дотримання банками економічних нормативів.

Зауважено, що через істотне зростання (на 45% з 07.02 по 07.04) офіційного курсу долара до гривні, відбулося суттєве подорожчання всіх валютних активів банків. Це спричиняє підвищення значень економічних нормативів і лімітів (Н2, Н3, Н3-1, Н7, Н8, Л13-1, Л13-2), які розраховуються на основі співвідношення валютних коштів до регулятивного капіталу банків.

Так, середній по системі норматив максимального розміру кредитного ризику на одного контрагента (Н7) лише протягом місяця (з 01.02.14 по 01.03.14) виріс з 22,43% до 23,30% і наблизився до максимально допустимого рівня 25%. При цьому, зростання нормативу обумовлено виключно валютними ризиками і не пов'язане зі збільшенням кредитних ризиків банків. Адже сума гривневого еквівалента наданого валютного кредиту, яка використовується для розрахунку Н7, щодня змінюється пропорційно зміні курсу інвалюти.

Зауважено, що в умовах невизначеної ситуації на фінринку і в економіці, банки позбавлені можливості збільшити в короткий термін рівень регулятивного капіталу для вирівнювання нормативів. Це створює передумови для застосування штрафних санкцій за недотримання економічних нормативів і подальшого погіршення платоспроможності банківських установ.

У зв'язку з цим УКБС запропонував НБУ встановити тимчасовий мораторій (не менше 6 місяців) на застосування до банків заходів впливу та  не здійснювати зменшення розрахункової суми регулятивного капіталу, якщо перевищення нормативів виникло виключно внаслідок різких коливань валютного курсу. А також спростити процедуру збільшення статутного капіталу банків акціонерами за рахунок залучених на умовах субординованого боргу валютних кредитів.

«Термінове скликання Нацбанком наради у відповідь на пропозицію УКБС засвідчило, що регулятор готовий оперативно реагувати на питання, порушені банківським співтовариством. Це дозволить консолідувати зусилля задля спільного пошуку ефективних рішень у непростій поточній ситуації, - зауважує Генеральний директор Асоціації «Український Кредитно-Банківський Союз» Галина Оліфер.

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Новости бизнеса
ТЕГИ: НБУ
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.