УКБС-НБУ: ВАЛЮТНИЙ РИНОК ТРЕБА ПЕРЕЗАВАНТАЖИТИ

18 березня 2014, 14:19
Власник сторінки
Экономист
0
48

УКБС проаналізував ситуацію на валютному ринку

Перехід Національного банку України до гнучкого курсоутворення потребує відміни попередньо запроваджених адміністративних обмежень на валютному ринку для комерційних банків. Про це зазначає за наслідками аналізу ситуації на українському фінансовому ринку Асоціація «Український Кредитно-Банківський Союз».

Так, з початку лютого поточного року Нацбанк відмовився від політики фіксованого валютного курсу, що передбачало збереження незмінного офіційного курсу гривні та допустимого коридору коливання ринкового курсу  в межах ± 2%. Вже понад місяць офіційний валютний курс визначається на рівні  середньозваженого курсу міжбанківського ринку попереднього дня. Це усунуло суттєвий розрив, що існував між офіційним та реальним валютними курсами, та дозволило відійти від політики штучної підтримки курсу за рахунок зменшення золотовалютних резервів НБУ.

Експерти УКБС позитивно оцінили такі зміни валютного регулювання. Однак вважають, що одночасно слід відмінити норму, що забороняє зміну валютного курсу протягом операційного дня в межах однієї фінустанови (постанова НБУ від 09.02.2009 № 538). Так як валютний курс, що встановлюється лише на початок робочого дня на базі вчорашнього стану міжбанківського ринку, не враховує попит та пропозицію як на світовому, так і на внутрішньому валютному ринку. Для компенсації втрат банки змушені закладати максимальний поріг (маржу) можливого відхилення між курсами купівлі та продажу валют. Крім цього, виникає загроза призупинення валютно-обмінних операцій у разі, якщо поточні валютні коливання суттєво перевищують встановлений на початок робочого дня курс.

У зв‘язку з цим УКБС пропонує скасувати існуючу заборону та дозволити банкам коригувати курс двічі на день (наприклад, о 9 та о 14 год.). Це усуне зазначені ризики та створить умови для врахування об‘єктивних ринкових чинників курсоутворення, що наблизить валютний курс до економічно обґрунтованого рівня.

«Заходи, які буди адекватними при фіксованому курсі, втратили свою актуальність в умовах гнучкого курсу, оскільки не відповідають потребам ринку, – зазначає Генеральний директор Асоціації «Український Кредитно-Банківський Союз» Галина Оліфер. – Можливість оперативної реакції на зміну ринкової кон’юнктури дозволить банкам не лише забезпечити безперебійне здійснення валютно-обмінних операцій для населення протягом всього дня, а й зменшить маржу при купівлі-продажу валют. Це знизить напругу та детінізує валютний ринок, а також сприятиме подальшій стабілізації курсу гривні, яка зміцніла протягом останніх тижнів майже на 13% (з 11 до 9,75 грн. за дол. США)».


Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Пользователи
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.