Російська політична демагогія суперечить реальній думці росіян

31 июля 2019, 18:52
Владелец страницы
соціолог
0
2398

Російська політична демагогія суперечить реальній думці росіян

Події на світовій політичній арені завжди розгорталися за сценаріями, котрі меншість писала для більшості. Військові конфлікти зазвичай аргументуються національними інтересами, в той час як великий бізнес просуває закони задля збільшення своїх прибутків. Держави починають анексувати території сусідів під приводом «захисту прав національних меншин» або ж заради «повернення територіям їх автентичної приналежності». Об’єктивно, лише наївні вірять у те, що політичні очільники витрачають свій вплив та матеріальні ресурси на користь соціальної справедливості та на забезпечення нужденних.

Кожен військовий конфлікт супроводжувався тривалою та масштабною пропагандою з обох боків, що вщент руйнувало добросусідські відносини та знеособлювало громадян «ворогуючих» держав. Людський ресурс на війнах завжди був розхідним матеріалом для реалізації вищих інтересів. Як свого часу писав Джордж Орвелл: «Було би забавно, якщо би диктатори відправляли на війни не синів своїх держав, а самі билися на рингу до смерті».

Не зважаючи на те, що значна частка політичного контенту у російських ЗМІ є суцільною демагогією та системною антиукраїнською пропагандою, не всі росіяни вірять «зомбо-ящику». «Левада-центр» і Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) репрезентували статистику ставлення народів один до одного.

Аналізуючи динаміку індекса добросусідства громадян, спостерігаємо погіршення показників з початку подій на Сході України 2014 року. На жаль, значна частка людей таки ототожнює владну політику держави із громадянами цієї держави. В реаліях, усі військові дії, які розгорнула Росія проти України, суттєво знизили рівень життя і росіян також.

Жителі України останні роки стали краще ставитися до Росії, а серед росіян, як і раніше домінує негативне ставлення до сусідів. Так, з листопада 2018 р. частка українців, які добре ставляться до Росії, зросла з 48 до 57%. Росіян з позитивним сприйняттям України теж стало більше, але їх поки лише третина (34 проти 28%).

Близько половини росіян і українців вважають, що між країнами повинні бути відкриті кордони, без віз і митниць, за жорсткі межі виступають відповідно 25 і 38%. За рік з 10 до 17% зросла частка росіян, що підтримують возз'єднання в одну державу (в Україні так вважають лише 4%). До влади сусідніх країн переважна більшість респондентів відносяться різко негативно (позитивні оцінки їм дають лише 7% росіян і 13% українців). Але частка росіян, які добре ставляться до простих жителів України, за три роки зросла з 59 до 82%, а аналогічний показник в Україні – з 67 до 77%.

Директор «Левада-центру» Лев Гудков запевняє, що українці не ототожнюють російське суспільство з [політикою] Володимира Путіна". Гудков: «У країн зберігається пам'ять про спільне минуле, тож таке ставлення до України було таки створено штучно».

Росіяни ставлення до України суттєво не змінили. Гендиректор КМІС Володимир Паніотто : «По Україні поліпшення ставлення статистично значуще. Воно почалося після закінчення активних бойових дій і це перш за все поліпшення ставлення до росіян, а не до керівництва країни.»

Паніотто: «Позитивне ставлення українців пояснюється тим, що в Україні немає такої потужної пропагандистської машини, а в Росії функціонує потужна машина антиукраїнської пропаганди, і останні п'ять років вона працювала у режимі підвищеної активності. Очевидно, що для Росії конфронтація із Заходом, яка виникла з приводу України, залишається суттєвою частиною зовнішньої політики, а у нас зовнішня політика завжди впливала на соціальні настрої всередині країни».

Думка пересічних громадян формується і трансформується під впливом ЗМІ. А засоби масової інформації зазвичай подають інформацію з таких ракурсів, як це вигідно їх власникам. Російські диктатори маніпулюють суспільною думкою, керуючись своїми нездоровими матеріальними амбіціями. За десять років дружні добросусідські стосунки держав (громадяни яких, між іншим, є вихідцями однієї етнічної групи) змінюються на палку взаємну ненависть, тому що комусь захотілося увійти в історію збирачем «руських земель», тим, хто відродив «Імперію».

Рубрика "Блоги читателей" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Новости мира
ТЕГИ: Россия,соцопросы,Украина-Россия,международные отношения,КМИС
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.