Єрусалим молиться або Західна Стіна та Золотий Семисвічник від українця

30 октября 2011, 18:53
Людмила Щербанюк, перекладач. Закінчила Київський національний університет ім. Т. Шевченка, факультет іноземної філології (анг
0
32

Єрусалим молиться або Західна Стіна та Золотий Семисвічник від українця

Блукаючи старовинними вуличками Єрусалиму, де, за виразом гіда, "немов на ліфті часу", подорожуєш у різних епохах, а, обмежений з усіх сторін стінами, Єрусалим розростався вертикально, а не горизонтально, ми поступово наближалися до Західної стіни або Стіни плачу, також відомої, як Котель. Це частина підпірної стіни, яка колись оточувала Храмову гору, і збереглася від Другого Єрусалимського Храму, збудованого на місці Першого Храму та зруйновано римлянами у 70 р. н.е. Це сакральне для євреїв місце, де вони оплакують руйнування їхньої святині та молять Бога про відродження свого народу у своїй країні.

При підході до площі, на постаменті під скляним ковпаком привертає увагу величезна золота Менора (семисвічник). Колись така менора зберігалася у шатрі зборів, поки євреї поневірялися пустелею, а потім – у Єрусалимському храмі до його руйнування. Це один із символів юдаїзму, який навіть присутній на гербі Ізраїлю. Золота Менора, встановлена неподалік від сходів, які ведуть на площу Західної стіни, була реконструйована у якості подарунку на кошти українського підприємця Вадима Рабиновича, про що свідчить надпис під нею, і призначена для використання у третьому Храмі. Кажуть, що коли український прем’єр Микола Азаров побачив цю менору під час відвідування Єрусалиму і дізнався її історію, то він сказав про Рабиновича: “Нам він такі подарунки не робить!”. Українці доклалися також і до реконструкції інших об’єктів у Єрусалимі, як ось, наприклад, синагога "Хурва", фото якої я розмісила не за хронологією одразу після Менори. А ось на наступній світлині можна побачити картинку, яка відтворює вигляд площі у стародавні часи до руйнування Храму.

При підході до Стіни усі пов’язують собі на руку червону шерстяну нитку. Це частина нитки, якою за традицією обмотують гробницю Рахілі, однієї з двох дружин Якова, третього біблійного патріарха, усі потомки якого є євреями або ізраїльтянами. Вона носиться на лівому зап’ястку, при цьому зав’язується сімома вузлами з промовлянням певних молитов, які захищають від усіляких чужих недобрих намірів.

На площі перед Західною стіною було багато людей у святковому одязі – вони прийшли відзначити досягнення їхніми дітьми релігійного повноліття – у хлопчиків це відбувається у 13 років і називається "бар-міцва", а у дівчаток – у 12 років і зветься "бат-міцва". З цього моменту молоді люди стають відповідальними за свої вчинки, мають дотримуватися усіх етичних і ритуальних норм, а також здобувають право брати участь у житті єврейської громади. З цієї нагоди діти отримують подарунки: релігійні книги, облігації на навчання, а також талит – покривало, яке накидають на себе євреї під час молитви. Образ цього покривала – білого полотнища з синіми смугами – був використаний при створенні прапора Ізраїлю.

Особливо багато люду набилося перед Стіною – жінки з правої сторони, а чоловіки з лівої. Усі молилися або читали молитовні книжки – у євреїв в усьому світі прийнято молитися у напрямку Ізраїлю, в Ізраїлі – у напрямку Єрусалиму, а в Єрусалимі – до стіни Котель. У кожній щілині у стіні та поруч з нею можна було побачити силу-силенну записок, на яких люди пишуть свої прохання до Бога. Якось зворушливо виглядали сірі горобчики, які то тут, то там примостилися у видовбаних щілинах Стіни під порослими в ній буйними зеленими кущами, ніби і собі шукаючи прихистку у могутньої сили колись зруйнованого Храму...

Побувши якийсь час біля Західної стіни, ми рушили далі до мусульманського кварталу, де пролягала частина Хресного шляху...
Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Новости Украины
ТЕГИ: Иерусалим
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.