Представлені результати інноваційного лікування туберкульозу в Житомирі

09 березня 2020, 18:51
Власник сторінки
0
57
Представлені результати інноваційного лікування туберкульозу в Житомирі

Навесні 2019 року «Лікарі без кордонів» розпочали чотирирічний проект у Житомирському обласному протитуберкульозному диспансері

5 березня організація «Лікарі без кордонів»/Médecins Sans Frontières (MSF) спільно з Центром громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я, Національним інститутом фтизіатрії та пульмонології ім. Ф.Г. Яновського та Житомирським обласним протитуберкульозним диспансером представили попередні результати операційного дослідження лікування мультирезистентного туберкульозу (МР ТБ). Обнадійливі результати було оприлюднено під час 9-го регіонального симпозіуму з питань лікування туберкульозу – Східна Європа та Центральна Азія, який вперше проводився в Києві.

Навесні 2019 року «Лікарі без кордонів» розпочали чотирирічний проект у Житомирському обласному протитуберкульозному диспансері з метою дослідити ефективність та безпечність повністю перорального (безін`єкційного) режиму лікування мультирезистентного туберкульозу. У режимі застосовуються нові високоефективні протитуберкульозні препарати – бедаквілін та деламанід, а саме лікування є коротшим – воно триває від 9 до 12 місяців, на відміну від стандартного лікування тривалістю 20-24 місяці. Препарати, які організація «Лікарі без кордонів» надає тубдиспансеру в Житомирській області, були рекомендованими Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ) для лікування хіміорезистентного туберкульозу.

Хоча ці результати є попередніми, вони виглядають дуже оптимістично. З-поміж 74 пацієнтів, стан яких досліджувався протягом перших шести місяців лікування за скороченим режимом, протягом перших трьох місяців 65 осіб (88%) демонстрували негативні результати бактеріовиділення (дослідження мокроти) під час тестування на туберкульоз.

 «Це дуже вагомий показник того, що ця модель буде ефективною для лікування пацієнтів. Стандартне лікування хіміорезистентного туберкульозу триває близько двох років, протягом яких пацієнти щодня повинні приймати ліки й терпіти болючі ін’єкції, які мають шкідливу побічну дію. Часто пацієнти здаються під час лікування, що може призвести до прогресування хіміорезистентності. Ми раді бачити, що скорочена схема лікування, яка застосовується у Житомирській області, передбачає використання ліків, що ліпше переносяться, та дає такі багатообіцяючі результати», – пояснює Олена Труш, менеджер MSF з питань медичної діяльності.

Серед проаналізованих пацієнтів 20% були ВІЛ-позитивними, 16% мали позитивний результат тесту на гепатит С, 47% зловживали алкоголем, у 27% була алкогольна залежність. 47% раніше проходили лікування за допомогою протитуберкульозних препаратів. Зазвичай такі супутні захворювання  розглядаються як фактори ризику для переривання або невдачі лікування.

Протягом курсу лікування вагоме значення мали своєчасне інформування та консультування пацієнта.

«Ця модель медичної допомоги дійсно поставила людину в центр лікування туберкульозу. Цей підхід включає надання інформації про захворювання та лікування, виявлення потенційних перешкод для прихильності до лікування та врахування розладів або емоційних факторів, які потребують спеціального подальшого спостереження. Все це визначає індивідуальні плани щодо формування прихильності, у яких враховуються потреби та побажання пацієнта. Після виписки пацієнтів з лікарні для продовження лікування вдома, наша команда продовжує регулярно відвідувати пацієнта для повторної оцінки його потреб,» – зауважила Ольга Сидорук, керівник команди MSF з питань підтримки пацієнтів.

Довідково:

·     Організація «Лікарі без кордонів»/Médecins Sans Frontières (MSF) – це незалежна міжнародна медична гуманітарна організація, що працює в більш ніж 70 країнах світу. MSF була заснована в 1971 році невеликою групою французьких лікарів та журналістів. Вона отримала Нобелівську премію миру у 1999 році в знак визнання постійних зусиль своїх членів у наданні медичної допомоги в умовах гострих криз, а також підвищення міжнародної обізнаності про потенційні гуманітарні катастрофи.

·      MSF вперше почала працювати в Україні у 1999 році. Сьогодні діяльність MSF в країні зосереджена навколо інфекційних захворювань, таких як туберкульоз, ВІЛ та гепатит С, а також надання допомоги людям, постраждалим від конфлікту.

·      Україна має один з найвищих рівнів захворюваності на хіміорезистентний туберкульоз у світі та посідає третє місце у світі за абсолютною кількістю зареєстрованих випадків туберкульозу із розширеною резистентністю.

Житомирська область – один з регіонів з найвищим рівнем захворюваності на туберкульоз в Україні. Однак кількість хворих на хіміорезистентний туберкульоз, які мали б доступ до ефективного лікування, була низькою через декілька факторів, включаючи недоступність нових протитуберкульозних препаратів та низький рівень стратегій підтримки пацієнтів. Крім того, відсоток пацієнтів, які не завершили свій курс лікування, був високим. Саме тому Міністерство охорони здоров’я та MSF вирішили розпочати пілотний проект у Житомирській області.

Шляхом впровадження моделі лікування, орієнтованої на пацієнта, MSF надаватиме підтримку Міністерству охорони здоров’я України у зменшенні смертності, спричиненої хіміорезистентним туберкульозом у регіоні, та  попередженні подальшого поширення захворювання.

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости науки
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.