Децентралізація освіти

14 мая 2014, 17:30
1
2224

Пропозиції щодо удосконалення теперішньої системи освіти

Майже вся діяльність наших шкіл суворо регламентується згори. Необхідно збільшити самостійність шкільних колективів у прийнятті рішень щодо організації навчання та шкільного життя. Не відміняти навчальний план чи программу, але надати більше самостійності у прийнятті рішень – необхідно! Нині, відповідно до концепції єдиної системи освіти, центральні органи влади забезпечують функціонування системи, що, у свою чергу, знімає зі шкіл значну частину відповідальності за результат.

Значною проблемою шкільної освіти, на мою думку, є перетворення багатьох процесів на щоденну рутину, відсутність мотивації до розвитку та самовдосконалення у багатьох працівників шкіл. Але хто має бути прикладом для колективу? Звичайно – директор! Якщо директор кипить ідеями, постійно активний, приходить на роботу раніше за всіх, а йде – останнім, пропонує нове і сам добре адаптується до вимог часу, то саме такої віддачі він виправдано  може вимагати і від підлеглих! Ба, навіть без вимог, сам приклад сучасного ефективного менеджера має позитивно впливати на людей і за ним буде тягнутися решта… Питання: як перетворити директора на «сучасного ефективного менеджера»? Обирати кращих!

Пропоную зробити посаду директора в школі виборною і долучити до цього процесу усі зацікавлені сторони:

·         Каденція – 3 роки(цей термін вимагає обговорення, імовірно, має бути збільшений), максимальний термін – 4 каденції

·         Вибори проходитимуть в першій половині червня

·         Перший тиждень травня – подання кандидатур в РайВО (самовисуваня, подання від батьківського комітету школи, подання від РайВО/МіськВО)

·         Вимоги – Мінімальний стаж, профільна менеджерська освіта(хоча б курси керівника Освітнього закладу, реформа яких – ще одна нагальна необхідність)

·         До кінця травня – презентація програм, зустрічі з працівниками школи, батьками, старшокласниками, відкриті дебати

·         Вибори в два тури, різниця між турами – 3 дні

·         Матеріально-технічне забезпечення, організаційні питання – РайВО+батьківський комітет+незалежні спостерігачі від громадськості

·         Голосують: усі офіційні співробітники школи, що працюють в ній більше 3 років + учні 10-11 класів, делеговані учнівською радою у кількості 5% від загального числа виборців школи + по одному представнику від батьківського комітету кожного класу

·         Голосування таємне, триває декілька годин, результати оголошуються одразу після підрахунку, до якого мають бути допущені спостерігачі

Виборність буде тримати людину в тонусі, змусить будувати конкретні плани і працювати над їх реалізацією, дасть зацікавленим сторонам можливість впливу і зробить самого директора більш самостійною фігурою, ніж він є на теперішній день.  Ну і звичайно, запровадивши виборність, збільшуватимемо повноваження.

Наступна пропозиція – збільшення диференціації державного фінансування у відповідності до кількості учнів в конкретній школі. Простіше кажучи, школи в яких вчиться багато дітей мають отримувати значно більше порівняно з тими, де їх мало – це провокуватиме здорову конкуренцію і призведе до якісних змін.

Ще одна важлива ініціатива – створення анонімної «гарячої лінії» довіри в МіськВО (а в перспективі – і в міністерстві) для фіксації скарг працівників шкіл на перевіряючи органи і конкретні вказівки/документи, надіслані згори, що не несуть жодної користі, а є відбірною «паперотворчістю»! Оператор фіксуватиме, на працівників якого з РайВО і на які конкретні документи іде найбільша кількість скарг і за результатами аналізу отриманої інформації, яка має бути публічною, буде зрозуміло, з якими людьми і паперами варто розпрощатися якнайшвидше для оптимізації освітянських процесів.

А що Ви думаєте з цього приводу? Чекаю на конструктивну критику, побажання, доповнення! Разом ми зробимо київську освіту ефективнішою та приємнішою для всіх!

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Новости науки
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.