Бунт?

29 ноября 2011, 13:51
0
496

Адже у Північній Африці все теж починалося із „маленьких” подій.

Захоплення Донецької облдержадміністрації протестуючими пенсіонерами – непересічний факт, який говорить про майже тектонічні зсуви у суспільній свідомості українських громадян. Звичайно, подібне вже траплялося, на приклад, у Львові. Та й взагалі „вогнища” силового протистояння громадян і влади із початком президентської каденції Януковича виникають дедалі частіше – у тій чи іншій формі.

Проте що означає саме цей факт – сьогоднішнє захоплення Донецької ОДА мітингувальниками?

По-перше, все виглядало досить театрально: вили, лопати, скривлені від люті обличчя, що можна бачити на фото. Створювалося враження певної постановочності, опереточності того, що відбувається. Як у 1648, коли польську шляхту „брали на вила”. Ніби хтось розігрує історичну сценку, погано знаючи історію І вже з’явилися відповідні коментарі, зокрема, голови ОДА Андрія Шишацького, про те, що захоплення адміністрації чиясь зорганізована провокація.

Проте, видається, ті, хто так каже і так оцінює ці події – надто відірвані від життя. Це просто реальні люди! Реальні люди, втомлені бідністю, розчаровані „покращенням”, знесилені безвихіддю. Люди, які не бачать для себе іншого шансу на справедливість, іншої надії на захист прав, окрім силового протесту. І тому вони просто беруть вили – бо більше нічого. І просто ідуть із понуреними чи роздратованими обличчями, бо їх довели до стану відчаю.

По-друге, вкрай важливо, що захоплення ОДА сталося саме в Донецьку. Це найкращий показник настроїв, які панують серед базового електорату ПР і президента Януковича. Подібну акцію у Львові можна виправдати. З ідеологічної точки зору – „бандерівщиною”, з політичної – несприйняттям „проросійської”, „східної” і так далі влади. Однак у Донецьку таку поведінку людей можна пояснити лише одним – повним провалом економічних „реформ” влади і остаточною зневірою у міфі про „покращення”, а загалом – розчаруванням.

По-третє, вочевидь, люди, які пішли із вилами на будівлю ОДА, не бачать жодної альтернативи ПР і Януковичу на електоральному полі. Вони не збираються чекати виборів, адже не голосуватимуть за жодні „інші” політсили. Вони зневірилися у електоральному методі реалізації демократії і перейшли до прямого способу – на жаль, силового. На щастя, поки без людських жертв.

По-четверте, захоплення ОДА – ще один приклад того, як у наших людях може прокидатися солідарність. Адже майже немає сумнівів, що суттєвим поштовхом до маленького повстання протестуючих стала загибель (чи вбивство?) шахтаря-інваліда Геннадія Конопльова.

Зрештою, варто згадати відомий вислів про те, що це революції творяться у столицях, а бунти починаються в провінціях. Чи не є маленьке за масштабами захоплення ОДА початком великого бунту? Адже у Північній Африці все теж починалося із „маленьких” подій.

Олексій Краснопьоров, політолог, консалтингова агенція Concept GRoup, спеціально для УП

http://www.pravda.com.ua/columns/2011/11/29/6796246/

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Пользователи-ПРО
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.