Хто відповість за аборт?

14 марта 2013, 09:15
Владелец страницы
юрист-кримінолог
0
1335
Хто відповість за аборт?

Хто повинен платити за жахливі лікарські помилки?

Мабуть, тільки  лінивий сьогодні не говорить про корупцію та жалюгідний стан медицини. Наше суспільство поділяється не лише на бідних і багатих, а й на лікарів та пацієнтів.  І якщо справді багаті люди можуть зустрічатись більшості з нас лише на екранах телебачення, то з лікарями ми маємо справу від народження до переходу  в  інший світ, тобто протягом усього життя.  Я розумію, що серед лікарів  є справжні фахівці, дай Боже їм здоров’я, я особисто знаю таких, але як юрист, я дедалі більше стикаюсь з випадками вражаючої непрофесійності  з боку медичних працівників. І найстрашніше, що  пацієнти  у юридичному двобої з лікарями практично не мають шансів.

Ви спостерігали, що лікарів все частіше виписують ліки на якихось папірцях с рекламою, без прізвища та підпису?  От це перший крок до безвідповідальності. Ви ніколи не доведете, що саме цей лікар вам виписав ліки.  Але у випадку, який мене вразив, лікарі намагаються відмовитись навіть від своїх власноруч занотованих записів у медичній картці хворої.

Так,  жителька міста Щастя, що на Луганщині,  виношувала бажану вагітність коли гінеколог їй повідомив про  відшарування плаценти та необхідність провести аборт.  Як виявилось згодом, це був помилковий діагноз, але аборт вже встигли зробити. Аборт був проведений некваліфіковано в результаті чого плід залишився в утробі жінки. Далі був другий аборт, так само невдалий.  Мертвий плід знову залишився, що підтверджується обстеженням. Здоров’я жінки погіршилось і зараз вона знаходиться у реанімації в лікарні міста Луганська, де було проведено третій аборт.  

Тим часом лікарська комісія Луганська стверджує, що сама потерпіла винна у тому, що сталось. По-перше, необачне УЗД на ранньому терміні вагітності могло призвести до відшарування плаценти, по-друге сама потерпіла якось недбало поставилась до свого здоров'я.   

На сьогоднішній день справою вже займається адвокат Ігор Чудовський, який вбачає в діях лікарів ознаки злочину «Неналежне виконання професійних обов’язків медичним або фармацевтичним працівником», ст. 140 Кримінального кодексу України.

Виникає багато питань, зокрема, щодо  привілейованості лікарів у питаннях юридичної відповідальності. 

Так, навіть, якщо суд у даному випадку визнає вину за лікарями, а не підтвердить те, що  потерпіла, наприклад, сама собі зробила невдалий аборт, адже за рішеннями суду у нас люди кусають собак та самі собі стріляють двічі  у голову, то максимальна міра покарання за дії лікарів 2 роки позбавлення волі. 

Тепер  давайте розберемося,  Ст. 140 передбачає завдання  тілесних ушкоджень середньої тяжкості, тяжкі, а також настання смерті потерпілого внаслідок неналежного виконання професійних обов’язків медичним працівником.  Якщо ж до таких самих наслідків призведуть  протиправні дії будь-якої людини без медичної освіти, то розмір  покарання буде значно вищим.  Тобто «вартість» життя і здоров’я людини для держави залежить від того, хто цю людину вбиває  або завдає тілесних ушкоджень.  При цьому законодавець допускає, що дії лікаря можуть бути умисними (і лише ставлення до наслідків – необережне).

І проблема  не лише у тому,  що це  незначне  покарання за завдання людині тяжких тілесних ушкоджень, чи навіть вбивства. Проблема ще й в тому, що через такий розмір покарання, цей злочин належить до  злочинів  невеликої тяжкості.  А це  означає, що винуватих звільнять від кримінальної  відповідальності, якщо мине ТРИ роки з дня вчинення злочину до дня набрання вироком законної сили. Затягнути судовий процес на три роки не є проблемою  в нашій державі.

Тобто, окрім  невеликого розміру покарання, ще й нескладний спосіб його уникнути.

Окрім того, суд може позбавити такого лікаря права  на певний час займатись лікарською справою. Але цікаво, що буде з кваліфікацією практикуючого лікаря, який, припустимо, три роки не займається своєю справою. По суті ми отримуємо ще більш небезпечного для пацієнтів «фахівця».

Що ми маємо, як то кажуть, у сухому залишку.  Потерпілу жінку, якій завдано непоправну довічну шкоду здоров’ю і лікарів, які можливо будуть притягнуті до відповідальності, а можливо й не будуть, а  якщо й будуть, то максимум до двох років позбавлення волі.  А потім цей лікар знову буде робити аборти.

То, може, варто змінювати підходи  до застосування юридичної відповідальності лікарів, врахувати при цьому інтереси потерпілої сторони, тобто пацієнта. Наприклад, є гарний досвід європейських країн та США, коли лікар з першого року практики формує та сплачує внески у свій страховий фонд, на випадок власної помилки. І потерпілому за рішенням суду сплачують з цього фонду принаймні кошти на виправлення цієї помилки  та компенсують завдану шкоду (зокрема, моральну). Може, варто не просто позбавляти права займатись лікарською справою, а примушувати протягом цього часу підвищувати свій професійний рівень.  Також варто диференціювати відповідальність лікарів, залежно від наслідків, що настали та за формою вини. Не повинен розмір покарання за тілесні ушкодження середньої тяжкості та за настання смерті  пацієнта бути однаково максимальним – два роки позбавлення волі.


використані джерела:

1. Проблемная беременность чуть не стоила жительнице Счастья жизни

http://www.0642.ua/news/285630?fb_action_ids=464851570254525&fb_action_types=og.recommends&fb_source=other_multiline&action_object_map=%7B%22464851570254525%22%3A488156271250577%7D&action_type_map=%7B%22464851570254525%22%3A%22og.recommends%22%7D&action_ref_map=%5B%5D

2. В г. Счастье медики едва не убили беременную женщину

http://www.advocat.lg.ua/modules.php?name=News&file=article&sid=173

 

 

 

 

Рубрика "Блоги читателей" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Пользователи-ПРО
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.