Помилування мовою закону

8 апреля 2013, 13:52
Владелец страницы
юрист-кримінолог
0
630

Помилування не реабілітує, тобто не виправдовує...

Аби уникнути зловживань та маніпуляцій на темі помилування, хочу нагадати, що ж  встановлено нормами законодавства з цього питання та як слід розуміти юридичну сторону помилування.

Особа засуджена  за вчинення злочину і якій призначено покарання може звільнятись від покарання  та його відбування  в тому  числі й на підставі акта про помилування. Тобто  помилування лише одна з  декількох підстав для звільнення, що передбачені Кримінальним кодексом.

Відповідно до норма Конституції України помилування здійснюється Президентом України.  Якщо законом про амністію, який може приймати Верховна Рада не частіше одного разу на рік,  може звільнятися  від покарання певна категорія осіб, то помилування здійснюється стосовно індивідуально визначеної особи. Тобто в акті про помилування зазначається прізвище конкретної особи, яка підлягає помилуванню. Відповідно до Положення про порядок здійснення помилування від 16.09.2010, затвердженого указом Президента України, право клопотати про помилування має особа, яка засуджена.

Актом помилування засудженому можуть:

-              замінити довічне позбавлення волі на позбавлення волі на  строк не менше 25 років;

-              замінити покарання або не відбуту його частину більш м’яким покаранням;

-              повністю або частково звільнити від відбування як основного, так і додаткового покарання;

Зверніть увагу, що помилування застосовується (на відміну від амністії) лише до осіб засуджених, тобто визнаних судом винними у вчиненні злочину. Застосування помилування не реабілітує особу, тобто вона є винною у вчиненні злочину, але звільняється від відбування покарання або заміни покарання більш м’яким.

Покарання бувають основні та додаткові. Відповідно до Кримінального кодексу України за один злочин особі може бути призначено одне основне та одне або декілька додаткових покарань. Так, Ю. Луценко було призначено основне покарання у виді 4 років позбавлення волі, та декілька додаткових покарань, зокрема, конфіскація всього особистого майна, позбавлення першого рангу державного службовця та позбавлення права займати посади, пов’язані з організаційно розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями на підприємствах, установах та організаціях будь-якої форми власності терміном на три роки (якщо спиратись на данні про вирок, які є в мережі інтернет, тому що сам текст вироку не опубліковано).

Актом помилування Ю. Луценко був звільнений від відбування основного покарання, тобто від позбавлення волі. Інші ж призначені додаткові покарання залишаються. Це означає, що до серпня 2015 року він не  зможе займати жодної  керівної посади ні в приватних, ні в державних установах.

Крім того, Ю. Луценко залишається особою судимою. Для всіх читачів хочу пояснити, що судимість знімається або гаситься у встановленому законом порядку.

Наприклад, якщо особа вчинила особливо тяжкий злочин, то судимість гаситься через 8 років з дня відбуття покарання (основного та додаткового). Ю. Луценко було засуджено за тяжкий та особливо тяжкий злочини, відповідно судимість буде погашено автоматично через 8 років після відбуття додаткового покарння (тобто у 2023 році), якщо протягом цього часу Ю. Луценко не вчинить новий злочин.

Судимість можна зняти у судовому порядку й раніше, але це можливо лише по закінченню не менше як половини строку погашення судимості (тобто у 2019 році). Особа, судимість якої погашено або знято  у встановленому законом порядку вважається такою, що не має судимості (несудимою).

А які ж правові наслідки не знятої і не погашеної судимості? На таку особу розповсюджується цілий ряд правових обмежень. Зокрема така особа не може бути: суддею, прокурором, слідчим, адвокатом, нотаріусом, присяжним, судовим експертом, Уповноваженим ВР з прав людини, членом ЦВК, членом Національної ради з питань телебачення та радіомовлення, не може бути прийнятою на державну службу, не може бути обраною до Верховної Ради тощо.

Можливості відмінити чи змінити вирок національного суду рішеннми Європейського суду вітчизняним законодавством не передбачена.     
 

 

Рубрика "Блоги читателей" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Пользователи-ПРО
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.